My, Polacy, możemy być naprawdę dumni z produktów, jakie powstają w naszym kraju. Jeśli sądzicie, że na przykład polskie jabłka są wyjątkowo smaczne, to wcale wam się nie wydaje. Owoce te zostały właśnie wyróżnione w rankingu najlepszych jabłek na całym świecie. Odmiany z Polski znalazły się na samym podium! To jednak nie wszystko, ponieważ także inne specjały z naszego kraju zyskały uznanie za granicą.
Polskie jabłka jednymi z najlepszych na całym świecie
W naszej kuchni jabłka są stałym elementem, którego po prostu nie może zabraknąć w jadłospisie. Robimy z nich soki, dżemy, dodajemy do szarlotki, a nawet pieczeni. Dla większości z nas jabłka są też po prostu formą przekąski między posiłkami. Zamiast sięgać po ciastka czy czekoladki, lepiej złapać za soczyste jabłko. Ma mniej kalorii niż popularne słodycze, a do tego zawiera mnóstwo cennych witamin oraz błonnik, który świetnie wpływa na trawienie.
Zobacz także:
W Polsce uprawia się różne odmiany jabłek, a niektóre z nich zostały wyróżnione w międzynarodowym zestawieniu przygotowanym przez Taste Atlas. Na pierwszym miejscu znalazła się odmiana mila zagoras piliou z Grecji, ale zaraz za nią pojawiły się owoce z Polski. Drugie miejsce w rankingu uzyskały jabłka grójeckie, z oceną 4,4! Na trzecim jest kolejna polska odmiana, czyli jabłka łąckie, również z oceną 4,4. W pierwszej dziesiątce najsmaczniejszych jabłek znajdują się także odmiany z Australii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Zestawienie zamykają jabłka fuji z Japonii, z oceną 4,1. Zdecydowanie mamy więc powody do dumy!
Polski miód także został wyróżniony
To jednak nie koniec dobrych wiadomości. W rankingu 58 najsmaczniejszych miodów z całego świata polskie wyroby także znalazły się bardzo wysoko. Podium należy do wyrobów z Francji, Grecji oraz Portugalii. Już na czwartym miejscu pojawił się miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, który uzyskał ocenę 4,6.
Ma bursztynowy lub herbaciany kolor i zbitą konsystencję. Swoje wyjątkowe walory zawdzięcza obszarowi pozyskiwania nektaru – gęstym wrzosowiskom i bujnej roślinności, która zachowała się w niemal nienaruszonym stanie, gdyż do niedawna znajdowały się tu poligony wojskowe. Miód charakteryzuje się dużą zawartością pyłku wrzosu i łatwo się krystalizuje. Zapach jest intensywny i mocny, a smak jest lekko gorzki, słodki i ostry. Jest to najsłynniejszy miód województwa dolnośląskiego, spożywany najczęściej samodzielnie, ze świeżym pieczywem - czytamy na tasteatlas.com.
Piąte miejsce zdobył miód drahimski, który produkowany jest w Wierzchowie, Czaplinku, Barwicach i Bornym Sulinowie. Występuje w pięciu wariantach - gryczanym, wrzosowym, rzepakowym, lipowym i wielokwiatowym. Zaraz za nim, na szóstym miejscu, znalazł się miód kurpiowski.
Tradycja pszczelarstwa na tym terenie sięga XV wieku, kiedy miód dostarczano na dwór królewski, arystokrację i do klasztorów. Dziś miód w tym regionie wytwarzany jest według ścisłej, tradycyjnej receptury - czytamy na tasteatlas.com.
Ostatnim w pierwszej dziesiątce najlepszych miodów na świecie jest podkarpacki miód spadziowy, który zajął 8. miejsce. Wyjątkowym czyni go fakt, że spadź potrzebna do jego produkcji zbierana jest tylko ze świerka, jodły pospolitej oraz sosny zwyczajnej.
Inne polskie specjały docenione za granicą
Polska kuchnia na tle choćby meksykańskiej czy koreańskiej nie jest może bardzo wyrazista w smaku, ale wiele naszych potraw i specjałów zdobyło uznanie na świecie. Na przykład na liście 100 najlepszych dań na świecie przygotowanej przez Taste Atlas, polskie pierogi znalazły się na 34. miejscu, a żurek na 98. Z zestawieniu 100 najsmaczniejszych serów również jest polski akcent. Co prawda daleko za podium, ale pojawiły się w nim takie przysmaki, jak bryndza podhalańska, bundz, gołka, redykołka i oscypek.
Taste Atlas przygotował też ranking 100 najlepiej ocenianych miast na świecie pod kątem oferty kulinarnej. Tam na 69. miejscu znalazły się Koszwice, na 87. Gdańsk, a zaraz za nim Wrocław na 89. miejscu. Na końcu listy wspomniano też o Poznaniu, który zdobył 97. miejsce.