Zdarza się, że po starannym umyciu podłogi, zamiast spodziewanego efektu czystości i blasku, pojawiają się smugi i matowy nalot. Frustracja gotowa, bo przecież włożyliście tyle wysiłku w sprzątanie. Na szczęście jest prosty, domowy trik, dzięki któremu wasze panele zaczną lśnić jak nowe. Wystarczy dodać 2 łyżki jednego popularnego produktu do zimnej wody. Gotowi na olśniewający efekt?

Skąd biorą się smugi na podłodze?

Smugi na podłodze to zmora każdego, kto dba o porządek w mieszkaniu. Najczęściej pojawiają się z powodu nadmiaru detergentu lub nieodpowiedniego sposobu mycia. Panele są szczególnie wrażliwe na ślady po zbyt dużej ilości wody, złym doborze środka czyszczącego czy użyciu szmatki, która zostawia włókna.

Zobacz także:

Dodatkowo problemem bywa też zbyt gorąca woda. Choć intuicyjnie może się wydawać, że im cieplejsza, tym lepiej myje, to w przypadku paneli lepiej sprawdza się zimna lub lekko letnia. Unikniemy w ten sposób odkształceń i nieestetycznych śladów.

Mycie paneli bez smug. Wystarczą 2 łyżki

Sekret lśniącej podłogi tkwi w prostym, domowym patencie. Gdy już mycie paneli będziecie mieli za sobą, należy przetrzeć je mieszanką z zimnej wody i octu. Do 5 litrów wody dodajcie 2 łyżki octu spożywczego. Ten niewinnie wyglądający płyn to prawdziwy cudotwórca, jeśli chodzi o nabłyszczanie i usuwanie pozostałości detergentu. Ma działanie odtłuszczające, a jednocześnie delikatnie konserwuje powierzchnię paneli.

Najlepiej sprawdzi się do tego płaski mop z mikrofibry albo dobrze wykręcona szmatka. Ważne, by nie zostawiać zbyt dużo wody na powierzchni. Przecieramy podłogę, nie moczymy jej! Po takim zabiegu panele będą czyste, bez śladów, i co najważniejsze – zyskają naturalny blask. Taki efekt naprawdę robi wrażenie, a cała operacja zajmuje dosłownie kilka minut.

Domowe sposoby na mycie paneli

Oprócz octu można też sięgnąć po inne naturalne sposoby pielęgnacji paneli. Na przykład dodanie kilku kropli olejku eterycznego (cytrynowego czy lawendowego) do mieszanki wody z octem nie tylko poprawi zapach, ale też może mieć działanie antybakteryjne.

Innym trikiem jest użycie niewielkiej ilości płynu do płukania tkanin zamiast tradycyjnego detergentu. Taki roztwór jest łagodniejszy, a podłoga po nim staje się miła w dotyku i lekko pachnąca. Ważne jednak, by zawsze unikać przesady – zbyt dużo środka czyszczącego może tylko pogorszyć sprawę.

Na koniec jeszcze jedno: jeśli zależy wam na idealnym efekcie, myjcie podłogę zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli. To drobny szczegół, ale naprawdę robi różnicę.