We wrześniu 2024 roku w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowany został projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Projekt w IV kwartale 2024 roku ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu.

Czy jest KROPiK?

Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) został uruchomiony 1 stycznia 2019 roku. KROPiK to system, który ma na celu rejestrację zwierząt domowych tj. psów i kotów. Celem KROPiK jest ułatwienie identyfikacji zwierząt w przypadku ich zagubienia, czy kradzieży. Rejestracja pupila polega na oznakowaniu czworonoga mikroczipem. Jest identyfikatorem, który zawiera informacje o zwierzęciu i jego właścicielu. Czip wszczepiany jest pod skórę psa lub kota, co łatwo i skutecznie pozwala na szybką identyfikację za pomocą specjalistycznych czynników.

Zobacz także:

Jak wygląda wprowadzenie KROPiK?

Rząd planuje utworzyć Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), który za zadanie będzie miał umożliwić identyfikację zwierząt domowych. W praktyce oznacza to, że każdy właściciel nowo narodzonego psa lub kota będzie miał za zadanie w określonym czasie zgłosić go do KROPiK. Zwierze będzie mógł zgłosić również weterynarz. Zgłoszenie psa ma odbywać się nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jeżeli chodzi o koty, identyfikacja powinna odbyć się przed ukończeniem 12. miesiąca życia.

Kiedy KROPiK zostanie wprowadzone?

Nie wiadomo dokładnie, kiedy KROPiK zostanie wprowadzone. Wiadomo, że wprowadzenie ustawy ma zostać podane co najmniej trzy miesiące przed uruchomieniem systemu. Ma to na celu, aby każdy właściciel swojego czworonoga wiedział dokładnie, kiedy wystartuje Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów.

Jaka grzywna grozi za brak identyfikacji w KROPiK?

Nie wiadomo jeszcze, jakie kary będą groziły osobą, które nie zgłoszą swoich pupili w KROPiK w odpowiednim czasie. Wiadomo natomiast, że obowiązek ten będzie skrupulatnie sprawdzany przez funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i Inspekcji Weterynaryjnej. Będą oni mogli przeprowadzać kontrole rejestracji zwierząt.

Nie będzie możliwości migracji danych z innych baz. Właściciele psów i kotów będą mogli dokonywać samodzielnych zmian, wprowadzonego do rejestru adresu i miejsca zamieszkania właściciela. Dodatkowo będą oni mogli także samodzielnie wprowadzić datę, lub informację o śmierci swojego pupila. Prawdopodobnie dotychczasowe dane nie ulegną migracji z istniejących bez danych.

Kto będzie miał dostęp do KROPiK?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia, że KROPiK będzie pozwalał na nieodpłatny dostęp do danych dla lekarzy weterynarii, gmin, Policji, straży miejskiej, Inspekcji Weterynaryjnej, sądom i prokuraturze. Będzie to miało na celu realizację ustawowych zadań i celu umożliwienia kontaktu z właścicielem zwierzęcia, również w przypadku, kiedy pupil się zgubi.

Jak obecnie wygląda sytuacja bezdomnych zwierząt?

Krajowy Rejestr Oznakowanych Psów i Kotów jest systemem zarządzanym przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na podstawie artykułu 11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, gminy są odpowiedzialne za działania mające na celu zapobieganie bezdomności zwierząt, zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie. Zgodnie z artykułem 11a ust. 1 tej ustawy, rada gminy musi co roku, do 31 marca, uchwalać program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania ich bezdomności. Program ten powinien obejmować:

  • Umożliwienie bezdomnym zwierzętom przebywania w schroniskach;
  • Opiekę nad dzikimi kotami, w tym ich dokarmianie;
  • Wyłapywanie bezdomnych zwierząt;
  • Obowiązkową sterylizację lub kastrację zwierząt w schroniskach;
  • Poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt;
  • Usypianie niechcianych miotów;
  • Wyznaczenie gospodarstw rolnych do przyjmowania zwierząt gospodarskich;
  • Zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku wypadków drogowych z udziałem zwierząt.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uważa, że wprowadzenie obowiązkowej identyfikacji i rejestracji psów i kotów mogłoby znacząco wspierać gminy w realizacji programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz w zapobieganiu ich bezdomności.

Jednakże, pomimo wielu prób, napotkano trudności w zakończeniu prac nad wprowadzeniem tego obowiązku. Głównym problemem jest wybór odpowiedniego podmiotu do zarządzania krajową bazą danych zidentyfikowanych zwierząt. Konflikt interesów występuje między Krajową Izbą Lekarsko-Weterynaryjną a prywatnymi firmami, które obecnie prowadzą własne bazy danych zwierząt, a potencjalnym państwowym organem odpowiedzialnym za stworzenie i prowadzenie centralnej bazy danych dla psów i kotów.