Zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup świątecznego drzewka. Niektórzy Polacy wciąż uważają, że aby poczuć prawdziwą magię tego wyjątkowego czasu, należy swój dom ozdobić żywą i pięknie pachnącą lasem choinką. Jednak warto pamiętać, że takie rozwiązanie może narazić nasze domy na wizytę wielu nieproszonych gości. Robaki i inne owady tylko czekają, aby zadomowić się w ciepłym i przyjemnym pomieszczeniu, ale jest na to sposób. Jak się ich pozbyć?
Jakie owady mogą ukrywać się w żywej choince?
Żywa choinka to idealne środowisko dla wielu owadów. Wśród stałych bywalców, którzy zwykle zadomawiają się na drzewkach iglastych, wymienia się między innymi:
Zobacz także:
- mszyce,
- korniki,
- roztocza,
- pająki,
- gąsienice,
- gryzki,
- skoczki,
- korniki,
- osy,
- pluskwy,
- pareczniki,
- ochojniki,
- kulankowate,
- trzpiennik olbrzym,
- wszy i wiele innych mieszkańców lasów.
Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza spada, obecne w lasach insekty szukają bezpiecznych miejsc do przezimowania i hibernują na drzewach, ale w momencie, gdy choinka zostanie wniesiona do ciepłego mieszkania, owady ponownie wybudzają się i zadomawiają w naszych domach. Zwykle nie stwarzają one żadnego zagrożenia dla człowieka, ale ich obecność nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Niekiedy pozbycie się ich, zwłaszcza w momencie, gdy zdążą się rozmnożyć, może być długotrwałe i uciążliwe, dlatego lepiej od razu podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze.
Jak sprawdzić, czy choinka nie ma robaków?
Aby nie przejmować się nieproszonymi gośćmi pod choinką, warto zastosować tych kilka prostych kroków. Pierwszą kwestią jest oczywiście dokładne obejrzenie drzewka jeszcze przed dokonaniem zakupu. Zwróć uwagę, czy na gałęziach nie pojawiają się pełzające, skaczące lub latające insekty. Przyjrzyj się również, czy nie znajdują się na nich złożone jaja owadów (mogą przypominać małe kuleczki).
Pamiętaj również, aby nie wnosić choinki do domu bezpośrednio po zakupie. Najlepiej, jeśli najpierw kilka razy potrząśniesz drzewkiem i pozostawisz go przez kilka, a nawet kilkanaście kolejnych godzin na balkonie, w szopie, garażu lub innym chłodnym miejscu. W ten sposób upewnisz się, że ewentualne insekty zostaną wytrącone z choinki i nie dostaną się do mieszkania.
Innym skutecznym sposobem na pozbycie się nieproszonych gości obecnych na świątecznym drzewku jest spryskanie go odpowiednim preparatem owadobójczym. Tego rodzaju środki możesz znaleźć między innymi w wielu sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Kosztują niewiele (ceny na stronach zaczynają się już od kilkunastu/kilkudziesięciu złotych), a z pewnością oszczędzą ci zbędnych kłopotów. Na rynku jest dostępnych także wiele ekologicznych i bezpiecznych dla zdrowia wersji takich preparatów, więc nie musisz martwić się o szkodliwe skutki uboczne.
Jeśli posiadasz w domu inne rośliny lub kwiaty, staraj się je odpowiednio zabezpieczyć lub na czas świąt i obecności choinki w domu przenieść do innego pomieszczenia. W ten sposób również możesz uchronić się przed przemieszczeniem insektów na inne żywe gatunki.
Czy warto zdecydować się na zakup żywej choinki?
Wiele osób jest przekonanych, że nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwego zapachu drzewka prosto z lasu, a żywa choinka to jeden z najbardziej magicznych elementów świąt Bożego Narodzenia. Warto pamiętać, że jeśli decydujesz się na zakup z profesjonalnego źródła, zwykle nie musisz martwić się o obecność owadów. Sprzedawcy w plantacjach (jeszcze przed sprzedażą) przygotowują drzewka tak, aby klient nie musiał martwić się o nieproszonych gości w domu.
Zaletą zakupu żywego okazu jest z pewnością fakt, że to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, gdyż po zakończonym sezonie bożonarodzeniowym można go poddać recyklingowi. Sztuczna choinka, choć służy przez długie lata, nie jest produkowana z biodegradowalnych materiałów, a jej rozkład może zająć nawet setki lat.