W 2025 roku czekają nas duże zmiany w prawie pracy. Najważniejszą z nich wydaje się być podwyżka płacy minimalnej, która od 1 stycznia wyniesie 4666 złotych brutto. Będzie to wzrost o 366 złotych w stosunku do wysokości najniższej krajowej, która obowiązuje od 1 lipca 2024 roku. Minimalna stawka godzinowa osiągnie natomiast kwotę 30,50 złotych. To jednak nie wszystkie nowości, jakie przyniesie rok 2025. Przepisy mają zmienić się również w zakresie liczenia stażu pracy, długości urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku dla bezrobotnych. Sprawdź, czego możemy się spodziewać.
Zmiany w prawie pracy w 2025. Dla kogo dłuższy urlop macierzyński?
Zmiany w prawie pracy w 2025 roku będą dotyczyły między innymi długości urlopu macierzyńskiego. Kto zostanie objęty nowymi regulacjami? Chodzi o rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Dodatkowe dni urlopu będą przyznawane w zależności od spełnionych warunków. Na przykład nadprogramowy tydzień urlopu będzie przysługiwał osobie, której dziecko urodziło się przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 gramów. Wymiar takiego urlopu to dodatkowy tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie.
Zobacz także:
W przypadku urodzenia dziecka po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży oraz z masą urodzeniową większą niż 1000 gramów, matce będzie przysługiwał dodatkowy tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie. Natomiast jeśli dziecko urodzi się po 36. tygodniu ciąży i będzie przebywało w szpitalu, rodzic będzie mógł skorzystać z dodatkowego tygodnia urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie. Musi wtedy zostać spełniony warunek, że dziecko będzie przebywało w szpitalu co najmniej 2 kolejne dni w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie.
Nowe zasady liczenia stażu pracy
Z doniesień portalu rynekzdrowia.pl wynika, że na ostatni kwartał 2024 roku planowane jest przyjęcie ustawy, która miałaby zmieniać zasady wyliczania stażu pracy. Zmiany w prawie pracy mają objąć swoim zakresem to, co wlicza się do okresu zatrudnienia. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, po wejściu przepisów w życie do tego okresu mają wliczać się również:
- okresy prowadzenia pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe;
- okresy wykonywania umowy zlecenia lub o świadczenie usług, umowy agencyjnej, pozostawania osobą współpracującą z takimi osobami czy pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych – w których dana osoba podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym;
- okresy działalności zawodowej, która zasadniczo stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, w których dana osoba nie podlegała jednak ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym;
- udokumentowany, przebyty za granicą okres innej niż zatrudnienie działalności zarobkowej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że nowe regulacje mają na celu wyrównanie szans w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych. Projekt tych zmian w prawie pracy trafił do konsultacji społecznych w lipcu 2024 roku.
Co zmieni się w zasiłku dla bezrobotnych?
Zmiany w prawie pracy mają objąć również zasiłek dla bezrobotnych. Zgodnie z założeniami projektu ma nastąpić rezygnacja z obniżonego zasiłku dla osób z krótszym stażem (mniej niż 5 lat), które mają po zmianach otrzymywać pełny zasiłek. Obecnie wysokość zasiłku dla takich osób wynosi 1 329,60 złotych przez pierwsze 90 dni oraz 1 044,20 złotych w późniejszym okresie. Zmieni się również to, że długość okresu pobierania zasiłku nie będzie już zależeć od poziomu bezrobocia w miejscu zamieszkania. W związku z nowymi regulacjami powstaną również grupy, które będą mogły pobierać zasiłek przez wydłużony czas, który ma osiągać 365 dni. Dotyczy to:
- osób powyżej 50. roku życia z co najmniej 20-letnim stażem;
- osób z dzieckiem do 18. roku życia lub dzieckiem niepełnosprawnym do 24. roku życia, jeśli ich małżonek także stracił prawo do zasiłku;
- samotnych rodziców z dzieckiem do 18, roku życia lub dzieckiem z niepełnosprawnością do 24. roku życia;
- osób niepełnosprawnych;
- członków rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny.