Podrobione ubrania kuszą miłośników stylu i mody, których nie stać na wyposażenie swojej szafy oryginalnymi markami. Policjanci zatrzymali sprzedawcę, który handlował nielegalnym towarem wartym kilka milionów złotych i sprzedawał go w okolicach Warszawy.

Nielegalna sprzedaż podrobionych ubrań

Podrobione ubrania znanych marek kojarzą się z targowiskami, a szczególnie z zakupami w Turcji. Okazuje się, że nielegalny handel kwitnie także w okolicach Warszawy. Stołeczni policjanci przejęli profesjonalnie wykonane podróbki elementów garderoby. Ich wartość wyceniana jest na pięć milionów złotych.

Zobacz także:

Policjanci zatrzymali Ukraińca na gorącym uczynku - mówi reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Policja zatrzymała 36-letniego obywatela Ukrainy, który okazał się właścicielem towaru. Odpowie za podrabianie towarów i ich dystrybucję na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej. Służby pojawiły się na terenie pomieszczeń wynajmowanych przez mężczyznę, gdzie natknęli się na pracowników ingerujących w wygląd sprzedawanej odzieży. Na ubrania nanosili naszywki mające sprawić, że te części garderoby będą wyglądały jak tkaniny od znanych marek luksusowych. W tym działaniu pomagały im profesjonalne prasy termiczne. Podczas przeszukiwań policjanci odnaleźli także pięć specjalistycznych maszyn do haftu, które z łatwością tworzyły fałszywy znak firmowy. Na terenie hali funkcjonariusze przejęli 9 tys. sztuk ubrań. Wartość podrobionych ubrań to nawet 5 milionów złotych. Zatrzymanemu obywatelowi grozi pięć lat więzienia. Sprawą zajmują się już odpowiednie służby.

Co grozi za sprzedaż podróbek?

Dzięki prężnie rozwijającym się zakupom online mamy dostęp do towarów z całego świata. Problem pojawia się, kiedy sprzedawcy oferują swoim klientom towary o wątpliwym pochodzeniu. Sprzedaż podróbek w każdej formie jest jednak przestępstwem. Podrabiane produkty przyczyniają się do uszczerbku na wizerunku pierwotnej marki, a dodatkowo prezentują niższą jakość. Istotnym przepisem, który reguluje sprzedaż podróbek w internecie, jest art. 305 ustawy prawa własności przemysłowej. 

Jak mówi treść ustawy osoba, która świadomie sprzedaje swoim klientom podrabiane ubrania i uczyniła z tego model biznesowy, może podlegać każe, nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak odróżnić podrabiane ubrania od oryginalnych?

Wiele stoisk i butików internetowych naraża nas na zakup podrabianych ubrań. Często nie wiemy, jak rozpoznać falsyfikat i tym samym nie dać się oszukać. Istnieje kilka wskazówek, które od razu pozwolą poznać oryginalny produkt. Zdarza się, że niska cena szczególnie determinuje nasze wybory zakupowe. Jednak w przypadku znanych marek za konkretną kwotą stoi przede wszystkim jakość, ale i prestiżowy wizerunek marki budowany przez lata. Wątpliwa cena może świadczyć o towarze niskiej jakości lub modelu tylko profesjonalnie podrabianym na wygląd oryginału. Produktów popularnych firm należy szukać przede wszystkim w butikach firmowych. Da to gwarancję bezpiecznych zakupów. Większość znanych marek ma swoje własne logo. To właśnie ono staje się charakterystycznym znakiem na rynku. Często może być to sama nazwa, jej skrót albo symbol. Oryginalny znak zawsze znajduje się w odpowiednim miejscu ubrania, nie ma żadnych uszkodzeń w wykończeniu. Jest porządnie naszyty lub wykonany z metalu i nie zastępuje go żadne tworzywo sztuczne.

Dodatkowym elementem potwierdzającym oryginalność produktu jest jego metka. Znajduje się tam nie tylko nazwa marki, ale i informacje o składzie materiału oraz zalecenia pielęgnacyjne. Błędna nazwa jest podstawowym wyznacznikiem, że mamy do czynienia z podrabianym ubraniem. Odzież z renomowanych firm najczęściej dodatkowo zawiera metkę w formie papierowej, gdzie widoczny jest kod kreskowy i numer seryjny produktu. Ostatecznym elementem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest także jakość materiału i jego obszycie. W podrobionych ubraniach szwy często poprowadzone są nierówno, a nitki nieestetycznie wystają. Oryginalne produkty wyróżnia wysoka jakość. Pozbawione są sztucznego, chemicznego zapachu, a ich materiał ma idealną teksturę.