Smakowite czekoladki, batoniki, ciastka, cukierki i jajka czekoladowe. Słodycze Kinder są powszechnie znane nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Na co dzień wielu z nas nie może oprzeć się tym pysznym, słodkim przekąskom, tym bardziej, że Kinder nieustannie poszerza swoją ofertę o nowe, kuszące propozycje, jak na przykład Kinder Maxi, Kinder Bueno czy Kinder Country. Nie od dziś wiadomo, że nadmierne spożywanie słodyczy nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie, ale w przypadku USA sytuacja wydaje się jeszcze bardziej alarmująca. Okazuje się, że kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych wprowadzono całkowity zakaz sprzedaży Kinder Niespodzianki, czyli popularnej czekolady w kształcie jajka z małą zabawką w środku. Mimo zakazu za granicami naszego kraju, w Polsce te słodycze nadal są powszechnie dostępne. Czy w tej sytuacji powinniśmy czuć się zaniepokojeni o zdrowie naszych pociech?
Kto jest producentem czekoladowych jajek Kinder?
Zobacz także:
Marka Kinder powstała we Włoszech w 1968 roku. Pierwszym stworzonym przez nią produktem były popularne wśród dzieci małe mleczne czekoladki. Sukces ten skłonił firmę do dalszego eksperymentowania w świecie słodkości.
To właśnie we Włoszech po raz pierwszy w 1972 roku wyprodukowano popularne Jajko Kinder Niespodziankę. Ta słodka przekąska swoim wyglądem rzeczywiście przypomina tradycyjne jajko. Produkt jest zawinięty w kolorowy papierek, który w środku zawiera czekoladę oraz małe pudełko z gadżetem-niespodzianką dla maluchów. Często są to zabawki do samodzielnego złożenia, na przykład figurki z postaciami z bajek i kreskówek, które można kolekcjonować. Od tamtej pory jest to jeden z najpopularniejszych słodyczy sprzedawanych na całym świecie.
Udany start marki Kinder przyniósł jej w przyszłości wiele sukcesów. Niedługo po założeniu nastąpił nagły rozwój firmy, która bardzo szybko wprowadzała swoje innowacyjne produkty na coraz nowsze zagraniczne rynki. Obecnie marka sprzedaje rocznie aż ponad 3 mld słodkich przekąsek. Ten wynik byłby z pewnością o wiele wyższy, gdyby nie to, że niektóre państwa nie mają dostępu do pełnej oferty marki Kinder.
Na ten radykalny krok, który zakazał sprzedaży tych czekoladowych jajek z zabawkową niespodzianką w środku, zdecydowały się Stany Zjednoczone. Jak się okazuje, za sprzedaż, jak i za wwiezienie do kraju tej popularnej przekąski, są nakładane wysokie kary. Za nielegalne posiadanie choćby jednego czekoladowego jajka z niespodzianką grozi mandat w wysokości nawet 1200 dolarów, czyli około 4700 złotych.
Jaki był powód zakazu sprzedaży jajek Kinder?
Ostra reakcja ze strony amerykańskich władz wyniknęła z bardzo starego dokumentu o żywności, lekach i kosmetykach. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wprowadziła zakaz na podstawie ustawy z 1938 roku, która mówi o tym, że zgodnie z obowiązującym prawem w produktach spożywczych nie należy umieszczać żadnych przedmiotów nieprzeznaczonych do spożycia. Amerykanie twierdzą, że zabawka-niespodzianka zawarta w środku czekoladowego jajka mogłaby potencjalnie skończyć się połknięciem plastikowego elementu, zadławieniem, a w konsekwencji nawet utratą życia dziecka. Wskazują także, że jest to szczególnie niebezpiecznie dla mniejszych dzieci.
Jak Kinder obeszło zakaz?
Firma Kinder nie chciała zwlekać zbyt długo, ponieważ jak wiadomo Stany Zjednoczone to ogromny rynek, który między innymi w handlu przynosi firmom wysokie zyski. Po wprowadzeniu zakazu sprzedaży czekoladowego jajka z niespodzianką, firma postanowiła stworzyć jego alternatywną opcję. Marka zapowiedziała, że od 2018 roku na tamtejszym rynku pojawi się nowy produkt. Czekoladowe jajko trafiło na amerykański rynek pod nazwą Kinder Joy. Podobnie jak poprzednia wersja, produkt ma ten sam kształt. Różni się jednak zawartością. Nowa wersja słodkości została podzielona na dwie niezależnie pakowane części, które tym razem dostosowały się do panujących w USA standardów. W jednej z nich znajduje się czekoladowy przysmak z wafelkami, a w drugiej mała zabawka.