Przepiękne widoki, moc atrakcji, kontakt z naturą, złapanie oddechu od miasta - powodów, aby odwiedzić „polską Szwajcarię”, jest mnóstwo. Jesień to wyjątkowy czas w Ojcowskim Parku Narodowym - liście mienią się kolorami, formacje skalne prezentują się jeszcze bardziej spektakularnie niż zwykle. Chłodniejsza pogoda nie powinna nas więc ograniczać, wystarczy ciepło się ubrać i mknąć na malowniczy szlak, a „polska Szwajcaria” swoim pięknem wynagrodzi nam minusy jesiennej pogody.
Gdzie leży "polska Szwajcaria"?
Utworzono go w 1956 roku, jednak już w XIX wieku w prasie pojawiały się artykuły na temat konieczności ochrony tego cennego terenu. Od 1981 Ojcowski Park Narodowy znajduje się w strefie ochronnej, tworzonej przez Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych. Co ciekawe, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znaleziono ślady bytowania ludzi prehistorycznych. Sprzyjały temu naturalne uwarunkowania terenu, takie jak duża liczba jaskiń. Park znajduje się tylko 16 km od Krakowa, co czyni go świetną opcją na krótką, jednodniową wycieczkę. Co ważne, wstęp na teren parku jest bezpłatny.
Zobacz także:
Co warto zobaczyć w Ojcowskim Parku Narodowym?
Z pewnością jednymi z najciekawszych atrakcji tego parku są jaskinie. Turystów przyciąga zwłaszcza Grota Łokietka o długości 320 metrów - rocznie odwiedzana jest przez ponad 90 tysięcy osób. Znajduje się w niej kilka korytarzy i trzy sale: Rycerska, Sypialnia i Kuchnia. Kolejną jaskinią wartą odwiedzenia jest Jaskinia Ciemna. Stanowi ona jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. W 1924 roku została uznana za zabytek. Równie ciekawy punkt na mapie Ojcowskiego Parku Narodowego i jego okolic stanowi Jaskinia Nietoperzowa. Można ją zwiedzać od kwietnia do października, dlatego warto się pospieszyć i zaplanować swoją wycieczkę na wrzesień.
Równie zachwycające na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego są liczne formacje skalne, które zachwycają swoją spektakularnością. Należy do nich między innymi Maczuga Herkulesa, zwana również sokolą skałą. W przeszłości ta formacja skalna była znana pod wieloma nazwami, a z każdą z nich wiązała się inna legenda. Kolejną znaną atrakcją, którą możemy podziwiać w parku, jest Brama Krakowska. Wiąże się z nią ciekawa legenda. Głosi ona, że odległość między kolumnami się zmniejsza, a kiedy skały się dotkną, nastąpi koniec świata. Ojcowski Park Narodowy może pochwalić się także Rękawicą, zwaną również Białą Ręką. Znajduje się ona w środkowej części Doliny Prądnika.
Główna atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego
Zamek w Ojcowie, a właściwie ruiny tego zamku, to kolejna cenna atrakcja, jaką może pochwalić się Ojcowski Park Narodowy. Zamek został wybudowany w II połowie XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. Według tradycji pierwotna nazwa Zamku brzmiała Ociec. Nadał ją sam król, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka. Do zamków wartych odwiedzenia należy także Zamek w Pieskowej Skale. Od roku 1970 w zamku znajduje się muzeum – oddział Zamku Królewskiego na Wawelu. Odbywają się tam bardzo ciekawe wydarzenia, w których mogą brać udział rodziny z dziećmi. Należą do nich na przykład imprezy z udziałem rekonstruktorów.