Wychodzą na żer wiosną i latem, a szkody, które potrafią wyrządzić, są porównywalne do tych, które czynią pomrowy. Pędraki, czyli larwy chrząszczy bytujące w glebie, to szkodniki, których możemy się pozbyć z ogrodu różnymi sposobami. Jeden z nich zakłada wykorzystanie taniego ziela, które z łatwością możemy kupić w niskiej cenie w aptece bądź przez internet. Koszt i wysiłek są niewielkie, a efekty przerastają oczekiwania. 

Jak rozpoznać pędraki? Zwróć uwagę na trawnik

Pędraki mają bardzo charakterystyczny wygląd, więc łatwo je rozpoznać. Te szkodniki przybierają biały lub kremowy kolor, a ich ciało, które osiąga rozmiary do 4 cm, jest wygięte w kształt litery C. Pędraki mają trzy pary odnóży na tułowiu, ale nie występują one przy odwłoku. Ich głowy są twarde i brązowe, a szczęki, które potrafią siać prawdziwe spustoszenie w ogrodzie, są bardzo duże. Ślady występowania pędraków możemy zauważyć, obserwując uprawiane w ogrodzie rośliny. Jeśli kwiaty zaczynają więdnąć bez żadnego wyraźnego powodu, może to być znak, że szkodniki wyszły na żer. Naszą uwagę powinien zwrócić też marniejący trawnik, a zwłaszcza sytuacja, w której zaczyna on żółknąć lub zasychać. 

Zobacz także:

Domowy sposób na pędraki. Wystarczy jedna rzecz z apteki

Świetnym środkiem do walki z pędrakami jest wrotycz. Jeśli nie mamy dostępu do świeżych liści tego ziela, możemy wykorzystać suszone, które są dostępne w niektórych aptekach. Jeśli nie uda nam się go kupić w ten sposób, z łatwością znajdziemy go w sklepach internetowych.

Aby przygotować oprysk, należy zalać wrotycz wodą w proporcji jednego kilograma ziela na dziesięć litrów wody. Proporcje możemy oczywiście zmniejszyć lub zwiększyć w zależności od potrzeb. Miksturę należy odstawić na dwa tygodnie i co jakiś czas mieszać, a kiedy będzie już gotowa do użycia, przelać do butelki z atomizerem. Następnie przeprowadzamy oprysk w miejscach, w których występują pędraki. Jeśli szkodniki już poczyniły już duże szkody w ogrodzie, można zadziałać szybciej, kupując gotowy ekstrakt z wrotyczu w sklepie ogrodniczym. 

Co posadzić w ogrodzie, aby odstraszyć pędraki?

Planując uprawę roślin w ogrodzie, warto rozważyć zasadzenie takich, które odstraszają pędraki. Dzięki temu zabezpieczymy się zawczasu przed atakiem szkodników. Dobrym pomysłem jest znalezienie w ogrodzie miejsca dla lawendy, mięty i rozmarynu, których zapach jest nieprzyjemny dla chrząszczy. Z kolei piołun, szałwia i czosnek zawierają substancje, które wywołują paraliż układu nerwowego pędraków. Do roślin hamujących rozwój pędraków należą również tuje