W samej Europie szacuje się, że co roku zgłaszanych jest 250 tysięcy zaginięć młodych osób. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku pewnej Brytyjki – kobieta zaginęła jako nastolatka, lecz przez 52 lata nie było wiadomo, czy żyje. Jak informuje BBC, dzięki internautom wystarczyło kilka godzin, by znaleźć ją całą i zdrową – a to za sprawą starego zdjęcia zaginionej, które trafiło na stronę policji i do mediów społecznościowych.
Sheila Fox odnaleziona po ponad 50 latach
Sheila Fox zaginęła w Coventry w 1975 roku. Miała wówczas 16 lat i mieszkała z rodzicami. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że nastoletnia wówczas Fox była w związku ze starszym mężczyzną i mogła się po prostu wyprowadzić z domu, nikogo o tym nie informując. Nie było wiadomo również, dokąd mogła wyjechać. Przez 52 lata nie znaleziono żadnego śladu, który mógłby wskazać miejsce pobytu zaginionej. Nowe informacje w sprawie Sheli Fox pojawiły się dopiero pod koniec grudnia 2024 roku.
Zobacz także:
Kluczowym momentem w rozwiązaniu zagadki było udostępnienie w sieci zdjęcia zaginionej przez funkcjonariuszy policji z West Midlands – fotografia znalazła się zarówno na oficjalnej stronie policji, jak i w mediach społecznościowych. Co ciekawe, na odzew nie było trzeba długo czekać – już parę godzin po apelu do policjantów zgłosili się informatorzy. Dzięki przekazanym przez nich informacjom udało się namierzyć zaginioną przed laty kobietę. 1 stycznia 2025 roku brytyjska policja potwierdziła, że Sheila Fox żyje, ma 68 lat i mieszka w innej części kraju.
Było to jedno z najdłużej prowadzonych dochodzeń przez policję z West Midlands Police. Nie jest jednak wiadome, co działo się z zaginioną przez te wszystkie lata, ani dlaczego zaginęła.
Każda zaginiona osoba ma swoją historię, a ich rodziny i przyjaciele zasługują na to, by wiedzieć, co się z nimi stało – powiedziała detektyw Jenna Shaw, cytowana przez Polsatnews.
Co powoduje zaginięcia?
Gdy mowa o małych dzieciach, najczęściej giną bez wieści, ponieważ opiekun ich nie dopilnował. Kilkuletnie dzieci nie powinny samodzielnie bawić się zarówno przed blokiem w dużym mieście, jak i przed domem na spokojnej wsi. Małe dzieci są ciekawe świata, często mogą opuszczać znajome podwórka i np. pójść na spacer, wsiąść do autobusu i przy tym zabłądzić – niekiedy kończy się to nie tylko zaginięciem, ale i śmiercią.
Nastolatkowie z kolei często świadomie uciekają z domów. Powodów może być wiele. Uciekinierami są również osoby z tzw. dobrych domów – przeważnie decydują się na ten krok, gdy przerasta ich presja otoczenia i nie mają kogoś, z kim mogliby porozmawiać, kto budziłbym ich zaufanie. W samej Polsce co roku ginie ponad 20 tys. osób.
Powodem zaginięć dorosłych często bywają choroby np. depresja, zawał, padaczka, schizofrenia, Alzheimer czy wylew. Nawet co piąty dorosły Polak doświadcza stanów, które przypominają depresję. Jednak znikają także ludzie zdrowi – niekiedy na skutek tragicznych wydarzeń. Warto zawsze interesować się swoimi bliskimi, wiedzieć, co robią, co jest dla nich ważne i o czym myślą – ludzie często uciekają, ponieważ nie chcą mówić o swoich problemach i lękach.
Co zrobić w razie zaginięcia bliskiej osoby?
W filmach często możemy usłyszeć, że przed zgłoszeniem zaginięcia danej osoby, należy odczekać 48 godzin – jest to mit. Nie ma w polskim prawie takiego przepisu. Policja może, a wręcz musi, od razu przyjąć zgłoszenie. Szybki czas reakcji jest wręcz kluczowy w odnalezieniu zaginionej osoby – szczególnie gdy jest nią dziecko lub osoba starsza z demencją. Przed udaniem się do najbliższej jednostki policji, by zgłosić zaginięcie, trzeba przygotować wcześniej następujące informacje na jej temat:
- pełne dane personalne,
- aktualne zdjęcie,
- opis cech wyglądu zewnętrznego, uwzględniając znaki szczególne,
- opis ubioru w chwili zaginięcia, uwzględniając znaki firmowe,
- oznaczenie grupy krwi,
- opis przedmiotów posiadanych w chwili zaginięcia,
- znać miejsce i okoliczności zaginięcia,
- opis ewentualnych chorób, charakter nawyków, skłonności i uwzględnienie, czy zaginiony miał skłonności samobójcze,
- nazwy adresów, osób i instytucji, w których zaginiony może przebywać.
Na stronie Policja.pl podano, jakie są obowiązki policjanta, który otrzymał zgłoszenie. Funkcjonariusz musi:
- niezwłocznie przyjąć zgłoszenie o zaginięciu osoby;
- zarejestrować osobę zaginioną w policyjnym systemie;
- utrzymywać kontakt z rodziną zaginionej i udzielać im wszelkich informacji;
- na żądanie osoby uprawnionej wydać potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia;
- poinformować osoby zawiadamiające o najbliższym punkcie lub siedzibie organizacji, która udziela pomocy prawnej lub psychologicznej rodzinom osób zaginionych.
Pomocny w tym celu może okazać się także internet:
Zaginięcie bliskiego można zgłosić przez formularz znajdujący się na stronie www.zaginieni.pl. Następnie trzeba go wydrukować, dołączyć zdjęcie zaginionego oraz potwierdzenie zgłoszenia zaginięcia na policję i wysłać mailem na: biuro@zaginieni.pl lub pocztą tradycyjną na następujący adres: Fundacja Itaka — Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych skr. pocztowa 127, 00-958 Warszawa 66. Zaginięcie można też zgłosić, dzwoniąc pod numer 22 654 70 70 – powiedziała Elżbieta Kowalska, z Fundacji Itaka, cytowana przez Polskieradio24.