Osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługuje przeciętnie 26 dni urlopu. Wystarczy dobrze przyjrzeć się kalendarzowi na zbliżający się rok, aby zauważyć kiedy przypadają ważne święta i dobrze wykorzystać ten czas. Należy odpowiednio połączyć dni ustawowo wolne od pracy oraz stałe święta z własnym urlopem i weekendami. W 2025 roku przypada aż 13 dni świątecznych. Cztery z nich wypadają w sobotę lub w niedzielę, a pozostałe z nich przypada na dzień roboczy.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku
W nadchodzącym roku zdarzają się też takie dni, kiedy święto przypada w niedzielę. Oznacza to, że pracownik w tej sytuacji nie dostanie dodatkowego dnia wolnego. Zdarzy się tak w przypadku Wielkanocy i Zesłania Ducha Świętego. Mimo tego wciąż czeka na nas wiele dni odpoczynku.
Zobacz także:
Dni wolne w 2025 r.:
- 1 stycznia - Nowy Rok;
- 6 stycznia - Trzech Króli;
- 20 kwietnia - Wielkanoc;
- 21 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny;
- 1 maja - Święto Pracy;
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja;
- 8 czerwca - Zesłanie Ducha Świętego;
- 19 czerwca - Boże Ciało;
- 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego;
- 1 listopada - Wszystkich Świętych;
- 11 listopada - Święto Niepodległości;
- 25 grudnia - Boże Narodzenie (pierwszy dzień);
- 26 grudnia - Boże Narodzenie (drugi dzień).
Kiedy wziąć wolne, aby mieć więcej urlopu?
Pierwsza okazja do odpoczynku czeka na nas już w styczniu. Jeśli za wolne dni weźmiemy 2 i 3 stycznia oraz przedział od 7 do 10 stycznia, na naszym liczniku zyskamy aż 12 dni wolnego. Wykorzystamy przy tym 6 dni ze swojej urlopowej puli. Na kolejną taką okazję później czekać nam aż do kwietnia. W jego drugiej połowie będziemy celebrować święto Wielkiej Nocy. Świąteczny poniedziałek warto połączyć ze zbliżającą się majówką. Uzyskanie urlopu od 22 do 25 kwietnia, od 28 do 30 kwietnia oraz 2 maja da nam zawrotną liczbę 16 dni wolnych. Na podobne kombinacje możemy zdobyć się także w czerwcu. Wystarczy wykorzystanie jednego dnia z puli oferowanej przez pracodawcę, aby zyskać kolejne 4 dni. Weź wolne 20 czerwca, a przedłużysz sobie weekend. Kolejny taki czas to okolice Święta Wojska Polskiego. W tej sytuacji możesz dobrać kilka dni przed wydarzeniem i zyskać dłuższy odpoczynek lub nawet cały tydzień z dwoma weekendami. Jesienią warto pamiętać o zarezerwowaniu sobie czasu dwa dni przed lub po Święcie Niepodległości. Tracimy wtedy tylko cztery dni z przypadającej nam przerwy od pracy. W grudniu natomiast należy wykorzystać je przed Bożym Narodzeniem i cieszyć się długimi chwilami z bliskimi. Zyskamy kolejne 9 dni wolnych od pracy.
Jak uzyskać dzień wolny w pracy?
Jednym z głównych praw osoby zatrudnionej na umowę o pracę jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz wypełnić specjalny wniosek i złożyć go do swojego pracodawcy. Jeżeli zdecydujesz się na dokument w formie papierowej, pamiętaj o umieszczeniu na nim miejscowości i daty złożenia wniosku. Priorytetowym elementem są twoje dane i liczba dni, które zamierzasz wykorzystać. Warto zaznaczyć też dokładną datę pierwszego i ostatniego dnia urlopu (dzień, miesiąc i rok), aby mieć pewność, że pracodawca pamięta o twojej nieobecności. Na dole dokumentu umieść swój podpis. Jeśli firma preferuje elektroniczną formę składania wniosku, przenieś te informacje do odpowiedniego systemu.