Rok 2025 już oficjalnie się rozpoczął. Sylwester obchodzony był przez niektórych bardzo hucznie, a straż pożarna jak zwykle miała ręce pełne roboty. Strażacy zamiast świętować brali udział w interwencjach na terenie całego kraju. Gdy w grę wchodzą fajerwerki, alkohol i wesoły nastrój zabawy, może być naprawdę niebezpiecznie. W naszym kraju doszło do pożarów, a także groźnych wypadków. Sprawdźcie, jak wyglądał Sylwester 2025. 

Sylwester 2025. Ponad 1200 interwencji w całej Polsce

Policjanci, lekarze i strażacy pracują bardzo ciężko przez okrągły rok, także w święta - a właściwie szczególnie w święta, ponieważ właśnie wtedy często dochodzi do wypadków. Zwłaszcza w sylwestra, gdy w ruch idą fajerwerki, zimne ognie czy petardy. W tym roku straż pożarna przyjęła ponad 1200 zgłoszeń w całym kraju w noc sylwestrową. Aż połowa z nich to pożary, z czego 127 przypadków dotyczyło budynków mieszkalnych. Mamy jednak dobrą wiadomość, ponieważ z najnowszych informacji wynika, że na szczęście sylwester 2025 obył się w Polsce bez ofiar śmiertelnych. Niestety, w Niemczech przynajmniej 3 osoby straciły życie tej nocy. 

Zobacz także:

Bilans sylwestrowej nocy

W Polsce doszło jednak do kilku niebezpiecznych zdarzeń, które mogły skończyć się tragicznie. W Koszalinie dwóch chłopców w wieku 16 i 17 lat trafiło do szpitala z obrażeniami głowy oraz rąk po tym, jak zostali zranieni wybuchającą petardą. W Wieleniu (woj. wielkopolskie) policjanci zorganizowali eskortę ojcu 14-letniego chłopca - mężczyzna wiózł syna do szpitala po tym, jak nastolatkowi petarda dosłownie wybuchła w rękach. 

Z kolei w Raciborzu na rynku, na skutek odpalania fajerwerków, zapaliła się choinka, o czym donosi portal remiza.pl. Donosi także o wybuchu pożaru na poddaszu budynku w Kluczborku i prawdopodobnie pierwszej ofierze śmiertelnej w noc sylwestrową. W Rumi na ul. Sobieskiego kierowca samochodu miał potrącić 25-letniego mężczyznę i uciec z miejsca wypadku. 

Sylwester i interwencje straży pożarnej

Każdego roku w Polsce Sylwester oznacza noc pełną pracy dla służb. W tym roku interwencji było dużo, ale na szczęście obyło się bez poważniejszych wypadków. Rok temu w noc sylwestrową strażacy gasili 600 pożarów, a najwięcej zgłoszeń napłynęło z województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego oraz pomorskiego. W sylwestra 2022/2023 odnotowano 1098 interwencji straży pożarnej, z czego 866 dotyczyło pożarów. Zginęły wówczas 2 osoby i 7 zostało rannych. 

Podobnie jak w tym roku, bo ponad 1200 razy strażacy interweniowali w sylwestra 2021/2022. Doszło wtedy do 498 pożarów, jedna osoba straciła życie, a 14 zostało rannych. 

Najczęściej do wypadków dochodzi na skutek odpalania fajerwerków - powodują one pożary traw, śmietników przy domach i na osiedlach, drzew oraz krzewów, wiat garażowych czy altanek. Dochodzi też do zaprószenia ognia w budynkach mieszkalnych, najczęściej na balkonach czy poddaszach, skąd niektórzy decydują się odpalać fajerwerki - jest to bardzo niebezpieczne i absolutnie nie powinniśmy tak robić. Petardy powodują także podpalenia samochodów. 

Interwencje w sylwestra obejmują też wypadki drogowe. Niestety, wciąż nie brakuje osób, które decydują się prowadzić samochód pomimo tego, że wcześniej spożywały alkohol. Przez to dochodzi do wielu wypadków, a także zatrzymań pijanych kierowców. 

Jak bawić się z głową?

Szczególnie podczas takich wydarzeń jak sylwester, gdy atmosfera staje się wyjątkowo wesoła, łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ale czy to Nowy Rok, letnie wakacje, czy zwykły weekendowy wieczór, warto pamiętać, że odpowiedzialność nie odbiera zabawie uroku – wręcz przeciwnie, pozwala cieszyć się nią w pełni, unikając niepotrzebnych komplikacji. Jak bawić się z głową, czyli odpowiedzialnie i bezpiecznie?

Zacznijmy od fajerwerków, które są dla niektórych obowiązkowym elementem sylwestrowej nocy. Choć są piękne i spektakularne, to w rękach osób nieodpowiedzialnych mogą zamienić się w poważne zagrożenie. Fajerwerki należy kupować tylko z legalnych źródeł, produkty muszą posiadać odpowiednie atesty, a przed ich użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Odpalenie fajerwerków wymaga skupienia i ostrożności – nie wolno pochylać się nad nimi ani zapalać ich w pobliżu innych osób. Co więcej, w tej chwili wszelkie zabawy z alkoholem powinny zejść na dalszy plan, ponieważ pod jego wpływem łatwo o błąd, który może mieć tragiczne skutki. A dzieci? Powinny trzymać się z dala od pirotechniki – to odpowiedzialność dorosłych, by nie dopuścić do sytuacji zagrażających najmłodszym.

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest odpowiedzialne spożywanie alkoholu. W euforii sylwestrowej nocy lub innych wyjątkowych chwil łatwo przekroczyć granice. Znać swoje możliwości to klucz do tego, by unikać nieprzyjemnych konsekwencji następnego dnia. Pod żadnym pozorem nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka ilość trunków może wpłynąć na refleks, a konsekwencje takiej decyzji mogą być tragiczne zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Zabawa powinna być też wolna od presji czy ryzykownych zachowań. Ważne jest, by umieć powiedzieć „nie”, gdy czujemy się niekomfortowo. Dobór towarzystwa ma ogromne znaczenie – przyjazna i odpowiedzialna atmosfera pomaga uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak bójki czy niekontrolowane zachowania. Jednocześnie warto być czujnym i gotowym pomóc innym, jeśli widzimy, że ktoś potrzebuje wsparcia. Na koniec, zawsze dobrze jest mieć przy sobie telefon, aby w razie potrzeby szybko wezwać pomoc lub skontaktować się z bliskimi.