Badacze odkryli w Egipcie grobowiec Totmesa II, władcy Egiptu z XV wieku p.n.e. Po raz pierwszy od ponad 100 lat natrafiono na nieznane wcześniej miejsce pochówku faraona. Grobowiec znajduje w południowej części kraju, niedaleko Doliny Królów. W porównaniu z ostatnim odkrytym grobowcem Tutenchamona z 1922 roku, ten nie jest już tak bogato wystrojony. Prawdopodobnie wynika to faktu, że opróżniono go jeszcze w starożytności. Mimo to wciąż mamy do czynienia z najważniejszym odkryciem archeologicznym ostatnich lat.
Grobowiec Totmesa II odkryty. Jak ustalono, że należał do niego?
Miejsce pochówku faraona jest w złym stanie. Naukowcy twierdzą, że tuż po pogrzebie zostało prawdopodobnie zalane wodą. Niewykluczone, że w związku tym postanowiono przenieść ciało gdzieś indziej. Badacze ustalili, że grobowiec należał do Totmesa II na podstawie znajdujących się w grobowcu alabastrowych dzbanów – opisywały faraona jako nieżyjącego władcę. Oprócz nich odkryto naczynia zawierające imię Hatszepsut, faraona Egiptu.
Zobacz także:
Co ciekawe, wejście i główny korytarz grobowca odkryto już w 2022 roku. Wtedy jednak uważano, że nie należał do Totmesa II, lecz do jednej z jego żon. Sekretarz generalny Najwyższej Rady ds. Starożytności Egiptu stwierdził, że jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w ostatnich latach. Poprzednie znalezisko takiego kalibru miało miejsce 103 lata temu, gdy archeolodzy natrafili na grobowiec Tutenchamona.
Kim był Totmes II?
Totmes II był władcą starożytnego Egiptu z XVIII dynastii z czasów Nowego Państwa. Jego ojcem był Totmes, a matką Mutnefret, drugorzędna żona. Rządził prawdopodobnie w latach 1482 p.n.e. – 1479 p.n.e. Manethon, kapłan egipski, zajmujący się spisywaniem historii Egiptu twierdził, że panował 13 lat i nazywał się Chebron – jednak wśród badaczy dane te wciąż są kwestią dyskusyjną. O panowaniu Totmesa II wiemy mało. W ówczesnych autobiograficznych inskrypcjach nie znajduje się wiele informacji na temat faraona. Mumia władcy została odkryta pod koniec XIX wieku.
Co w ostatnim czasie również odkryto w Egipcie?
Wykopaliska w kraju faraonów wciąż trwają. W zeszłym roku badacze odkryli 33 grobowce w południowym Egipcie i 63 w delcie Nilu – znaleźli wiele złotych amuletów, monet i ceramiki. Wiele artefaktów pochodzi z okresu późnego Egiptu i mają ok. 2 tys. lat. Polscy archeolodzy również prowadzą tego rodzaju badania. Na początku 2025 r. zajęli się grobem faraona Szepsekafa, znajdującym się niedaleko Kairu, na terenie nekropolii w Sakkarze.
W egipskim Luksorze odkryto niedawno grobowce i artefakty mające ponad 4 tys. lat. Naukowcy natrafili również na fundamenty świątyni grobowej Hatszepsut w Deir el-Bahari, których cześć okazała się nienaruszona. Odkrycia archeologiczne w Egipcie cieszą nie tylko samych badaczy. Lokalne władze mają nadzieję, że znaleziska będą przyciągać również turystów, których w 2024 roku przybyło tam aż 15,7 mln.