Pomidory dostępne są na sklepowych półkach prawie przez cały rok. Warzywniaki nawet zimą mają w swoim asortymencie różne odmiany tego warzywa. Mało kto wie, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby zachować ich świeżość na dłużej.

Rola szypułki w pomidorze

Kiedy przebieramy pomidory, które mają trafić do naszego koszyka, często trafiamy na te, które mają widoczne ubytki i dziury. Odstraszają potencjalnych klientów w obawie przed szybkim zepsuciem. Powodem tego zjawiska mogą być właśnie szypułki. Ich twarde ogonki wbijają się w skórkę swoich towarzyszy i przerywają ich powłokę. Skóra jest naturalną ochroną każdego owocu. Pomidory, które formalnie ustawia się w kategorii owoców bez skórki, narażone są na obicia i niszczenia. Wbrew pozorom to bardzo delikatny produkt. Ich zabezpieczenie naturalnie jest cienkie, a miąższ zawiera duże ilości wody. Te składniki dodatkowo narażają go na gnicie i rozwijanie pleśni. Te przykłady pokazują, że czasami warto pozbyć się ogonka z pomidora. Wyrwanie szypułki pomidora co prawda może ochronić go przed obiciem, jednak jej obecność niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. To właśnie ona odpowiada za jego trwałość pod względem przydatności do spożycia. Zielony ogonek znajduje się na samym środku, u nasady pomidora. To miejsce szczególnie narażone na przenikanie groźnych grzybów i bakterii. Ogonek pozwala też na ocenę stopnia świeżości pomidora i jego jakości. Kiedy w trakcie zakupów mocno trzyma się on trzonu, a szypułka wciąż jest zielona mamy przed sobą świeżego pomidora. Jego dobra kondycja pozwoli mu dłużej przeleżeć na kuchennym blacie.

Zobacz także:

Jakie pomidory kupować?

Pomidory dostępne w supermarkecie warto ocenić przez pryzmat podstawowych wytycznych. Zazwyczaj kierujemy się jego kolorem i konsystencją. Hodowcy zalecają powąchanie owocu, by dokładnie poczuć ich woń. Lepsze odmiany słyną z intensywniejszego zapachu. Rzadko przyglądamy się też szypułce, która również może nam wiele powiedzieć o stanie produktu. Różnice na pomidorach nie zawsze świadczą o ich negatywnych cechach. Przeważnie wynikają z różnicy w odmianie, czy stopniu dojrzałości. Niektóre z nich tworzone są z myślą o lepszym przechowywaniu i dostosowaniu do formy i warunków transportu. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że pomidor bez szypułki jest lżejszy. Przy zakupie większej ilości suma do zapłacenia za towary może się znacznie zmniejszyć. Coraz częstszą praktyką wśród konsumentów jest obrywanie szypułek pomidora. Pracownicy dedykowani kasom samoobsługowym mają mniejszą czujność, kiedy wielu klientów jednocześnie robi zakupy. Jest to forma oszustwa. Nie zachęcamy do tego rodzaju praktyk, które klasyfikuje się jako uszkodzenie produktu. Sklepy podtrzymują stanowisko, że szypułka stanowi nierozłączną część warzywa i nie wolno jej samodzielnie odrywać. Cena dotyczy kompletnego produktu. Tę sytuację można porównać do zakupu banana bez skórki, czy wyciągania pestek z brzoskwiń, czy nektarynek. Nie ma to racji bytu.

Najpopularniejsze odmiany pomidorów

Wybór odpowiedniej odmiany pomidorów jest istotny, jeśli chcemy cieszyć się ich niecodziennym smakiem. Każdy konsument może znaleźć odmianę, która idealnie wpasowuje się w jego potrzeby. Szacuje się, że na całym świecie jest ich ponad 10 tysięcy.

Odmiany pomidorów najczęściej występujących w Polsce:

  • Lima, 
  • Yellowstone,
  • koktajlowy Koralik,
  • Black Cherry

Każda z tych odmian różni się słodyczą, wielkością i zabarwieniem. To ich sadzonki są najczęściej dostępne w sklepach ogrodniczych. Jeśli planujesz ich zakup, zapoznaj się z warunkami, w których rośnie im się najlepiej. Dowiedz się także, które z nich sprawdzą się jako chrupka przekąska, a które wykorzystać do przecierów i sosów.