Jeszcze w czasach PRL herbata ta należała do najpopularniejszych napojów. W okresie małej dostępności produktów i ograniczonych zasobów finansowych przeżywała czasy swojej świetności. Na tle innych herbat wygrywała niską ceną i łatwą dostępnością. Dopiero teraz więcej mówi się o tym, jak korzystnie działa na zdrowie.

Skąd pochodzi czerwona herbata?

Czerwona herbata była szczególnie popularna w Polsce w czasach PRL-u, jednak większość jej upraw znajduje się daleko poza granicami naszego kraju. Produkuje się ją na terenach południowo-wschodnich Chin i na Tajwanie. To właśnie w prowincji Yunnan na terenie Chin, znajdującej się w strefie klimatycznej o dużej wilgotności panują warunki idealne do rozwoju krzewów. Chińczycy nazywają napar smoczą herbatą. Z pąków i liści roślin z regionu Sześciu Wielkich Gór Herbacianych robiona jest Pu-Erh, czyli herbata, która po procesie fermentacji przybiera czerwony kolor. Napar po zaparzeniu charakteryzuje się głębokim smakiem i zapachem. Cieszy się dużą popularnością nawet wśród koneserów herbat, którzy są w stanie zapłacić za nie krocie. W Europie cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swój wyrazisty kolor i ciekawe dodatki. Na rynku można dostać zarówno herbatę w klasycznej formie liści lub sypkiego suszu, jak i mieszanek z owocowymi dodatkami tj. liofilizowane jabłka, maliny czy skórki pomarańczy.

Zobacz także:

Czerwona herbata - właściwości

Z czarną i zieloną herbatą znamy się już od dawna, jednak właściwości herbaty czerwonej również zasługują na uwagę. Niegdyś należała do codziennego napoju Polaków, nazywano ją odmianą ulung. Teraz szczególnie podkreśla się jej prozdrowotne właściwości. Poddawana jest krótkiemu procesowi fermentacji, a spośród wszystkich gatunków herbat wyróżnia się największą zawartością mikroelementów i kofeiny. Herbacie Oolong przypisuje się też sposobność obniżania poziomu cholesterolu. Mówi się, że może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki zawartości polifenoli, które mają wpływ na wydzielanie żółci, może ułatwiać trawienie i przyśpieszać przemianę materii. Picie tego napoju często zaleca się też osobom chorym na miażdżycę, pomaga też w regulowaniu poziomu cholesterolu we krwi. Ten rodzaj herbaty zawiera wiele związków mineralnych i mikroelementów. Bogaty jest w białko, olejki eteryczne, fluor, wapń i mangan. Dzięki temu pomoże ochronić zęby przed próchnicą, wykazuje działanie moczopędne i reguluje ciśnienie. 

Czerwona herbata zawiera tę samą kofeinę, co kawa, jednak jej działanie nieco się różni. Aby organizm przyswoił tyle samo kofeiny, co po małym espresso, trzeba by było wypić sześć filiżanek Oolong. Składniki zawarte w kawie dużo szybciej się wchłaniają, co skutkuje błyskawicznym pobudzeniem całego układu krwionośnego. W przypadku kofeiny z czerwonej herbaty, dzieje się to znacznie wolniej za sprawą wspomnianych polifenoli. Dzięki temu jej przyswojenie przebiega łagodniej, a uczucie uaktywnienia utrzymuje się dłużej. 

Jak pić czerwoną herbatę?

Okazuje się, że mimo iż picie czerwonej herbaty niesie ze sobą dobroczynnych właściwości, nie każdy powinien po nią sięgać. Spożywanie czerwonej herbaty w dużych ilościach może negatywnie wpływać na przyswajanie niektórych składników odżywczych, dlatego zaleca się pić ją dopiero po posiłku. Odradza się ją osobom chorym na niedokrwistość czy nadciśnienie. Wysoka zawartość kofeiny może przyczynić się do wystąpienia niepożądanych objawów czy pogorszenia stanu zdrowia u osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego. Mogą być narażone na odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości, dlatego lepiej by unikały spożywania czerwonego naparu. Napój niewskazany jest dla osób cierpiących na osteoporozę, ponieważ ogranicza wchłanialność wapnia do organizmu.

Jak zaparzyć czerwoną herbatę?

  • na jedną filiżankę naparu wystarczy jedna łyżka herbaty;
  • nie należy zalewać czerwonej herbaty wrzątkiem;
  • temperatura wody powinna wynosić 85-89 st. Celsjusza;
  • susz w wodzie powinien być trzymany nie dłużej niż 3 minuty;
  • susz można parzyć więcej niż jeden raz.