Żółknięcie liści zamiokulkasa może przytrafić się nawet najbardziej doświadczonym miłośnikom roślin. Mówi się, że to roślina prosta w uprawie, jednak łatwo popełnić błąd, który będzie nas kosztował zielone liście. Jeśli planujemy dołączyć zamiokulkasa do domowej dżungli, trzeba pamiętać o kilku wskazówkach pielęgnacyjnych, a przede wszystkim o jednej. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której kwiat zacznie zmieniać kolor z zielonego na żółty. 

Dlaczego zamiokulkas żółknie? 

Powodów, dla których liście tego sukulenta zmieniają kolor na żółty, może być kilka. Wiążą się one z niewłaściwą pielęgnacją lub inwazją szkodników, dlatego trzeba baczną uwagę zwracać na to, w jaki sposób zajmujemy się tą rośliną, oraz na to, czy liście zamiokulkasa nie zostały zamieszkane przez insekty. Dlaczego zamiokulkas żółknie? Oto kilka możliwych powodów.

Zobacz także:

  • Nieodpowiednie stanowisko - miejsce, w którym postawimy zamiokulkasa, nie może być nadmiernie nasłonecznione. Liście tego sukulenta, wystawione na intensywne, bezpośrednie światło, zaczną się odbarwiać, a nawet odpadać. 
  • Atak szkodników - insekty, takie jak przędziorki, wełnowce czy wciornastki, potrafią skutecznie zaszkodzić każdej roślinie, a w przypadku zamiokulkasa może się to objawiać żółknięciem liści. Żeby dostrzec szkodniki, musimy uważnie obejrzeć wierzch oraz spód liści. Niektóre z nich są na tyle małe, że możemy nie zauważyć ich na pierwszy rzut oka. 
  • Nadmierne podlewanie - jeśli przelejemy zamiokulkasa, liście zaczną żółknąć. Taka sytuacja może doprowadzić nawet do gnicia korzeni, a wtedy uratowanie rośliny wymaga dodatkowych zabiegów. Konieczne w takim wypadku jest usunięcie zgniłych korzeni i przesadzenie sukulenta.

Pamiętaj o tym, a zamiokulkas będzie cieszył oko zielonymi liśćmi

Aby dowiedzieć się, co powoduje, że liście sukulenta zmieniają kolor na żółty, trzeba bacznie obserwować roślinę pod kątem szkodników, ale przede wszystkim należy przywiązywać dużą wagę do pielęgnacji tej rośliny. Najważniejsze, aby pamiętać o jednej rzeczy, która może zapobiec żółknięciu liści. Przede wszystkim zamiokulkas może być podlany dopiero wtedy, kiedy ziemia, w której jest posadzony, zrobi się sucha, dlatego warto przed podlaniem sprawdzić górną warstwę podłoża. W okresie letnim wystarczy nawodnić roślinę raz na dwa-trzy tygodnie. Zimą należy ograniczyć podlewanie do minimum. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zamiokulkas lepiej zniesie podłoże przesuszone niż przelane.