Jesienne dni stają się coraz chłodniejsze, dlatego wiele zwierząt zaczyna szukać schronienia przed niesprzyjającymi warunkami panującymi na zewnątrz. Jednym z nich jest kuna, która jest prawdziwą zmorą dla wszystkich posiadaczy samochodów. To niewielkie zwierzę w zaledwie kilka minut może doprowadzić do kosztownych szkód pod maską naszego auta. Pogryzione kable to tylko niektóre z problemów spowodowanych jej aktywnością. O jej obecności zazwyczaj informuje nas mechanik podczas regularnych kontroli pojazdu. Jak więc ochronić się przed szkodliwą działalnością i zadomowieniem kuny pod maską samochodu? Ten tani, domowy sposób może oszczędzić ci nawet kilkaset złotych.
Czym charakteryzuje się kuna?
Kuna leśna (łac. Martes martes) to nieduży, futrzasty ssak z rodziny łasicowatych, o stosunkowo długim ciele, długim ogonie i małym pyszczku. Największe osobniki osiągają zazwyczaj maksymalnie około 70 cm długości. Ich średnia waga wynosi 500 gramów. Kuny to wszystkożerne drapieżniki zwykle zamieszkujące na terenach leśnych. Z obserwacji ekspertów wynika, że te futrzaste zwierzęta z natury osiągają największą aktywność po zmroku. W ciągu dnia ukrywają się i zazwyczaj nie opuszczają swoich kryjówek. Kiedy przychodzi czas ochłodzenia, kuny zaczynają szukać innych, bezpiecznych miejsc do zimowania, dlatego często przenoszą się bliżej człowieka. W ten sposób łatwiej jest im zdobyć pożywienie.
Zobacz także:
Te niewielkie zwierzęta charakteryzują się również niezwykłym sprytem. Idealną kryjówką na zimne dni okazują się dla nich samochody. Kuny zadomowiają się zazwyczaj koło świeżo zgaszonych silników samochodów (pod maskami). Dzięki temu, mogą skutecznie ochronić się przed panującym chłodem.
Jakie szkody może spowodować kuna?
Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia związane z możliwą aktywnością kuny w twoim samochodzie, najlepiej od razu wybrać się na wizytę kontrolną u mechanika. Kierowcy często ignorują działalność tych niedużych szkodników, jednak działalność kuny może doprowadzić do przyszłych, bardzo poważnych konsekwencji w naszym aucie. Te niewielkie zwierzęta mają w zwyczaju niszczyć istotne przewody instalacji elektrycznej oraz wszelkie gumowe elementy znajdującej się pod maską. Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że szkodliwa aktywność kun może doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia silnika w ich pojeździe.
Co więcej, jeśli kuna na stałe zadomowi się w twoim samochodzie, będzie regularnie do niego wracać, ponieważ potraktuje go jako bezpieczne schronienie. Oprócz pogryzionych kabli, te małe szkodniki często pozostawiają po sobie także resztki jedzenia oraz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.
Jak skutecznie odstraszyć kuny?
Istnieje wiele metod, które pozwalają kierowcom skutecznie zabezpieczyć samochód przed kunami. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz specjalnych płynów przeciwko aktywności tych małych szkodników. W sklepach internetowych ceny profesjonalnych odstraszaczy do kun można dostać już nawet za około 16 zł. Często polecanym sposobem jest też zawieszenie pod maską kostki toaletowej, która miałaby odstraszyć zwierzę swoim intensywnym zapachem. Inni z kolei rekomendują umieszczenie w samochodzie niewielkiej ilości sierści kota lub psa.
My natomiast polecamy jeszcze jeden skuteczny sposób. Wystarczy, że kawałek filcowego tworzywa nasączysz olejkiem eterycznym, na przykład o zapachu mięty lub octem i umieścisz go wewnątrz auta i pod maską. Tak przygotowane rozwiązanie może starczyć jedynie na kilka lub kilkanaście dni, dlatego należy pamiętać o jego regularnej wymianie. Pamiętaj również, że ważna jest kontrola. Co jakiś czas staraj się sprawdzać, czy przypadkiem w twoim samochodzie nie zadomowił się niepożądany lokator. Dotyczy to głównie tych zmotoryzowanych, którzy zostawiają swoje pojazdy poza zamkniętymi garażami.