Obecnie w Polsce mężczyźni przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, a dla kobiet jest to o 5 lat mniej. Te zasady obowiązują już od 1 października 2017 roku. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wziąć na kanwę szczególnie jedną grupę zawodową, a w związku z propozycjami zawartymi w nowym projekcie, pracownicy będą pracowali nawet do 70. roku życia. Dla kogo szykują się zmiany w wysokości wieku emerytalnego?
Apel RPO w sprawie zwiększenia wieku emerytalnego dla komorników
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zmiany w ustawie o działalności komorników sądowych. Reforma, która została uchwalona przez rząd w 2019 roku, wprowadziła zasadę, według której komornik sądowy musiał być odwoływany ze stanowiska wraz z ukończeniem 65. roku życia (art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, Dz. U. z 2024 r. poz. 1458, dalej u.k.s.).
Zobacz także:
Przepis przez lata spotykał się z ogromną krytyką ze strony środowiska prawniczego, jak i pracowników sądów administracyjnych, a wszystkie odwołania komorników sądowych w tej sprawie były na bieżąco uchylane jako niezgodne z prawem. Grupa zawodowa domagała się zmian, gdyż zasada powodowała, że pracownicy czuli się dyskryminowani ze względu na wiek i pomimo chęci do dalszego wykonywania obowiązków zawodowych, nie mieli takiej możliwości.
Potrzebę zmian dostrzegł już w 2021 roku sam Rzecznik Praw Obywatelskich, którym w tamtym czasie był Adam Bodnar. W orzeczeniach skierowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości apelował o zmianę przepisów, gdyż jego zdaniem osiągnięcie wieku nie powinno być jedynym kryterium odwołania pracownika z pełnienia obowiązków zawodowych na zajmowanym stanowisku.
Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększa wiek emerytalny
W odpowiedzi na apele kierowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz środowisko komornicze, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wprowadzić zmiany w obecnie obowiązujących przepisach i przygotowało projekt ustawy, w którego postulatach zawarto chęć przywrócenia dawnych regulacji, które funkcjonowały jeszcze przed reformą w 2019 roku.
Mając powyższe na względzie, zasadna jest zmiana obecnych przepisów polegająca na przywróceniu rozwiązań prawnych (...), które określały granicę wieku (...) na poziomie 70 lat - można przeczytać w opisie założeń projektu ustawy.
Nowe przepisy sprawią, że komornicy sądowi będą mogli pracować aż do 70. roku życia, co w ostatecznym rozrachunku daje aż 5 lat więcej niż dotychczas.
Zniesienie maksymalnego czasu asesury komorniczej
Nowelizacja przepisów nie ogranicza się wyłącznie do podwyższenia dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego dla komorników sądowych. Nowe postulaty przewidują także zniesienie maksymalnego czasu, w jakim asesor może pełnić obowiązki zawodowe na tym stanowisku. Do tej pory próg wynosił 6 lat, a po tym okresie pracownik musiał zrezygnować z dalszej kariery.
Zadowolenie w związku z planowaną nowelizacją ustawy wyraził między innymi Sławomir Szynalik, prezes Krajowej Rady Komorniczej (KRK).
Cieszę się, że prace nad projektem nabrały rumieńców, choć nie ukrywam, że liczyliśmy na trochę większą determinację. Tak naprawdę te przepisy powinny już obowiązywać, ponieważ pierwsi asesorzy nowego prawa powinni otwierać kancelarię już w maju. Tymczasem sama procedura powołania trwa około sześciu miesięcy. Mam tutaj na myśli objęcie nowego rewiru, bo konkursy na przejęcie kancelarii po odchodzącym komorniku, trwają jeszcze dłużej - informuje prezes KRK
W swoim oświadczeniu Sławomir Szynalik wyraża również nadzieję na podjęcie przez rządzących kolejnych zmian, które mogłyby pomóc pracownikom tej grupy w usprawnieniu systemu poprzez jego modernizację.
Liczmy na to, że będzie to pierwszy krok do reformy wymiaru sprawiedliwości w zakresie egzekucji. A kolejnymi będzie cyfryzacja postępowania egzekucyjnego poprzez wprowadzenie elektronicznych akt oraz pilna reforma modelu finansowania egzekucji – podkreśla prezes KRK.