Polska skrywa wiele malowniczych miejsc, które mimo swojego wyjątkowego klimatu i imponujących scenerii, nie są zbyt oblegane przez turystów. Tak też właśnie dzieje się w przypadku jednej z urokliwych miejscowości w Sudetach na Dolnym Śląsku. „Polski Yellowstone” to prawdziwa perła ukryta na mapie Polski. Nie bez powodu porównywana jest do jednego z najpiękniejszych Parków Narodowych na świecie.
Czym charakteryzuje się amerykański park Yellowstone?
Oryginalny Park Narodowy Yellowstone znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest położony na pograniczu trzech stanów, a dokładniej Wyoming (w 90%), Montana i Idaho (na niewielkim terytorium). Jego historia sięga 1872 roku. Na jego obszarze znajduje się wiele imponujących gejzerów, wulkanów błotnych oraz wodospadów. Te punkty to bezsprzecznie główna atrakcja całego obiektu. O jego wyjątkowości świadczy fakt, że w latach 70. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz także:
Na terenie Yellowstone można spotkać wiele różnorodnych gatunków roślin. Jest to najstarszy park narodowy na świecie. Obiekt charakteryzuje się również wieloma kolorowymi zbiornikami wodnymi, które swoją różnorodność barw zawdzięczają obecności niezliczonej ilości mikroorganizmów. To właśnie między innymi dlatego bajecznie kolorowe jeziorka w sudeckiej miejscowości przypominają te znajdujące się na terenie amerykańskiego parku.
„Polski Yellowstone” w Sudetach
Dla tych, którzy jednak nie mają możliwości wyjechać do Stanów Zjednoczonych i zwiedzić tego magicznego miejsca, przygotowaliśmy świetną alternatywę, która nie tylko znajduje się na terytorium Polski, ale i z pewnością nie naruszy twojego budżetu. Ten wyjątkowy zakątek jest położony w Rudawach Janowickich, czyli we wschodniej części Sudetów Zachodnich.
To magiczne miejsce charakteryzuje się aż czterema bajecznie kolorowymi jeziorkami, które są śladem śladem po wykopaliskach w dawnej kopalni, a z upływem lat wypełniły się wodą. Intensywność barw poszczególnych zbiorników jest zależna od aktualnie występujących warunków atmosferycznych. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się szczególnie dwa z nich. Jeziorko purpurowe wyróżnia się intensywnym, ciemnoczerwonym kolorem, z kolei znajdujące się blisko jeziorko szmaragdowe – piękną, błękitno-zieloną barwą.
Co istotne, aby zobaczyć to wyjątkowe miejsce, wcale nie musisz nastawiać się na wysokie koszty. Wstęp na teren obiektu jest darmowy, a turyści mogą się nim cieszyć przez cały rok. Blisko zbiorników znajdują się także małe restauracje, w których w razie potrzeby można zatrzymać się i odpocząć wśród pięknych okoliczności przyrodniczych. Na miejsce możesz dotrzeć zarówno samochodem, jak i pociągiem. Rudawy Janowickie znajdują się około 100 km od Wrocławia. Cała podróż zajmie około dwóch godzin.
Co jeszcze warto zobaczyć w Sudetach?
Dla tych, którzy pragną zobaczyć więcej, Sudety oferują o wiele więcej atrakcyjnych miejsc. Jest to przede wszystkim region, na którego terenie znajduje się najwyższy szczyt Karkonoszy, czyli Śnieżka. Góra, położona w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego, jest najchętniej i najczęściej odwiedzanym przez turystów punktem w Sudetach. Jej granica przebiega przez dwa państwa – Polskę i Czechy.
Kolejnym, wartym uwagi miejscem jest Wodospad Szklarski, który znajduje się na potoku Szklarka. Jego wysokość sięga około 13 metrów. Po zwiedzaniu można zatrzymać się w lokalnym schronisku PTTK Kochanówka.
Podczas wypoczynku w Sudetach, warto również zwiedzić pobliskie ruiny średniowiecznego Zamku Chojnik, gdzie można podziwiać piękną i rozległą panoramę Karkonoszy.
Obiekt znajduje się na szczycie góry o tej samej nazwie. Miejsce jest szczególnie polecane dla wszystkich miłośników architektury. Nie zwlekaj – Sudety to idealne miejsce do wypoczynku o tej porze roku.