„Mały Luwr” zdecydowanie pełni funkcję wizytówki Łodzi. Nie sposób nie zachwycić się architekturą oraz wnętrzami tej imponującej rezydencji. Ten wyjątkowy zabytek powinien znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia każdego turysty, która zawita do tego miasta.
„Mały Luwr” perełką łódzkiej architektury
Pałac rodziny Poznańskich, który znajduje się w Łodzi na zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej, powstał w XIX wieku. Rezydencja pełniła funkcję siedziby rodziny Izraela Poznańskiego - polskiego przemysłowca pochodzenia żydowskiego. Jako jedna z pierwszych rezydencji w Łodzi została zelektryfikowana. Pierwotny projekt został przedstawiony przez Hilarego Majewskiego. Następnie został uzupełniony przez Adolfa Zeligsona i Franciszka Chełmińskiego. Budynek został oparty na planie litery L. W jego wnętrzu znajdziemy nie tylko wielkie salony, lecz także kameralne pomieszczenia mieszkalne. Dawniej mogliśmy w nim znaleźć zarówno część prywatną rodziny, jak i gabinet prezesa, kantory, spółki i biura. Podczas prac nad budynkiem dobudowano również ogród zimowy, salę balową oraz oranżerię. Okazałe są nie tylko wnętrza. Na zewnątrz powstał bowiem ogród spacerowy zaprojektowany przez Leona Grabowskiego. Właściciel rezydencji, wspomniany Izrael Poznański, zmarł przed ukończeniem prac nad budynkiem.
Zobacz także:
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza do „małego Luwru”
Obecnie w pałacu rodziny Poznańskich funkcjonuje Muzeum Miasta Łodzi. Możemy w nim podziwiać wystawy stałe oraz czasowe. Muzeum zaprasza od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17. Jak możemy przeczytać na stronie muzeum:
Wystawy prezentowane w Muzeum Miasta Łodzi nie tylko kreślą obraz życia zamożnych fabrykantów czy wybitnych jednostek, przybliżają także codzienność tysięcy robotników i mieszczan wspólnie budujących tożsamość miasta. Wystawa „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” wprowadza nas w wybrzmiewającą wieloma językami przestrzeń Łodzi zamieszkiwanej przez Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan. Z kolei „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś” śledzi fenomen błyskawicznego rozwoju tej nowoczesnej metropolii. W lepszym wyobrażeniu sobie scenerii minionych zdarzeń pomaga precyzyjnie wykonana „Makieta dawnej Łodzi”.
„Mały Luwr” przechodzi metamorfozę
„Mały Luwr” to zachwycające miejsce, które powinna zobaczyć każda osoba odwiedzająca Łódź. To zabytek o bardzo ciekawej historii, z którą warto się zapoznać. Obecnie prowadzone są tam prace konserwatorskie. Aktualnie renowacji poddawane jest na przykład dawne pomieszczenie biurowe, prawdopodobnie pełniące kiedyś funkcję pokoju dyrektora. Podczas renowacji odnaleziono tam oryginalne secesyjne zdobienia, które zostały zakryte podczas przemalowań. Jak mówiła podczas konferencji prasowej Luiza Milewska, konserwatorka z firmy Atlant Konserwacja i Restauracja Zabytków:
Prace konserwatorskie polegają na przywróceniu pełnej ekspozycji i funkcji estetycznej pomieszczenia, oraz przywróceniu dobrego stanu technicznego, m.in. tynków, które są zachowane w słabym stanie.
Prace mają potrwać do 13 grudnia i kosztować 192 tysiące złotych. Konserwację umożliwiają środki udostępnione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Łódź. Jak możemy przeczytać w komunikacie Muzeum Miasta Łodzi, po zakończeniu prac pomieszczenie zostanie udostępnione zwiedzającym jako przestrzeń wystawowa.