Od kilku miesięcy każda pełnoletnia osoba ma możliwość bezpłatnego zastrzeżenia swojego PESEL-u. Dzięki temu może zmniejszyć się liczba wyłudzeń finansowych. Warto zatem skorzystać z tej usługi, aby uchronić się przed oszustwami. Trzeba jednak wiedzieć, że zastrzeżenie PESEL-u wiąże się z ograniczeniami, z których wielu może nie zdawać sobie sprawy. Jednym z takich problemów mogą być utrudnienia podczas wypłaty większej ilości gotówki.
Jak zastrzec swój PESEL?
Zastrzeżenie PESEL-u to usługa, z której warto skorzystać, jeśli chcemy zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Zwłaszcza, że jest to banalnie proste. Można to zrobić na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z aplikacji mObywatel. Kiedy już ją otworzymy, należy wybrać opcję „Zastrzeż PESEL”. Ta ikona jest widoczna na głównym ekranie, zatem nie musimy długo jej szukać. Po wykonaniu tego kroku ujrzymy status naszego PESEL-u. Następnie ponownie trzeba zaznaczyć opcję „Zastrzeż PESEL”. Z usługi możemy skorzystać również na stronie gov.pl. Po otworzeniu jej wystarczy kliknąć „Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie”. Potem należy zalogować się przez profil zaufany, podpis kwalifikowany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Zostaniemy przeniesieni na stronę mobywatel.gov.pl, na której trzeba będzie wybrać opcję „Zastrzeż PESEL”. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z usługi przez internet, możemy udać się także do dowolnego urzędu gminy. Będzie nam wtedy potrzebny dowód osobisty lub paszport.
Zobacz także:
Dlaczego warto zastrzec swój PESEL?
Jeśli nie chcemy paść ofiarą oszustów, którzy mogą próbować wykraść nasze dane osobowe, zastrzeżenie PESEL-u będzie najlepszym rozwiązaniem. Od 1 czerwca 2024 roku firmy i instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzić status naszego numeru PESEL podczas udzielania nam pożyczki lub kredytu. Ma to uchronić nas przed próbami kradzieży naszej tożsamości. Warto wiedzieć, że po zastrzeżeniu PESEL-u nadal mamy możliwość załatwiania spraw urzędowych, na przykład zawarcia małżeństwa czy wyrobienia dokumentów. To samo tyczy się spraw zdrowotnych, takich jak wizyty u lekarza lub wykupienie leków na receptę. Możemy także bez problemu wziąć udział w wyborach. Skorzystanie z tej usługi nie wpływa także na możliwość korzystania z profilu zaufanego, podróżowania, podpisywania umów w pracy i załatwiania spraw na poczcie.
Ograniczenia wynikające z zastrzeżenia PESEL-u
W niektórych sytuacjach konieczne będzie cofnięcie zastrzeżenia PESEL-u. Musimy o tym wiedzieć, jeśli chcemy na przykład:
- utworzyć nowy rachunek bankowy;
- wziąć kredyt lub pożyczkę;
- kupić coś na raty, jeśli oznacza to zaciągnięcie kredytu konsumenckiego;
- podpisać akt notarialny, który dotyczy nieruchomości;
- uzyskać kopię swojej karty SIM.
Należy cofnąć zastrzeżenie też wówczas, kiedy planujemy wypłacenie większej ilości gotówki. Mowa tu o sytuacji, w której chcemy wybrać z naszego konta kwotę powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 roku jest to 12 900 złotych. W takiej sytuacji operacja może zostać zablokowana na 12 godzin od momentu wycofania zastrzeżenia. Warto pamiętać, że zarówno zastrzeżenie PESEL-u, jak i odwrócenie tej czynności, jest bezpłatne. Nie ma znaczenia, ile razy korzystamy z tych opcji. Należy jednak wiedzieć, że po każdym cofnięciu zastrzeżenia nie można skorzystać z tej usługi przez 30 minut.
Jak podaje Onet, Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że takie ograniczenia są wynikiem mechanizmów zabezpieczających i mają na celu zapobiegać nadużyciom:
Przerwy w zmianie statusu PESEL są świadomym mechanizmem zabezpieczającym, który zapobiega pochopnym decyzjom i chroni dane obywateli. Dzięki temu kształtujemy bezpieczne, nowoczesne i przyjazne środowisko, które ułatwia życie każdemu użytkownikowi