Sanatoria cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku. Pobyt w nich jest okazją na odpoczynek i zaopiekowanie się swoim zdrowiem. To zakład uzdrowiskowy, który zachowując walory rekreacyjne, naturalne i przyrodnicze wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka. Z sanatoriów korzystają osoby w różnym wieku i o różnych dolegliwościach.
Co oferują sanatoria?
Wielu Polaków korzysta z usług sanatoriów. Głównym powodem jest najczęściej chęć poprawy swojego zdrowia. Sanatoria oferują terapie i rehabilitacje różnego rodzaju schorzeń. Średnia długość pobytu w takich miejscach to 21 dni. Wielu pacjentów chętnie korzystało z tej opcji zachęcona sporym dofinansowaniem ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Po stronie odwiedzającego była tylko opłata za dojazd do uzdrowiska, nocleg i wyżywienie na specjalnych stawkach ustalonych przez Ministerstwo Zdrowia. Mocą rozporządzenia z dnia 19 marca 2024 roku ogłoszono gwarantowane świadczenia z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.
Zobacz także:
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium? Ważne informacje dla seniorów
Przed planowanym odpoczynkiem warto przemyśleć wiele kwestii organizacyjnych. Cena pobytu jest zależna od terminu planowanego przyjazdu. Turnus dzieli się na dwa okresy:
• wiosenno-letni, czyli od 1 maja do 30 września;
• jesienno-zimowy, czyli od 1 października do 30 kwietnia.
Wraz z nadchodzącym sezonem zmieniają się ceny oferowanych usług. Kuracjusz spotka się z nowymi stawkami za posiłki i noclegi. Tyle kosztować będzie jeden dzień w sanatorium od 1 października 2024 roku do 30 kwietnia 2025 roku:
• pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 32,6 zł;
• pokój jednoosobowy w studiu: 26,1 zł;
• pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 24,9 zł;
• pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 19,5 zł;
• pokój dwuosobowy w studiu: 16,5 zł;
• pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 14,2 zł;
• pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 12,5 zł;
• pokój wieloosobowy w studiu: 11,9 zł;
• pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 10,6 zł.
Co warto spakować do sanatorium?
Dla seniorek i seniorów, którzy planują regenerację w uzdrowiskowym ośrodku, przygotowaliśmy krótki poradnik jak szybko i efektywnie spakować podróżną torbę. Zapewni to komfortowy wypoczynek i pozbawi niepotrzebnego stresu.
Pierwszą podstawową grupą rzeczy, o których warto pamiętać w przedwyjazdowym szale, są niezbędne dokumenty. Spakuj dowód osobisty, skierowanie do sanatorium z Narodowego Funduszu Zdrowia i legitymację emeryta-rencisty oraz całą dokumentację lekarską.
Nie zapomnij także o podstawowych akcesoriach osobistych, które podwyższą wygodę Twojej wyprawy. Warto pamiętać o apteczce z niezbędnymi lekami i środkami higienicznymi. Obserwuj także pogodę na najbliższe dni, aby dostosować strój do warunków pogodowych. Przeczytaj plan aktywności i zajęć, żeby przyszykować adekwatne ubrania. Często przydaje się też strój kąpielowy oraz czepek i otulający szlafrok.
Sanatorium to nie tylko leczenie. To także czas relaksu i integracji
Wiele z ośrodków ma w swojej ofercie nie tylko pakiet medyczny, ale także zajęcia integrujące i rekreacyjne. Weź ze sobą wygodny strój do ćwiczeń, ale i przygotuj coś na wieczorną prywatkę. Jeśli nie przepadasz za towarzystwem spakuj to, co pozwoli ci na relaks w wolnym czasie. Może dobrym pomysłem będzie leżąca od miesięcy na półce książka, czy ulubione czasopismo.
Jeszcze zanim ostatni raz zapniesz zamek w torbie sprawdź na stronie ośrodka lub poproś organizatorów turnusu o informację, co znajdziesz w wyposażeniu swojego pokoju i łazienki. Zdarza się, że sanatoria przewidują dla swoich gości pakiet ręczników, podstawowych kosmetyków czy suszarkę. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce i nie narazisz się na dodatkowy ciężar.