E-Doręczenia wchodzą w życie wraz z początkiem nowego roku. Projekt Ministerstwa Cyfryzacji ma na celu uproszenie odbioru korespondencji. Za pośrednictwem e-Doręczeń będziemy mogli odebrać nawet listy polecone. W poniższym artykule wyjaśniamy, co zrobić, aby korzystać z nowoczesnej metody odbioru listów.
E-Doręczenia wchodzą w życie od 1 stycznia 2025 roku
Od nowego roku wchodzą w życie e-Doręczenia. Oznacza to, że już za kilkanaście dni będziemy mogli odebrać listy polecone bez wychodzenia z domu. Stwarza to ogromne szanse dla milionów Polaków na uproszczenie sobie interakcji z placówką pocztową. System ten szczególnie może przypaść do gustu mieszkańcom mniejszych miejscowości, którzy muszą dojechać do miasta w celu odebrania awizo. To również znaczny ukłon w stronę seniorów, którzy nie będą musieli udawać się na pocztę, w celu odebrania listów.
Zobacz także:
E-Doręczenia rozwiązują również problematykę awizo. Zamiast obawiać się, że listonosz zapuka do naszych drzwi podczas naszej nieobecności, już od 1 stycznia 2025 roku będziemy mogli z dowolnego miejsca na świecie zarządzać swoją korespondencją. Koniec z listami zalegającymi na poczcie. System ten nie jest jednak wolny od wad. Jako główne z nich wymienia się przede wszystkim trudności z korzystaniem z tego systemu przez seniorów i osoby, które nie są biegłe w obsłudze komputera. Ministerstwo Cyfryzacji ma jednak pomysł na rozwiązanie tego problemu.
Ministerstwo Cyfryzacji o systemie e-Doręczeń
Ministerstwo Cyfryzacji pokłada ogromne nadzieje w nowoczesnym systemie e-Doręczeń. Jak twierdzi, dzięki innowacjom wymiana pism urzędowych będzie łatwiejsza, szybsza oraz znacznie tańsza. Ponadto korzystający z e-Doręczeń będą mieli możliwość monitorowania statusu wysłanego pisma. Jak podaje portal biznes.interia.pl:
Wprowadzany system doręczeń elektronicznych to przede wszystkim ogromny krok w usprawnieniu korespondencji urzędowej. Cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru będzie sporym ułatwieniem zarówno dla instytucji publicznych, ale też dla obywateli, w tym osób często wyjeżdżających czy zmieniających miejsce zamieszkania – przekazał Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.
Dla osób biegłych w obsłudze komputera e-Doręczenia właściwie nie mają wad. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób z nowoczesnym systemem doręczeń korespondencji poradzą sobie seniorzy oraz osoby, które nie są z elektroniką za pan brat? Ministerstwo Cyfryzacji ma na to pytanie odpowiedź.
Czy e-Doręczenia staną się obowiązkiem?
Chociaż system e-Doręczeń zostanie obligatoryjnie wprowadzony dla całego kraju, co oznacza, że niezależnie od regionu będzie można z niego korzystać, rządzący nie wymuszają na obywatelach korzystania z innowacyjnego systemu. Mało tego, dołączenie do zwolenników e-Doręczeń jest wręcz swojego rodzaju przywilejem. Aby skorzystać z systemu e-Doręczeń, należy złożyć wniosek o adres i skrzynkę e-Doręczeń. Niezbędne dokumenty można przesłać za pośrednictwem aplikacji mObywatel bez wychodzenia z domu oraz przez stronę internetową edoreczenia.gov.pl. Po wypełnieniu wniosku należy go podpisać elektroniczny za pomocą jednej z trzech metod:
- profilem zaufanym,
- e-dowodem,
- podpisem kwalifikowanym.
Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza, że na wskazany przez nas adres mailowy otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku tylko w momencie, kiedy ten będzie złożony prawidłowo.
Po uzyskaniu adresu doręczeń elektronicznych, czyli ADE, czas na aktywację skrzynki. Po zalogowaniu się do serwisu oraz otwarciu zakładki Twoje skrzynki w menu bocznym trzeba kliknąć przycisk Aktywuj skrzynkę przy skrzynce, która ma być aktywowana. W następnym kroku należy podać adres e-mail, na który będą wysyłane powiadomienia. Ostatnim etapem procesu jest finalna aktywacja skrzynki przyciskiem Aktywuj. Zaraz potem na adres mailowy podany do powiadomień przychodzi informacja, że skrzynka jest aktywna i można z niej korzystać – wyjaśnia w specjalnym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.