Pijani kierowcy to nie tylko zagrożenie dla ich zdrowia i życia, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Co roku funkcjonariusze policji na terenie całej Polski apelują do zmotoryzowanych o rozwagę i odpowiedzialność, lecz apele wciąż pozostają niewystarczająco skuteczne. Każdego dnia policjanci muszą zmagać się z wieloma przypadkami niezachowania trzeźwości na drogach. Dane pokazują także naprawdę niepokojące wyniki ilości skonfiskowanych przez organy bezpieczeństwa pojazdów. 

Stan nietrzeźwości po spożyciu alkoholu

Prowadzenie pojazdu pod wpływem choćby najmniejszej dawki alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialnym i poważnym wykroczeniem, które naraża innych na utratę życia lub zdrowia. Według przepisów, które obowiązują w polskim prawie, można wyróżnić dwa stany po spożyciu substancji alkoholowych:

Zobacz także:

  • Stan nietrzeźwości, kiedy stężenie alkoholu w organizmie przekracza wartość o wysokości 0,5 promila;
  • Stan po spożyciu alkoholu, gdy poziom alkoholu we krwi oscyluje pomiędzy 0,2 a 0,5 promila.

Ten, kto decyduje się prowadzić pojazd po wcześniej spożytych substancjach alkoholowych może liczyć się z drastycznymi konsekwencjami. Zgodnie z przepisami, każdemu, kto dopuszcza się takiego czynu, grozi kara grzywny w wysokości od 2,5 tys. aż do nawet 30 tys. zł oraz punkty karne. Przy poważniejszych wykroczeniach, można trafić do policyjnego aresztu. Co więcej, władze mogą podjąć decyzję o zakazie prowadzenia pojazdów na okres od pół roku do nawet 3 lat. 

Gdy jednak poziom obecnego we krwi alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowca odpowiada za czyn popełniony w stanie nietrzeźwości. Wówczas jest to przestępstwo, a stosowane kary są o wiele bardziej surowe. 

§1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 

§2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w §1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

– czytamy w Kodeksie karnym

Nie bez winy i kary pozostają także potencjalni pasażerowie, którzy zdecydowali się na jazdę z nietrzeźwym kierowcą. W wyniku postępowania karnego, za taki czyn może odpowiadać również współpasażer. 

Konfiskaty samochodów - nowe przepisy

W marcu tego roku weszła w życie nowelizacja przepisów w Kodeksie karnym, która umożliwiła sądom orzeczenie o konfiskacie pojazdu, jeśli dany kierowca zostanie przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu. Jest to możliwe w momencie, gdy osoba kierująca ma we krwi co najmniej 1,5 promila tej substancji. W przypadku, kiedy kierowca nie jest właścicielem pojazdu, sąd może zdecydować o konieczności zapłacenia wysokiej kary finansowej.

Co więcej, nowe przepisy umożliwiają funkcjonariuszom konfiskatę samochodu również w sytuacji, gdy kierowca spowoduje kolizję lub inny poważniejszy wypadek drogowy. 

Ile samochodów zostało odebranych w 2024?

Z policyjnych danych wynika, że do tej pory pijanym kierowcom odebrano ponad 4,6 tys. pojazdów. Policjanci z niepokojem informują, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, to do końca roku ta liczba może zwiększyć się nawet dwukrotnie. Po analizie danych można zauważyć, że wprowadzone zmiany w przepisach nie wpłynęły na obawy wielu kierowców. Władze zapowiedziały, że jeśli nowe regulacje nadal nie będą przynosić oczekiwanych założeń, to w przyszłości konsekwencje prowadzenia pojazdu po alkoholu będą z pewnością bardziej dotkliwe dla wszystkich śmiałków. Rząd mówi szczególnie o pomyśle wprowadzenia konfiskaty samochodów wszystkich tych, którzy zostaną przyłapani na jeździe po nawet najmniejszej dawce spożytego alkoholu.