Herbata zyskuje na popularności szczególnie w trakcie jesieni. Parzona z cytrusami i odrobiną miodu umila chłodne wieczory. Trwają rozważania, która forma herbaty jest najlepsza. Dostępne na rynku herbaty liściaste i ekspresowe w saszetkach prześcigają się ofertami, aby zachęcić do siebie klientów. Okazuje się, że jedna z nich może być szkodliwa, a wszystko za sprawą chemicznego składnika.
Czy herbata jest zdrowa?
Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. W wielu kręgach doceniana jest nie tylko ze względu na smak, ale i bogate właściwości zdrowotne. W kulturze Dalekiego Wschodu szczególnie herbacie zielonej przypisuje się lecznicze działanie. Dodatkowo jest istotnym elementem w tradycji i towarzyszy codziennym czynnościom. W wielu częściach świata picie herbaty jest obowiązkowym elementem spotkań i stanowi pewnego rodzaju rytuał. Napary, przede wszystkim z herbaty zielonej i czarnej, zawierają wiele składników odżywczych. Warto zwrócić uwagę na polifenole i flawonoidy. Mają one zdolność do zwalczania wolnych rodników i chronią komórki przed obrażeniami. Mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe i nowotworowe. Większą ilość polifenoli znajdziemy na pewno w młodych liściach herbaty. Natomiast flawonoidy to grupa związków roślinnych, które przejawiają działania przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
Zobacz także:
Wynika z tego, że regularne picie herbaty liściastej może korzystnie wpłynąć na układ odpornościowy. Warto też zaznaczyć, że herbata bogata jest też w wiele cennych witamin. Witamina C jest najważniejszym składnikiem, który możemy znaleźć w liściach herbaty. Pomaga we wchłanianiu żelaza i jest mocnym przeciwutleniaczem, który pomaga w ochronie komórek naszego organizmu. Zawarta w herbacie witamina K może poprawiać funkcjonowanie układu krzepnięcia krwi i pozytywnie działać na zdrowie kości. Napary herbaciane posiadają związki mineralne tj. potas i fluor, które wspomagają pracę mięśni, układu nerwowego i kondycję jamy ustnej. Umiejętne picie herbaty może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Czy herbata w saszetkach nam szkodzi?
Torebki, w które pakowana jest herbata powinny stanowić element bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, że saszetki zawierają substancje niebezpieczne dla zdrowia. Torebki od herbaty powinno tworzyć się z materiałów biodegradowalnych tj. celuloza czy skrobia kukurydziana. Niestety w przypadku tańszych i gorszej jakości produktów producenci dodają kleje, barwniki i pestycydy. Większość saszetek herbat ekspresowych zawiera także polipropylen, który odpowiedzialny jest za nadanie torebkom odpowiedniego kształtu. Nawet jeśli ten składnik nie wykazuje niebezpiecznych skutków u człowieka, to szkodliwie działa na przyrodę i zwierzęta. W wielu krajach tj. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wprowadzono zakaz jego stosowania. Dodatkowo według nadań przeprowadzonych przez McGill University w Kanadzie, jedna plastikowa torebka zalana wrzątkiem może uwolnić nawet 11,6 miliarda cząsteczek mikroplastiku. W Polsce o zagrożeniach płynących z herbacianych saszetek poinformowała znana dietetyczka Anna Jedrej.
Choć wydaje się nam, że torebki są wykonane wyłącznie z papieru, w rzeczywistości większość z nich zawiera tworzywa sztuczne, aby były bardziej wytrzymałe - mówi Anna Jedrej, dietetyczka kliniczna.
Podkreśla, że najgorszym wyborem są popularne w sklepach torebki piramidki, które zazwyczaj w całości wykonane są z tworzyw sztucznych tj. nylon i PET.
Które herbaty wybierać?
Jeśli chcemy wybrać najlepszą herbatę z możliwych na rynku, warto postawić na herbatę liściastą. To najzdrowszy wybór, ponieważ liście dzięki parzeniu zachowują więcej swoich właściwości i wyjątkowy smak oraz aromat. Chociaż mamy dostęp do coraz większej liczby odmian, wciąż najchętniej wybieramy klasykę. Zielona herbata należy do jednego z najbardziej ulubionych gatunków herbaty. Produkuje się ją z liści, które nie zostały poddane procesowi fermentacji. Suszenie ich zaraz po zerwaniu przekłada się na zachowaniu wielu cennych składników aktywnych.
Liście zielonej herbaty zawierają:
- Olejki eteryczne;
- Antyoksydanty;
- Związki garbnikowe i mineralne;
- Polifenole;
- Witaminy A,C,E oraz witaminy z grupy B.
Herbata zielona ma bogate zastosowanie. Znacząco poprawia przemianę materii, przez co stymuluje procesy trawienne. Obniża ciśnienie krwi i wykazuje działanie antybakteryjne. Regularne picie tego napoju pomaga usunąć toksyny z organizmu, co może zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych i wspomagać opóźnianie procesów starzeniowych organizmu.