Ograniczenie handlu w niedziele zostało wprowadzone w 2018 roku. Od tej pory Polacy mieli czas przyzwyczaić się do nowego sposobu funkcjonowania sklepów. W związku z tą zmianą warto zdawać sobie sprawę z tego, w które niedziele można się do nich wybrać. W wyniku nowelizacji ustawy od 1 lutego obowiązywał będzie zupełnie nowy harmonogram niedziel handlowych.
Niedziele handlowe w 2025 roku. Ile ich będzie?
W 2025 roku będzie osiem niedziel handlowych. Dwie odbędą się w kwietniu, jedna w czerwcu, jedna w sierpniu i trzy w grudniu. Pierwsza z nich, czyli 26 stycznia, jest już za nami. Pozostałe niedziele handlowe zostały wyznaczone na następujące dni:
Zobacz także:
- 13 kwietnia,
- 27 kwietnia,
- 29 czerwca,
- 31 sierpnia,
- 7 grudnia,
- 14 grudnia,
- 21 grudnia.
Jak widać, pomiędzy wyznaczonymi niedzielami handlowymi pojawiają się spore luki czasowe. Warto też zwrócić uwagę na to, że w grudniu będą miały miejsce aż trzy takie niedziele. To rozwiązanie jest wynikiem kompromisu politycznego dotyczącego wprowadzenia wolnej Wigilii.
Wigilia dniem wolnym od pracy. W zamian trzy niedziele handlowe w grudniu
24 grudnia 2024 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy, na mocy której ustanowiono Wigilię dniem wolnym od pracy. Jednak w związku z tym ustalono, że grudzień będzie obfitował w aż trzy niedziele handlowe. W ustawie znalazło się jednak zastrzeżenie, że pracownik lub zatrudniony będzie mógł wykonywać pracę w handlu, lub czynności związane z handlem nie więcej niż w dwie niedziele w miesiącu. Pomysł wolnej Wigilii znalazł poparcie wśród większości Polaków. Jak podaje „Rzeczpospolita”, z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS w listopadzie 2024 roku wynikało, że 67,5 procent respondentów opowiedziało się za tym rozwiązaniem. W ten sam sposób odpowiedziało 67,3 procent osób biorących udział w ankiecie United Surveys.
Po wprowadzeniu zmian, w 2025 roku do dyspozycji pracowników będzie 14 dni ustawowo wolnych od pracy, a należą do nich:
- 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli,
- 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
- 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
- 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
- 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
- 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
- 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (wtorek) – Święto Niepodległości,
- 24 grudnia (środa) – Wigilia,
- 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
- 26 grudnia (piątek) – Boże Narodzenie (drugi dzień).
Gdzie zrobimy zakupy w niedziele handlowe?
Od zakazu handlu w niedziele przewidziane zostały pewne wyjątki, a jest ich aż 32. Zakupy w dniach wolnych od handlu zrobimy między innymi w kwiaciarniach, aptekach, sklepach z dewocjonaliami, cukierniach czy lodziarniach. Mowa także o punktach o działalności pocztowej pod warunkiem, że jej przychody stanowią minimum 40 procent przychodów ze sprzedaży danej placówki. Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy również stacji paliw. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że za złamanie przepisów w tym zakresie grożą wysokie kary, w tym grzywna w wysokości od 1000 złotych do 100 000 złotych, a nawet kara pozbawienia wolności. Przestrzeganie tego zakazu regularnie kontroluje Państwowa Inspekcja Pracy.