Pekan nie należy do najbardziej popularnej odmiany orzecha w Polsce. Jego naturalnym środowiskiem wzrostu są Stany Zjednoczone i Meksyk. Swoim kształtem przypomina orzech włoski, choć w smaku jest od niego dużo słodszy. Ze względu na jego cenne składniki warto umieścić go w codziennym jadłospisie. 

Jaki wpływ na dietę mają orzechy pekan?

Od lat mówi się o pozytywnym działaniu orzechów. Wspomagają pracę mózgu, są świetnym dodatkiem do deserów i ciast, czy po prostu zdrową przekąską. Doskonale uzupełniają sałatki, owsianki czy pasty do pieczywa. W Polsce znane są z obecności w oleju, mące czy w maśle. W kuchni Nowego Meksyku są wręcz niezbędnym elementem. Jednak przez wysoką zawartość tłuszczy warto nie przesadzić z ich ilością. W swoim składzie zawierają mało węglowodanów, dzięki czemu mają niski indeks glikemiczny. Co pocieszające, nie będą miały dużego wpływu na poziom glukozy we krwi człowieka.

Zobacz także:

Jakie wartości odżywcze mają orzechy pekan?

Zdaniem specjalistów z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa dieta roślina uzupełniana m.in. o orzechy może wprowadzić korzystne zmiany zarówno w kontekście własnego zdrowia, jak i dbałości o środowisko. Naukowcy w orzechach dostrzegają dobre źródło białka, tłuszczu i błonnika pokarmowego. Orzechy pekan mają silną zdolność antyoksydacyjną, co skutkuje m.in. neutralizacją nadmiaru wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do wielu chorób przewlekłych. To właśnie orzechy pekan charakteryzują się najwyższym potencjałem oksydacyjnym.

Ten niepozorny orzech dostarcza wiele białka roślinnego, witamin i składników mineralnych. Silne właściwości antyoksydacyjne zawdzięcza wysokiej zawartości witaminy E. Wzbogaca naszą dietę o znaczną ilość selenu, miedzi, wapnia, żelaza i potasu. Przyswajanie tych składników zmniejsza narażenie na stres oksydacyjny, który przekłada się na szybsze starzenie organizmu i większe ryzyko występowania chorób takich jak miażdżyca i cukrzyca typu 2. 

Ile orzechów powinien spożywać człowiek?

Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że wszystkie orzechy mają za zadanie wspieranie zrównoważonej diety. Wyroby te odgrywają ważną rolę w diecie śródziemnomorskiej, która uchodzi za najzdrowszą na świecie. Jednak warto pamiętać, że każda odmiana charakteryzuje się innym składem wartości odżywczych. Regularne spożycie orzechów pekan niesie za sobą masę korzyści. Komisja EAT-Lancet rekomenduje maksymalną dzienną dawkę ich spożycia. Powinno to być nie więcej niż 50 g, przy diecie dostarczającej 2500 kcal na dobę. Jak łatwo odmierzyć ich ilość? Mówi się też o 15 połówkach, czy po prostu jednej garści dziennie.

Orzechy pekan polecane są nastolatkom walczącym z trądzikiem, a także cerom dojrzałym, u których dostrzec możemy pierwsze oznaki starzenia. Udowodniono też ich pozytywny wpływ na kondycję włosów i paznokci. Zawarte w nich składniki mineralne poprawiają pracę układu nerwowego, dlatego zalecane są przy narażeniu na duży wysiłek umysłowy. Wiele kobiet nie wie, że dzięki zawartości zawartości witamin z grupy B mają one zbawienny wpływ na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Przepis na szybką przekąskę z orzechami pekan

Do tego prostego przepisu nie potrzebujesz wielu składników. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 st. C. Następnie wsyp do miski orzechy, zasyp je obficie cukrem i całość dokładnie wymieszaj. Dolej odrobinę cukru, aby łatwiej uzyskać jednolitą masę. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż na nią wyrobione składniki. Piecz 8-10 minut i od czasu do czasu przemieszaj orzechy, aby przesadnie się nie przypiekły. Wszystkie powinny być równomiernie uprażone. Gotową przekąskę wyciągnij z piekarnika i odstaw do ostygnięcia. Możesz się cieszyć jej smakiem przez 7 kolejnych dni. Przechowuj ją w zamkniętym pojemniku.