Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że spożywanie alkoholu nie oznacza dla zdrowia niczego dobrego. Okazuje się jednak, że po osiągnięciu pewnego wieku jest to dla nas jeszcze bardziej niebezpieczne. Kwestia ta została wyjaśniona przez amerykańskiego lekarza Richarda Restaka. Warto zdawać sobie sprawę z przedstawionych przez niego informacji, aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie.
Kiedy powinna nastąpić rezygnacja z alkoholu?
Amerykański lekarz Richard Restak w książce przedstawił swoje zdanie na temat tego, w jakim wieku powinniśmy przestać pić alkohol. Jak uważa specjalista, rezygnacja z alkoholu powinna nastąpić po osiągnięciu 65. roku życia. Ekspert wskazuje, że w tym wieku spożywanie alkoholu może mieć jeszcze gorsze skutki dla zdrowia. Wyeliminowanie alkoholu ze swojego życia może przyczynić się na przykład do zmniejszenia ryzyka wystąpienia demencji. Bowiem jak zaznacza autor książki, spożywanie alkoholu powyżej 14 jednostek tygodniowo (jedna jednostka to średnio 10 ml czystego spirytusu) może prowadzić do zmniejszenia części mózgu odpowiedzialnych za pamięć. Natomiast przekroczenie 28 jednostek tygodniowo może skutkować gwałtowniejszym spadek umiejętności myślenia.
Zobacz także:
Jaki wpływ ma alkohol na organizm człowieka?
Zanim sięgniemy po alkohol, warto zdawać sobie sprawę z jego wpływu na nasz organizm. Wpływ ten obejmuje układ pokarmowy, nerwowy, oddechowy i krwionośny, a także wątrobę i trzustkę. Alkohol działa drażniąco na układ pokarmowy. Zbyt duża ilość spożytego alkoholu może nawet całkowicie zahamować procesy trawienne. Natomiast jeśli chodzi o układ krwionośny, alkohol powoduje zwiększenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne, które rozszerzając się, wywołują uczucie ciepła. To może jednak być dla nas mylące, a co za tym idzie, niebezpieczne, ponieważ organizm po spożyciu tej substancji się wychładza. Portal kobieta.onet.pl donosi o ostrzeżeniach lekarzy, których zdaniem osoby, które piją jeden lub dwa drinki, cztery razy w tygodniu lub częściej, mają o 20 procent wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Narażone na negatywne działanie alkoholu są również płody, zatem należy pamiętać, że kobietom w ciąży szczególnie zabrania się spożywania go. Może to wywołać o narodzonego dziecka FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy. Skutkuje on wadami somatycznymi i neurologicznymi.
Po czym lekarze poznają uzależnienie?
Według danych przedstawionych przez Polską Agencję Prasową, aż 12 milionów Polaków jest narażonych na negatywne społecznie skutki alkoholizmu. Z kolei liczba alkoholików oraz osób nadużywających tej substancji wynosi około 5 milionów. Business Insider przekazuje, że z powodu zaburzeń związanych z alkoholem w Unii Europejskiej odnotowuje się średnio 3,6 zgonów na 100 tysięcy osób. Natomiast w Polsce codziennie umiera średnio 110 osób z powodu alkoholu. Jest to spowodowane chorobami, a także wypadkami, do których ta substancja się przyczynia.
Jak donosi Daily Mail, lekarze mogą użyć prostego testu, aby wykryć, że pacjent ma problem z nadużywaniem alkoholu. Test nosi nazwę CAGE i polega na zadaniu czterech prostych pytań. Został on opracowany przez amerykańskiego psychiatrę Johna Ewinga w 1984 roku. Zadaniem lekarza jest uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy kiedykolwiek czułeś, że musisz ograniczyć picie?
- Czy denerwowałeś się, kiedy ktoś z twojego otoczenia krytykował cię za picie alkoholu?
- Czy kiedykolwiek czułeś się winny z powodu picia alkoholu?
- Czy sięgasz po alkohol krótko po przebudzeniu, aby walczyć z kacem lub uspokoić nerwy?
Kiedy lekarz może przypuszczać, że pacjent nadużywa alkoholu? Przyjmuje się, że następuje to wtedy, kiedy pytana osoba odpowie twierdząco na przynajmniej dwa z postawionych pytań. Wczesne wykrycie problemu przez lekarza jest wyjątkowo ważne, ponieważ im szybciej alkoholizm zostanie zdiagnozowany i rozpocznie się proces leczenia, tym mniejsze szkody wyrządzi ta substancja w organizmie.