Główny Inspektorat Sanitarny regularnie na oficjalnej stronie gov.pl publikuje ostrzeżenia dotyczące żywności. Kiedy tylko na skutek kontroli przeprowadzonych przez odpowiednie służby sanitarne dojdzie do wykrycia nieprawidłowości, Polacy od razu są o o tym informowani. W najnowszym komunikacie GIS ostrzega przed partią wędliny wycofanej z rynku z powodu wykrycia w niej bakterii wywołujących listeriozę.
Ostrzeżenie GIS. Bakterie w popularnej wędlinie
Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, Inspekcja Weterynaryjna wykryła obecność bakterii Listeria monocytogenes w wędlinie w postaci boczku wędzonego. Spożycie tego produktu grozi ryzykiem zachorowania na listeriozę, którą powoduje wymieniona wcześniej bakteria. Poniżej podajemy szczegóły wycofanego produktu, dostępne na gov.pl:
Zobacz także:
Nazwa produktu: Boczek Duński Wędzony
Numer partii: 24305001
Terminy przydatności do spożycia: 30.11.2024
Producent: Zakłady Mięsne „PEKPOL Ostrołęka" S.A., 07-410 Ostrołęka, Ławy, ul. Przemysłowa 31, weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14150301.
Podjęte działania oraz zalecenia GIS dla konsumentów
W komunikacie GIS podaje, że producent wędliny, w której wykryto bakterię Listeria monocytogenes natychmiast podjął niezbędne działania. Sprawdzono dokładnie wszystkie podmioty będące odbiorcami tego produktu i poinformowano je o konieczności wycofania go z obrotu. Ponadto kontroli poddany został także zakład produkcyjny. Organy Inspekcji Weterynaryjnej podały zalecenia dotyczące bezpieczeństwa żywności, a Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawują nadzór nad całym procesem wycofywania partii wędlin z obrotu.
Wszystkim konsumentom, którzy w ostatnim czasie zakupili Boczek Duński Wędzony, nr partii 24305001 zaleca się, by nie spożywali tego produktu. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy świadczące o chorobie, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej.
Dodatkowo, Główny Inspektorat Sanitarny odsyła konsumentów do oficjalnych informacji na temat tej choroby.
Czym jest listerioza?
Listerioza jest chorobą zakaźną, którą wywołuje bakteria Listeria monocytogenes. To patogen, który może być obecny w zwierzęcych odchodach, glebie, wodzie oraz w żywności. Do zakażenia u ludzi najczęściej dochodzi na skutek spożycia jedzenia, w którym obecna była ta bakteria. Zwykle są to takie produkty, jak surowe lub niedogotowane mięso i ryby, a także niepasteryzowane mleko (tzw. „prosto od krowy") i inne produkty mleczne. Mogą to być też dania gotowe czy wędliny, które nie były przechowywane w odpowiednich warunkach.
Objawy listeriozy
Po zakażeniu bakterią Listeria monocytogenes, mogą wystąpić objawy przypominające zatrucie pokarmowe lub grypę. Najczęściej pojawia się:
- biegunka
- nudności
- gorączka
- bóle mięśni
Choroby nie wolno lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może mieć ona bardzo ciężki przebieg. Wówczas listerioza może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, a nawet sepsy. Z tego powodu szczególnie ostrożne muszą być osoby starsze i o obniżonej odporności, dzieci, noworodki i kobiety w ciąży.
Listerioza. Jak jej zapobiec?
Tak jak w przypadku wszystkich innych chorób, zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać, niż leczyć. Każdy z nas może uchronić się przed listeriozą na tyle, ile to możliwe. Przede wszystkim, zawsze należy myć owoce i warzywa przed spożyciem, a mięso oraz ryby trzeba poddać obróbce termicznej - czyli je ugotować, usmażyć czy upiec. Jedzenie surowego mięsa oraz ryb podnosi ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes.
Absolutnie nie powinno się spożywać niepasteryzowanego mleka i produktów mlecznych. Istotna jest też higiena w kuchni. Pamiętajmy o tym, by w trakcie przyrządzania np. potraw mięsnych myć ręce za każdym razem po kontakcie z surowym mięsem, a także noże i inne akcesoria oraz deski do krojenia.