Mimo że ogromną popularnością cieszy się aplikacja mObywatel, a z mDowodu korzysta już 8 milionów obywateli, nie oznacza to, że dowody osobiste w fizycznej formie mogą całkowicie odejść w zapomnienie. Na Polakach wciąż ciąży obowiązek posiadania aktualnego dowodu tożsamości w tradycyjnej postaci. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować, czy nasz dokument nie stracił ważności. Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Cyfryzacji, taka sytuacja spotka w 2025 roku największą od lat liczbę obywateli. Nie należy bagatelizować konieczności wymiany dowodu osobistego na nowy. Jeśli zaniechamy tego obowiązku, musimy liczyć się z możliwością nałożenia na nas wysokiej kary. 

Kto musi wymienić dowód osobisty w 2025 roku?

Jak donosi Business Insider, Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło dane dotyczące liczby osób, których dowody stracą ważność w 2025 roku. Według wyliczeń resortu liczba osób, które będą musiały wymienić dowód osobisty, wyniesie 3 miliony 371 tysięcy. Jest to stan na 4 grudnia, a dane pochodzą z rejestru PESEL. Co ciekawe, osób objętych tym obowiązkiem będzie najwięcej od lat. W zeszłych latach było to 2,1 oraz 2,7 miliona. Kto będzie musiał wymienić dowód osobisty w 2025 roku? Dotyczy to najprawdopodobniej dwóch roczników. Przede wszystkim chodzi o osoby urodzone w roku 1997. W 2015 roku osiągnęły one pełnoletniość i wyrabiały swój pierwszy dowód. W Polsce ten dokument pozostaje ważny przez 10 lat, w związku z czym w przypadku tych osób straci on ważność w 2025 roku.

Zobacz także:

Drugą grupę, którą może dotknąć ten obowiązek, stanowią osoby urodzone w roku 1987. Oczywiście mowa o sytuacji, w której nie wyrabiały one nowego dowodu osobistego, zanim stary straci ważność. Mogło się to wiązać z utratą dokumentu bądź zmianą nazwiska na nowe po wejściu w związek małżeński. Warto wiedzieć, że w 2015 roku zmienił się wygląd dowodu osobistego. Nie znajdziemy w nim już informacji o wzroście, kolorze oczu czy adresie zameldowania. 

Jaka kara grozi za brak dowodu?

Jeśli osoby zobowiązane do wyrobienia nowego dowodu osobistego uchylą się od tej powinności, muszą się liczyć z możliwością nałożenia na nie wysokiej kary. Posługiwanie się nieważnym dokumentem może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny - czytamy w Ustawie o dowodach osobistych

Wysokość grzywny jest określana przez sąd. Może ona sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych. 

Jak wyrobić dowód osobisty?

W jakich sytuacjach konieczne jest złożenie wniosku o dowód osobisty? Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczy to następujących sytuacji:

  • masz ukończone 18 lat;
  • zmieniły się dane osobowe w twoim obecnym dowodzie, na przykład nazwisko (dowód z nieaktualnymi danymi zostanie unieważniony po upływie 120 dni od dnia zarejestrowania zmiany danych w rejestrze PESEL);
  • zmienił się twój wygląd, na przykład po operacji plastycznej, co utrudnia albo uniemożliwia rozpoznanie cię;
  • twój obecny dowód zagubił się, został zniszczony lub skradziony (najpierw jednak zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego);
  • certyfikaty w twoim dowodzie zostały unieważnione.

Jeśli kończy się ważność dowodu osobistego, należy złożyć wniosek o wyrobienie nowego dokumentu co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności. Nie ma konieczności składania wniosku w sytuacji, w której doszło do zmiany adresu zameldowania, nazwy urzędu, który wydał twój dowód oraz nazwy miejsca urodzenia. Pismo o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wizyta w urzędzie. Istnieje również możliwość złożenia wniosku online. W tym celu potrzebne jest posiadanie profilu zaufanego, kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego albo certyfikatu podpisu osobistego.