Dodatek pielęgnacyjny to forma wsparcia seniorów. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze od ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić? Czy dodatek pielęgnacyjny i zasiłek pielęgnacyjny to to samo? Te dwa pojęcia są często mylone.
Co to jest dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie wypłacane regularnie przez ZUS. Ma ono na celu przynajmniej częściowe pokrycie kosztów związanych z ograniczoną lub całkowitą niezdolnością do samodzielnego funkcjonowania osoby uprawnionej do tego świadczenia. Kto może otrzymać dodatek pielęgnacyjny? Aby go otrzymać należy wnioskodawca musi ukończyć 75 lat albo zostać uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji. Wnioskodawca musi być również uprawniony do emerytury lub renty. Osoby, które osiągnęły 75. rok życia otrzymują ten dodatek bez konieczności składania dodatkowych dokumentów. Takie świadczenie jest im przyznawane z urzędu.
Zobacz także:
Czym jest całkowita niezdolność do pracy?
Całkowita niezdolność do pracy jest rozumiana jako zaburzenie zdrowia, które wymaga ciągłej opieki i pomocy drugiej osoby w wykonywaniu codziennych czynności. Należą do nich:
• Ubieranie się;
• Dbanie o higienę osobistą;
• Jedzenie;
• Utrzymanie porządku;
• Opłacanie rachunków;
• Możliwość udania się na wizytę lekarską.
Dla chorych niezdolność do samodzielnej egzystencji, niezależnie od przyczyny, jest trudna. Niemożność wykonywania podstawowych czynności to cierpienie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Z tego powodu ważną rolę odgrywa opiekun osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji, który nie tylko pomaga w codziennych zadaniach, ale również wspiera osobę potrzebującą.
Jak dostać zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku?
Od 1 marca 2024 roku zasiłek ten wynosi 324,39 zł. Podobnie jak emerytury, dodatek ten jest corocznie waloryzowany i jego wysokość ulega zmianie 1 marca. Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Konieczne jest zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9). Można je pobrać ze strony ZUS. Takie zaświadczenie powinien wypełnić lekarz prowadzący osoby starającej się o dodatek nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym złoży wniosek.
Niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji musi stwierdzić lekarz orzecznik ZUS. W przypadku tego świadczenia np. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest wystarczające. Dokumenty można złożyć w dowolnym terminie. ZUS wydaje decyzję na podstawie dokumentacji medycznej oraz oceny lekarza orzecznika. Ocena stanu zdrowia musi wykazać, że osoba potrzebuje stałej opieki w codziennych czynnościach.
Kto nie dostanie zasiłku pielęgnacyjnego?
ZUS może zawiesić wypłatę dodatku, jeśli osoba uprawniona przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym przez okres dłuższy niż 14 dni w miesiącu. Dodatek mogą zatem otrzymać osoby, które korzystają z opieki domowej. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której pacjent nie wymaga pobytu w szpitalu, a jego stan jest na tyle stabilny, że może on przebywać w domu.
Dodatek pielęgnacyjny często jest mylony z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Ten pierwszy jest wypłacany przez ZUS, natomiast zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest przez ośrodki pomocy społecznej. Zasiłek pielęgnacyjny mogą otrzymywać osoby, które ukończyły 75 lat, a także dzieci z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 16.roku życia, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby, które otrzymują dodatek pielęgnacyjny, nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.