Aplikację mObywatel po raz pierwszy upubliczniono 29 października 2017 roku. 31 stycznia 2018 roku pojawiła się natomiast wersja na urządzenia iOS. W maju 2023 roku Ministerstwo Cyfryzacji informowało, że odnotowano aż 10 milionów pobrań tej aplikacji. Kilka dni temu resort podał zaś, że z mDowodu korzysta już 8 milionów Polaków. Niedługo tę popularną aplikację czekają duże zmiany. Zostanie ona dostosowana do unijnych przepisów i będzie można z niej korzystać także za granicą. Dostępne staną się też nowe funkcje.

Czym jest unijne rozporządzenie eIDAS 2?

Rozporządzenie eIDAS 2 (electronic IDentification, Authentication and trust Services) jest aktem prawnym Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 11 kwietnia 2024 roku. Dotyczy ono zmiany rozporządzenia Unii Europejskiej numer 910/2014, które dotyczyło rozwoju cyfryzacji usług w Europie, a po przeglądzie dokonanym przez Komisję Europejską w 2020 roku zostało uznane za nieskuteczne. Kiedy Komisja Europejska wyda akty wykonawcze do eIDAS 2 i przepisy rozporządzenia wejdą w życie, państwa członkowskie będą miały dwa lata, aby się do nich dostosować. Jakie nowości pojawią się dzięki temu aktowi prawnemu? Dotyczy on między innymi wprowadzenia Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Przykładem takiego osobistego portfela cyfrowego, którym będzie można posługiwać się na obszarze całej Unii Europejskiej, jest właśnie mObywatel.

Zobacz także:

Nowy mObywatel 3.0

Ta popularna aplikacja funkcjonuje w naszym kraju od 2017 roku, a korzystają z niej miliony Polaków. Jej ostatnia najnowsza wersja, czyli mObywatel 2.0, pojawiła się w lipcu 2023 roku. Rafał Sionkowski, kierownik zespołu rozwoju cyfrowej tożsamości i aplikacji mobilnych w Centralnym Ośrodku Informatyki (COI) podał, że odsłony 3.0 aplikacji mObywatel możemy spodziewać się w listopadzie 2026 roku. Będzie ona dostosowana do unijnych przepisów, czyli wyżej wspomnianego rozporządzenia eIDAS 2. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z niej również za granicą. Na przykład mDowód będą honorowały pozostałe kraje Unii Europejskiej. To jednak nie koniec zmian. Użytkownicy skorzystają na przykład z darmowego podpisu kwalifikowanego, który będzie mógł być wykorzystywany do użytku nieprofesjonalnego. Dzięki temu łatwiejsze stanie się między innymi zawieranie umów z bankami.

Nowa wersja aplikacji będzie się charakteryzowała wyższym poziomem zabezpieczeń. Uwierzytelnienie za pomocą danych bankowych już nie wystarczy. Dodatkowo będzie wymagana na przykład wideoweryfikacja. Rafał Sionkowski poinformował również o tym, że wprowadzona zostanie funkcja mStłuczka. Ma ona uczynić zgłaszanie szkód komunikacyjnych łatwiejszym. Prace nad tym narzędziem prowadzone są wraz z branżą ubezpieczeniową. 

W czym pomaga nam mObywatel?

mObywatel jest bezpłatną aplikacją, dzięki której zyskujemy łatwy dostęp do naszych danych i dokumentów. Dzięki swoim funkcjonalnościom cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Jak mówił w 2023 roku ówczesny minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński:

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba pobrań aplikacji mObywatel wzrosła pięciokrotnie. To świadczy o tym, że cyfryzacja usług publicznych jest potrzebna, a społeczeństwo oczekuje tych zmian. Na bieżąco analizujemy potrzeby użytkowników. Z badań wynika, że oczekiwania są takie, aby aplikacja pomagała obywatelom załatwić sprawy urzędowe – w dowolnym miejscu i czasie. Zatem myślenie o mObywatelu w kategorii portfela na dokumenty to już przeszłość.

Co zyskujemy zatem dzięki korzystaniu z mObywatela? Znajdziemy w nim przede wszystkim swoje dokumenty. W aplikacji możemy dodać:

  • mDowód;
  • legitymację szkolną, studencką i emeryta-rencisty;
  • legitymację adwokacką, aplikanta radcowskiego i radcy prawnego;
  • legitymację ulgowych usług transportowych;
  • PWZ lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej;
  • mPrawo jazdy i moje pojazdy.

To oczywiście nie wszystko. Aplikacja mObywatel pozwala nam również na łatwe zastrzeżenie PESEL-u, zgłaszanie incydentów, które naruszają nasze bezpieczeństwo w sieci, a także na kontrolowanie liczby punktów karnych. Jeśli zostanie nam wystawiony mandat, również zobaczymy go w aplikacji. Dzięki niej sprawdzimy też jakość powietrza w naszej okolicy i uzyskamy informacje na temat naszych danych w rejestrze wyborczym. Poprzez aplikację możemy także zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, co spowoduje, że zdobędziemy dostęp do wypisanych nam recept.