Ogródki działkowe stały się modne. Pandemia sprawiła, że zainteresowanie nimi wzrosło także wśród młodych ludzi, którzy nie posiadają działkowego doświadczenia. Polski Związek Działkowców chce im pomóc i zgłosił potrzebę przeprowadzania szkoleń – i to obowiązkowych. Miałyby w nich brać udział osoby zaczynające przygodę z działką. 

Dlaczego działkowcy muszą przejść szkolenie?

Od pandemii zainteresowanie ogródkami działkowymi utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak wynika z danych Otodom Analitycs z 2022 roku, wzrosła też liczba ofert sprzedaży działek. W parze z tym nie idzie jednak świadomość, jakie obowiązki ma działkowiec. Co więcej, wielu użytkowników nawet nie wie, że nie są właścicielami działki, lecz tylko mają prawo, by z niej korzystać. Niektórym wydaje się, że sam zakup działki jest równoznaczny z tym, że mogą tam robić niemal wszystko. Polski Związek Działkowców zamierza zacząć „pracę u podstaw” i chce szkolić nowych członków.

Zobacz także:

Nie każdy ma pełną świadomość, czym tak naprawdę jest działka i nie zawsze wynika to z jego winy. Wiele osób błędnie zakłada, że skoro „kupiło” działkę, co w rzeczywistości nie jest prawdą, to mają pełne prawo do dowolnego zagospodarowania terenu. W konsekwencji uznają, że mogą realizować zasadę „wolność Tomku w swoim domku”. Tymczasem obowiązują w tym zakresie istotne ograniczenia, wynikające z samej ustawy – powiedział Portalowi Samorządowemu Tomasz Terlecki, radca prawny PZD.

Jakie błędy popełniają nowi użytkownicy działek?

Jednym z częściej występujących błędów nowych działkowców dotyczy zagospodarowania przestrzeni. Budowane są np. altany o niewłaściwych parametrach, niezgodne z ustawą o ROD, prawem budowlanym i regulaminem ROD. Niektóre mają więcej niż 35 metrów kwadratowych, więc są większe, niż przewiduje ustawa ROD z dnia 13 grudnia 2013 roku. Co więcej, nowe altany bywają też niefunkcjonalne i nieestetyczne. Nowi użytkownicy traktują niekiedy działki jak drugi dom – i to dosłownie, ponieważ wydaje się im, że mogą tu mieszkać przez cały rok. Przepisy są jednak w tej kwestii jasne:

Na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej – czytamy w Art. 12 ustawy o ROD

Problem stanowi także niewłaściwe sadzenie drzew i krzewów. Początkujący działkowcy często zasiewają zbyt dużo wysokich i rozłożystych roślin. Następstwem tego jest duże zacienienie działki i wyrastanie gałęzi poza jej granice. Z regulaminu ROD wynika, że należy sadzić tylko drzewa karłowe i wolno rosnące. Powinny też znajdować się co najmniej 2 metry od ogrodzenia lub, w przypadku czereśni i orzecha włoskiego, nawet 5 metrów dalej. Ponadto działkowców należy uświadomić odnośnie zasad parkowania auta.

Wjazd i parkowanie na terenie ROD nie jest ogólnodostępne, ponieważ istniejąca infrastruktura nie jest w większości dostosowana do ruchu samochodowego, który może powodować uszkodzenia alejek ogrodowych oraz niebezpieczeństwo dla pieszych. Zakaz ruchu samochodowego związany jest również z ideą ROD, które są przede wszystkim miejscem rekreacji i wypoczynku poprzez prowadzenie upraw ogrodniczych. Spaliny i hałas samochodów są uciążliwe dla użytkowników działek i niekorzystne dla upraw – czytamy w oświadczeniu PZD.

Niedopuszczalne jest parkowanie pojazdu np. na alejach ogrodowych. Nie należy tego robić, by nie blokować dojazdu do działki np. dla karetki pogotowia czy policji. Miejsce postojowe trzeba wybrać tak, by było możliwie jak najmniej uciążliwe dla pozostałych użytkowników działek. Co więcej, działkowcy, zarówno początkujący, jak i zaawansowani, często palą na działkach śmieci, gałęzie lub liście. Warto dodać, że zabronione jest tam nawet palenie ognisk rekreacyjnych. W przeciwnym wypadku użytkownik działki może dostać mandat w wysokości 500 zł.

Szkolenia dla działkowców będą obowiązkowe

Do tej pory, zgodnie z ustawą z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych, nie było zapisu, który nakazywałby nowym działkowcom branie udziału w szkoleniach. Zajęcia te uznawano raczej za przywilej. Obecnie są już wpisane do statutu PZD, co oznacza, że uczestnictwo stanie się obowiązkowe. 

Szkolenia odbywały się od lat i były traktowane w strukturach związku jako niezwykle istotne, jednak nie miały formalnego zakotwiczenia w statucie, czyli najważniejszym dokumencie regulującym zasady funkcjonowania ROD. Obowiązek uczestnictwa w nich wynikał jedynie z uchwał wykonawczych i innych wewnętrznych regulacji, co powodowało, że część działkowców traktowała je z przymrużeniem oka — wyjaśnia Tomasz Terlecki z Biura Prawnego PZD, cytowany przez Portalsamorządowy

Szczegóły dotyczące formy i terminu szkolenia nie zostały określone. Dotychczas odbywały się w formie stacjonarnej. Być może pojawi się możliwość zrobienia kursu w formie zdalnej.