Parabanki nie narzekają na brak zainteresowania. Biuro Informacji Kredytowej podało, że średnia kwota pożyczki udzielana przez tego rodzaju instytucje w październiku 2023 roku była wyższa o 11,1% w porównaniu z poprzednim rokiem. Zadłużenie w tym sektorze wynosi prawie 1,4 mld złotych. Wielu Polaków ma świadomość, że warunki oferowane przez instytucje nie należą do najlepszych. Mimo to muszą korzystać z ich usług – a wśród nich jest wielu seniorów.
Polscy seniorzy klientami parabanków
Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że w październiku 2023 roku średnia kwota pożyczki udzielanej przez parabanki wynosiła 2670 zł. Korzystanie z usług tej instytucji bywa wręcz przyczyną wielu życiowych tragedii – jedną z najbardziej narażonych grup są seniorzy. Ich zaległości przeciętnie wynoszą ok. 30 tys. zł. Osoby starsze korzystają z usług parabanków często, lecz nie są w pełni świadome zasad, jakimi się rządzą.
Zobacz także:
Osoby starsze zazwyczaj nie rozumieją warunków pożyczek. Zapisy umów bywają skomplikowane dla seniorów i podpisują je bez zrozumienia. Chwilówki kuszą łatwą dostępnością i krótkim czasem oczekiwania na pieniądze – i nie wymagają wielu formalności. By otrzymać pożyczkę, należy tylko przedstawić oświadczenie o dochodach. W odróżnieniu od tradycyjnych banków weryfikacja finansowa parabanków jest mniej szczegółowa.
Na co pożyczają seniorzy?
Wbrew pozorom seniorzy zazwyczaj nie zaciągają długów, bo potrzebują na leki czy na życie. Ich motywacją jest najczęściej rodzina, której chcą pomóc. To właśnie za namową najbliższych osoby starsze korzystają z pożyczek – głównie wtedy, gdy członkowie rodziny nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. Zarówno banki, jak i parabanki, chętnie udzielają pożyczek seniorom, bo są pewnymi klientami – mają renty i emerytury, więc i stałe źródła dochodu.
Starsi ludzie nie mają serca odmówić swoim wnukom, kiedy ci proszą o wzięcie dla nich pożyczki. Nie byłoby w tym problemu, dopóki krewni spłacaliby zobowiązania, tak jak obiecali. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Z biegiem czasu okazuje się, że wnuki nie płacą rat. O tym niemiłym fakcie seniorzy często dowiadują się dopiero od negocjatora z firmy windykacyjnej. Nowy smartfon, konsola do gier czy laptop nie są tanie. Wnuczkowie mają nową zabawkę, dziadkowie rachunki do zapłacenia. W świetle prawa to oni są dłużnikami, a nie ci, którzy faktycznie użytkują daną rzecz – tłumaczy Jakub Kostecki, prezes firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, cytowany przez Kaczmarski.pl
I choć emeryt ma stały dochód, nie zawsze jest w stanie uregulować należność. Długi skupują więc firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne, będące wierzycielami ok. 40% zaległości finansowych osób starszych. Część seniorów korzysta z parabanków również z prozaicznych powodów – brakuje im na czynsz, rachunki, gaz, wodę, prąd czy na abonament internetowy i telewizyjny.
Polacy zadłużają się na święta
Zaciąganie pożyczek nie należy do rzadkości, szczególnie w sezonie świątecznym – z badania KRD wynika, że nawet 25 proc. Polaków zapożycza się, by zorganizować Boże Narodzenie. Niektórzy zamiast banku czy parabanku pożyczają pieniądze od rodziny i bliskich. Co dwudziesty Polak wstrzymuje się nawet z opłaceniem rachunków, by zorganizować spotkanie świąteczne.
Nasze dane wskazują, że Polacy mają poważne trudności z regulowaniem zobowiązań. Obecnie w KRD figuruje 2 miliony osób, które mają do oddania 43,4 miliarda złotych. Skala jest więc ogromna. Dlatego konsumenci powinni skupić się na możliwie szybkiej spłacie, która pozwoli im odzyskać kontrolę nad własnym budżetem, a nie pogłębianiu kłopotów finansowych przy okazji świąt – powiedział prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, Adam Łącki, cytowany przez Bankier.pl.
Co warto wiedzieć o parabankach?
Korzystają z nich przeważnie osoby, które nie mogą wziąć pożyczki w tradycyjnym banku. Parabanki są pozabankowymi instytucjami finansowymi i nie są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Przed skorzystaniem z usług parabanków, warto rozsądnie ocenić motywację – jeśli pożyczka nie jest koniecznością, lepiej się nie zadłużać.
Nie jest dobrym pomysłem branie pożyczki, by spłacić inne zadłużenie – to tylko nakręca spiralę długów. Daną instytucję pożyczkową powinno się wcześniej sprawdzić. Przed podpisaniem umowy z parabankiem należy dokładnie przeczytać umowę i upewnić się, że jest zrozumiała.