Pająk Nosferatu występował głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Wzrost temperatur spowodowany zmianami klimatycznymi poskutkował jego stopniowym przemieszczaniem ku Europie Środkowej. Na ten moment odnotowano jeden przypadek kiedy pająk pojawił się w jednym ze sklepów w Bielsku-Białej.
Gdzie występuje pająk Nosferatu?
Początki odnotowanej obecności pająka Nosferatu w Niemczech sięgają 2005 roku. Niemiecki Związek Ochrony Przyrody podaje, że w ciągu kilku jesiennych tygodni zgłoszono ponad 25 tysięcy osobników. Można tutaj mówić o powszechnym zjawisku.
Zobacz także:
Przyczyną są wyższe temperatury w ciągu ostatnich kilku lat - mówi Hubert Höfer z Muzeum Historii Naturalnej w Karlsruhe.
Nosferatu lubi ciepły klimat, dlatego bliżej jesieni zaczyna szukać schronienia w domach, czy garażach. Pająk swoją budową niewątpliwie wzbudza respekt. Jego korpus ma około 2 cm długości, a odnóża od 6 do 8 cm. Czyni go to jednym z największych pająków w Niemczech. Jako nieliczny w tym kraju ma umiejętność przegryzienia ludzkiej skóry. Choć należy do jadowitych, jego jad nie jest zagrożeniem. Jego ukąszenie można porównać do użądlenia przez osę.
Pająk Nosferatu rzeczywiście jest jadowity, ale to dotyczy 98 proc. pająków. Jego jad nie jest groźny dla człowieka, jego moc porównuje się do mocy jadu os, pszczół czy szerszeni. Wśród żyjących na świecie pająków są dużo groźniejsze gatunki - potwierdza dr Magdalena Felska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Nie ma żadnych potwierdzonych informacji dotyczących krzywd wyrządzonych przez pająka Nosferatu. Istnieje oczywiście takie ryzyko. Osoby uczulone na jego jad mogłyby zareagować wstrząsem anafilaktycznym. Z racji tego, że taka sytuacja nie miała miejsca, są to tylko domysły.
Pająk Nosferatu pierwszy raz w Polsce
Pierwszego pająka Nosferatu odnaleziono w Bielsku-Białej w jednym ze sklepów budowlanych. Prawdopodobnie trafił tam podczas transportu roślin na jednej z palet. Jego pojawienie się wzbudza dużo emocji i lęku, jednak specjaliści zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą. Przybycie pająka jest przypomnieniem o wpływie zmian klimatu na migracje gatunków. W związku z tym można spodziewać się, że polski ekosystem będzie przyjmował coraz więcej nietypowych gatunków zwierząt i roślin.
Czym jest lęk przed pająkami?
Lęk przed pająkami nazywany jest arachnofobią. Może ono znacznie wpływać na codzienne funkcjonowanie i poziom odczuwanego stresu. Według niektórych źródeł nawet 20% społeczeństwa zmaga się z różnego rodzaju fobiami specyficznymi. Osoby cierpiące na arachnofobię mają silny lęk przed obiektami lub sytuacjami, w których uczestniczą pająki. Objawy pojawiają się nie tylko w momencie bezpośredniego kontaktu, ale i tam, gdzie istnieje jego wysokie prawdopodobieństwo. Do najczęstszych objawów najeży:
- próba ucieczki;
- atak paniki;
- paraliżujący strach.
Ciężko jednoznacznie określić przyczyny arachnofobii. Możliwym źródłem tego lęki jest adaptacyjny charakter fobii wśród naszych przodków. Był to sposób na ochronę siebie przed niebezpieczeństwem otaczającego nas świata. W obecnej sytuacji niewiele pająków stanowi dla nas realne zagrożenie, jednak te reakcje osadzone są głęboko w naszych instynktach. Inna teoria mówi, że lęk przed pająkami może być też elementem, którego dzieci uczą się od rodziców. Maluchy bacznie przyglądają się reakcjom rodziców i powielają ich negatywne odczuci wobec tych zwierząt.
Jak skutecznie pozbyć się pająków z domu?
Pająki lubią rozgościć się w domowych zakamarkach. Pierwszym krokiem, który ma na celu, pozbycie się niechcianych gości jest regularne sprzątanie domu. Gwarantuje to usunięcie pajęczyn i potencjalnych jaj pająków. Warto szczególnie skupić się na trudnodostępnych miejscach tj. szpary oraz tyły kanap i łóżek. Szczególnie zaleca się uszczelnienie okien i drzwi, aby utrudnić pająkom, przedostanie się do domu. Porządek, brak wilgotności i zlikwidowanie owadów w pomieszczeniach czyni pomieszczenie nieatrakcyjnym dla pająka. Kiedy zachodzi potrzeba użycia bardziej radykalnych środków, sklepy oferują wiele gotowych oprysków. Są skuteczne, jednak trzeba szczegółowo zapoznać się z ich przeznaczeniem i sposobem użycia.