Aby chronić swoje bezpieczeństwo w sieci, warto korzystać z wszelkich dostępnych narzędzi. W końcu wszyscy chcemy jak najbardziej chronić nasze dane, aby udaremnić ewentualne próby kradzieży. Z pomocą przychodzi nam Ministerstwo Cyfryzacji, które apeluje o korzystanie z nowej usługi w aplikacji mObywatel, jaką jest narzędzie „Bezpiecznie w sieci”. 

Czym jest narzędzie „Bezpiecznie w sieci” w aplikacji mObywatel?

W sierpniu 2024 roku w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa usługa, jaką jest funkcja „Bezpiecznie w sieci”. Co możemy dzięki niej zrobić? Otóż służy ona między innymi do zgłaszania niepokojących nas incydentów w sieci, którymi mogą być zarówno fałszywa strona internetowa, jak i podejrzana wiadomość SMS lub e-mail. Chodzi na przykład o sytuacje, w których zauważamy próbę wyłudzenia danych lub kradzieży pieniędzy. Mogą one też mieć związek z podejrzanymi załącznikami, szantażem lub phishingiem. Dotyczy to również prób podszywania się pod firmy bądź instytucje. Następnie zgłoszone informacje trafiają do ekspertów z CERT Polska, czyli zespołu reagującego na incydenty. Poza możliwością zgłaszania zagrożeń istnieje również opcja włączenia powiadomień PUSH, dzięki którym na bieżąco będziemy dowiadywali się o niebezpieczeństwach. 

Zobacz także:

19 listopada Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało natomiast na swoim profilu na portalu X o nowej funkcji dostępnej za pośrednictwem usługi „Bezpiecznie w sieci”. Jest nią możliwość zgłaszania nielegalnych treści. Mogą to być na przykład strony internetowe, na których widzimy wykorzystywanie dzieci. Informacja została ogłoszona w związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.

Już 100 tysięcy osób korzysta z „Bezpiecznie w sieci”

Pierwsze powiadomienia dotyczące cyberzagrożeń zostały rozesłane 3 września. Od tej pory użytkownicy zostali poinformowani o kilku istotnych niebezpieczeństwach, które czyhały na nich w sieci. Dostarczone wiadomości dotyczyły działań prowadzonych przez oszustów, mających na celu wyłudzenie danych bądź próbę kradzieży. Jak widać, funkcja „Bezpiecznie w sieci” budzi zainteresowanie wśród Polaków. Powiadomienia PUSH o możliwych zagrożeniach włączyło już 100 tysięcy osób, o czym poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji na portalu X.

„Bezpieczeństwo jest także w naszych rękach”, czyli apel ministra cyfryzacji

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do rekordowych liczb związanych z używaniem usługi „Bezpiecznie w sieci”. Okazuje się, że Polacy są zainteresowani nie tylko zastrzeżeniem numeru PESEL, czego dokonało już 5 milionów osób. Jak widać, chcą oni również aktywnie chronić się przez cyberatakami.

Listopad 2024 to bardzo ważny miesiąc dla aplikacji mObywatel, jeśli chodzi o rekordowe liczby związane z zainteresowaniem użytkowników cyberbezpieczeństwem. Niedawno informowaliśmy o 5 mln zastrzeżonych numerów PESEL, a już mamy kolejny rekord, tym razem dotyczący usługi Bezpiecznie w sieci. 100 tys. osób zdecydowało się włączyć w niej powiadomienia PUSH. To jasny znak, że coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że nasze bezpieczeństwo jest także w naszych rękach i chcemy być bardziej czujni - powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany przez portal wiadomosci.radiozet.pl.

Ministerstwo wskazuje na to, że powiadomienia dotyczące możliwych ataków cyberprzestępców mogą znacznie ułatwić nam ochronę przed oszustami, dlatego zachęca do korzystania z nowej funkcji.

Najświeższa wiedza na temat działań cyberprzestępców to często najlepsza broń w walce z nimi. Jako Ministerstwo Cyfryzacji cieszymy się, że aż 100 tys. osób chce tę wiedzę pozyskiwać, włączając powiadomienia o aktualnych zagrożeniach w sieci. Dzięki temu mogą lepiej chronić się przed wymierzonymi w nich działaniami. Mamy nadzieję, że liczba osób korzystających z powiadomień PUSH będzie wciąż szybko rosła - dodał minister.