Już niebawem rozpocznie się dzień Wszystkich Świętych, obchodzony przez większość Polaków. Nawet, jeżeli w swojej okolicy nie mamy bliskich na cmentarzu, wielu z nas i tak pójdzie zapalić znicz na opuszczonych, zapomnianych grobach. Albo pod krzyżem, dla upamiętnienia wszystkich zmarłych. To czas zadumy, gdy wspominamy tych, których już z nami nie ma, ale nie możemy całkowicie zapominać o sprawach doczesnych. Na ziemię sprowadził wszystkich ksiądz z jednej z polskich parafii, który ma gorący apel do wiernych. 

Księża proszą wiernych o rozwagę we Wszystkich Świętych

Coraz mniej osób pamięta czasy, w których na grobach ustawiało się szklane, nieosłonięte niczym znicze oraz naturalne kwiaty. Dziś mamy w czym wybierać - możemy kupić znicze w kształcie pisanek, choinek, dekorowane plastikowymi ornamentami w postaci róż, aniołków i innych elementów. Ułatwieniem są też sztuczne kwiaty, które przetrwają każdą pogodę i są praktycznie nie do zdarcia - nie trzeba ich podlewać ani wymieniać co kilka dni. Niektórzy nawet znicze kupują w całości plastikowe, czyli na baterie. 

Zobacz także:

Wielu zapomina tu jednak o ekologii. W momencie, gdy większość cmentarnych ozdób wykonana jest z plastiku, a do tego kupujemy ich dużo, pojemniki na śmieci przy nekropoliach szybko są wypełnione po brzegi. Obecnie bowiem większości zniczy, sztucznych kwiatów i innych dekoracji nie da się poddać recyklingowi. 

Serdeczna prośba. Sztuczne kwiaty niby piękne, ale co z tym zrobić? A gdzie tu ekologia? Prosimy nie kupować sztucznych, chyba że sprzedawcy odbiorą odpady - tak brzmi komunikat jednej z parafii w powiecie mieleckim do wiernych i mieszkańców, cytowany przez portal korso.pl.

Czy znicze można wyrzucać do pojemnika na szkło?

Sztuczne kwiaty są w stanie wytrzymać na nagrobku dość długo, ale gorzej jest ze zniczami. Przewrócone przez wiatr tłuką się, a plastikowe osłonki mogą się wyginać od płonącego knota. Mało kto niestety wie, że zniczy nie można wyrzucać do pojemnika na odpady szklane! Mowa tu oczywiście o tradycyjnych, wykonanych ze szkła. Materiał, z którego są produkowane różni się od tego, którego używa się do produkcji szklanych butelek i innych pojemników. Wobec tego takie znicze muszą trafić do pojemnika na odpady zmieszane. To samo dotyczy wersji plastikowych. 

Gdzie wyrzucać odpady cmentarne?

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej wtedy, gdy mamy (bardzo nowoczesne) znicze na baterie lub zasilane przez słońce. Są to już urządzenia elektroniczne, które, gdy się zepsują lub zużyją, trzeba oddać do sklepu z elektroniką albo PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeśli wyrzucicie taki znicz do odpadów zmieszanych, postępujecie bardzo nieekologicznie. 

A co ze sztucznymi kwiatami? Te są wykonane z plastiku, czyli trzeba je wrzucić, podobnie jak znicze plastikowe i szklane, do pojemnika na zmieszane odpady. Natomiast prawdziwe, cięte kwiaty czy zebrane przez nas liście z nagrobka należy wsypać do pojemnika na odpady biodegradowalne. Ale uwaga - nie można do niego wyrzucić ziemi z doniczek na kwiaty! Może być ona zanieczyszczona żwirem, kamieniami, korą czy nawozami i powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane. 

Jak zmniejszyć ilość śmieci na cmentarzu?

Sami widzicie, że jeśli ekologia i dobro środowiska leżą wam na sercu, musicie dobrze przemyśleć swoje zakupy przed wybraniem się na cmentarz we Wszystkich Świętych. Aby nieco ograniczyć ilość generowanych przy okazji tego święta odpadów, warto postawić na bardziej naturalne i ekologiczne rozwiązania:

  • Eko znicze - zamiast kupować plastikowe czy szklane znicze, które nie nadają się do recyklingu, zróbcie je sami. Możecie na przykład wziąć kilka dużych, szklanych słojów, wsypać do środka kamienie, szyszki i umieścić tam duże świece. Inny pomysł to obwiązanie starego słoika sznurkiem albo kolorową wstążką. Taki znicz wyróżnia się, a do tego jest bardziej ekologiczny niż tradycyjny.
  • Naturalne kwiaty i stroiki - nie kupujcie sztucznych wiązanek i zróbcie je sami z ciętych kwiatów. Wyglądają o wiele lepiej, a do tego są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Możecie poszaleć z dekoracjami i przed Bożym Narodzeniem położyć na nagrobku stroik wykonany z sosnowych gałązek oraz szyszek, przewiązany grubą, czerwoną wstążką i zwieńczony kokardą. 
  • Mniej znaczy więcej - zadbany nagrobek nie musi być pełen zniczy i kwiatów. Najważniejsze, by był czysty i schludny. Znacznie lepiej wygląda wysprzątany grób, na którym pali się nawet jeden znicz i zdobią go świeże kwiaty, niż taki, który pokryty jest woskiem z wielu palących się na nim zniczy.