Nie jest tajemnicą, że najlepiej smakują owoce i warzywa z własnej uprawy. Szczególnie truskawki, które są dość drogie, a ich ceny spadają dopiero w środku sezonu. Jeżeli nie chcecie tak długo czekać, warto posadzić je u siebie w ogródku lub na działce i już niebawem cieszyć się własnymi, soczystymi owocami. By truskawki pięknie obrodziły, trzeba je oczywiście zasilić nawozem. Ten możecie zrobić samodzielnie z pomocą produktu, który na pewno macie w swoich kuchennych szafkach.
Kiedy nawozić truskawki?
Zwykle młode, dopiero posadzone truskawki, nie wymagają nawożenia. Te, które już rosną w waszych ogródkach, należy zasilić nawozem właśnie teraz, zanim jeszcze pojawią się kwiaty. Uważajcie też, by nie przesadzić - co za dużo, to niezdrowo, szczególnie w przypadku truskawek. Zbyt duża porcja nawozu albo przesadnie częste nawożenie może skutkować zakwaszeniem gleby, co przekłada się na gorsze plony i kondycję roślin.
Zobacz także:
Domowy nawóz do truskawek na obfite plony
Pierwsze nawożenie truskawek najlepiej wykonać w marcu, ale możecie to zrobić także w kwietniu. W tym czasie doskonale sprawdzi się nawóz, który wykonacie z taniego i łatwo dostępnego składnika. Chodzi o drożdże, a dokładniej drożdże suszone - te same, których używacie do pieczenia ciast czy pieczywa.
Przepis jest bardzo prosty. Należy do wiaderka wsypać 100 g suszonych drożdży i zalać je 2 litrami letniej wody. Wszystko delikatnie mieszamy do momentu, w którym na powierzchni wody pojawi się piana. Tak przygotowany nawóz należy jeszcze rozcieńczyć, dolewając do niego 10 litrów wody i gotowe - od razu możecie podlać nim truskawki. Nawóz z drożdży wzmacnia system korzeniowy truskawek, które w efekcie będą obficiej kwitły - a to przekłada się w końcu na ilość owoców.
Uprawa truskawek w ogrodzie
Dla początkujących ogrodników mamy dobrą wiadomość - uprawa truskawek nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet żółtodziób. Zapamiętajcie kilka podstawowych zasad, by cieszyć się plonami z własnego ogródka:
- Stanowisko: truskawki potrzebują słonecznego stanowiska. Światło jest niezbędne do tego, by rośliny bujnie kwitły i zawiązały się na nich owoce. Truskawki dojrzewające w półcieniu są mniejsze i niezbyt smaczne. Uważajcie, by nie sadzić ich obok wysokich roślin, które zabiorą truskawkom słońce.
- Podłoże: próchnicze i o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Zadbajcie o to, by w miejscu, w którym sadzicie truskawki, nie było żadnych chwastów. Grządki z truskawkami zakłada się na kilka lat, dlatego bardzo ważne jest, by były one dokładnie odchwaszczone.
- Podlewanie: szczególnie młode truskawki, które dopiero się ukorzeniają, wymagają regularnego podlewania. Gleba musi być cały czas lekko wilgotna, ale uważajcie - nie powinna być mokra. Podlewamy truskawki tylko przy samej ziemi, nie wolno podlewać kwiatów i liści. Jeżeli robimy to często, wzrasta ryzyko rozwoju chorób grzybowych.