Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Polsce szczególnie chętnie sięga się po różnego rodzaju zioła, których spożycie zwykle wiąże się z przekonaniem o ich właściwościach prozdrowotnych. Wiele badań wskazuje bowiem, że pomagają one między innymi w redukcji stresu, podkręceniu metabolizmu czy wsparciu układu odpornościowego, co jest w szczególności cenione w okresie jesienno-zimowym. Wśród wyborów zakupowych Polaków najczęściej znajduje się mięta, melisa, pokrzywa, rumianek i lipa, ale dużą popularnością cieszą się też mniej znane rośliny. Teraz okazuje się, że nie wszystkie mogą „wyjść organizmowi na zdrowie”. 14 stycznia (wtorek) Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) powiadomił konsumentów o wycofaniu ze sprzedaży kilku partii popularnych herbatek ziołowych. Zanim zdecydujesz się zaparzyć napar, lepiej przejrzyj szafki. Na co należy zwrócić uwagę?
GIS wycofuje popularne zioła. Zawierają groźne toksyny
Pierwsze ostrzeżenie, o którym poinformował GIS w swoim wtorkowym komunikacie, dotyczy herbaty ziołowej o nazwie „Morwa biała” pochodzącej z serii Zielnik Polski, produkowanej przez popularną na rynku firmę Herbapol. Okazało się, że po przebadaniu towaru, w dwóch jego partiach eksperci stwierdzili wysokie przekroczenie norm dopuszczalnego poziomu obecności groźnych substancji toksycznych, tak zwanych nadchloranów.
Zobacz także:
Ze sprzedaży wycofano następujące partie:
Produkt: Morwa biała Herbata ziołowa, Zielnik Polski, 40 g (20 torebek x 2 g)
Producent: Herbapol - Lublin S.A., Diamentowa 25, 20-471 Lublin
Numer partii: L 0234/B18
Data minimalnej trwałości: 07.2026
oraz
Numer partii: L0264/B23
Data minimalnej trwałości: 08.2026
Producent: Herbapol - Lublin S.A., Diamentowa 25, 20-471 Lublin
Co jeszcze wycofano ze sprzedaży?
GIS nie poprzestał w swoim komunikacie wyłącznie na informacji o wycofaniu dwóch partii morwy marki Herbapol. Okazuje się, że toksyczne substancje wykryto również w innej herbacie ziołowej, tj. w pokrzywie produkowanej przez firmę Bifix oraz Natura Wita. Tym razem eksperci wykazali obecność niebezpiecznych alkaloidów pirolizydynowych (PA).
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w herbatce ekspresowej ziołowej- pokrzywa. Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia konsumentów, zwłaszcza w przypadku dzieci - informuje GIS.
Ze sprzedaży wycofano następujące produkty:
Produkt: Herbatka ziołowa pokrzywa, ekspresowa BI-FIX
Numer partii: 15.01.2026
Data minimalnej trwałości: 15.01.2026
Producent: Bifix Wojciech Piasecki Sp. J. Dworska 33, 95-080 Górki Małe
oraz
Produkt: Pokrzywa fix Herbatka ziołowa, Nasze Zioła, 30 g
Numer partii: 060924
Data minimalnej trwałości: 08.2026
Wyprodukowano dla: Natura Wita Sp. z o. o. Kopernia 9, 28–400 Pińczów
Czym grozi spożycie alkaloidów i nadchloranów?
Z informacji podanych przez ekspertów wynika, że toksyny obecne w ziołach mogą mieć negatywne skutki na prawidłowe funkcjonowanie hormonu tarczycy, a w konsekwencji prowadzić do zaburzeń w gospodarce hormonalnej. GIS podkreśla, że do grupy, dla której te substancje są najbardziej zagrażające zdrowiu, należą dzieci.
Nie mniej szkodliwe okazuje się dla człowieka spożycie alkaloidów pirolizydynowych. Wysokie nagromadzenie się tych niezwykle toksycznych związków w organizmie może prowadzić do uszkodzenia wątroby lub nawet do wystąpienia zmian nowotworowych. GIS poinformował, że wszyscy producenci podjęli już odpowiednie kroki w celu wycofania z rynku szkodliwych partii produktów i zapewnił, że cały proces znajduje się pod ścisłym nadzorem sanepidu.
Producent podjął działania mające na celu wycofanie przedmiotowego produktu z rynku. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania produktu - poinformował GIS na swojej oficjalnej stronie internetowej.