Tuż po przygotowaniu rozsad pomidorów nie ma konieczności zasilania ich nawozem. W początkowej fazie wzrostu roślinom wystarczą składniki pozyskiwane z podłoża. Później jednak, jeśli zauważymy, że sadzonki pomidorów słabo się rozwijają, warto wypróbować domowy nawóz. Należy przy tym zachować ostrożność i nie zasilać ich zbyt często - wystarczy raz w tygodniu. Jeśli przesadzimy z nawożeniem, przyniesiemy rozsadom więcej szkody niż pożytku.
Domowy nawóz pod sadzonki pomidorów
Aby przygotować domowy nawóz, który wzmocni sadzonki pomidorów, potrzebujemy tylko jednego produktu, który znajdziemy w kuchni - kefiru.
Zobacz także:
Do 900 ml wody dodajemy 100 ml kefiru i dokładnie mieszamy. Podłoże sadzonek delikatnie nawilżamy, a następnie podlewamy rozsady przygotowanym nawozem. Wystarczy stosować tę naturalną odżywkę raz w tygodniu, aby zauważyć efekty.
Kefir to źródło wielu cennych dla roślin substancji - od wapnia, magnezu i fosforu, aż po witaminę K i witaminy z grupy B. Gałązki staną się dzięki niemu twardsze, korzenie mocniejsze, a plony bardziej obfite. Stosując domowy nawóz, zwiększamy także odporność sadzonek na szkodniki i choroby.
Jak dbać o sadzonki pomidorów?
W przypadku rozsad pomidorów bardzo ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Ziemia pod sadzonkami powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej poczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi delikatnie przeschnie i dopiero wtedy zabierać się za podlewanie. Warto pamiętać, że bezpieczniej będzie doprowadzić do lekkiego przesuszenia niż do przelania. Sadzonki pomidorów nawadniamy od dołu, lejąc wodę po podłożu. Unikamy kontaktu wody z liśćmi, ponieważ może to doprowadzić do rozwinięcia się chorób na rozsadach.
To koniecznie musisz zrobić, czyli hartowanie
Nawet najbardziej zadbane sadzonki pomidorów będą nadawać się tylko do wyrzucenia, jeśli przed wsadzeniem ich do gruntu nie przeprowadzimy hartowania rozsad. Przyzwyczajenie roślin do warunków panujących na zewnątrz jest konieczne do prawidłowego wzrostu. Aby zaaklimatyzować sadzonki pomidorów, należy je wystawiać na zewnątrz, zaczynając od dwóch do trzech godzin dziennie. Czas przebywania rozsad poza domem stopniowo wydłużamy. Kiedy rozpocząć hartowanie? Przyjmuje się, że warto przeprowadzić je na dwa tygodnie przed posadzeniem sadzonek do gruntu, w drugiej połowie kwietnia lub w maju. Hartując rozsady, warto pamiętać o trzech rzeczach:
- osłonięciu sadzonek przed bezpośrednim słońcem, które mogłoby poparzyć delikatne liście;
- zabezpieczeniu rozsad przed silnym wiatrem, który mógłby połamać gałązki;
- zadbaniu o zadaszenie dla roślin, ponieważ deszcz może przyczynić się do rozwoju chorób.