W wyniku dynamicznych zmian rynkowych Agora, właściciel serwisu od 2014 roku, podjęła trudną decyzję o zamknięciu Goldenline. Ten krok jest tym samym podsumowaniem znaczącego spadku zainteresowania serwisem, który nie był w stanie konkurować z międzynarodowym gigantem, jakim jest LinkedIn. Przejęcie tej platformy przez Microsoft w 2016 roku sprawiło, że użytkownicy w Polsce coraz chętniej migrowali na większą, bardziej zintegrowaną międzynarodową platformę, która oferowała szeroką gamę funkcji i sieć kontaktów nieosiągalną dla lokalnego Goldenline. Obecnie nie można już zakładać nowych kont na platformie, jednak użytkownicy mają możliwość publikacji ogłoszeń i postów do momentu ostatecznego zamknięcia.

Goldenline znika z internetu. LinkedIn zdetronizował polski serwis

Serwis Goldenline pojawił się w polskim internecie w 2005 roku. Witryna szybko osiągnęła popularność zarówno wśród osób szukających pracy, jak i rekruterów. Po czterech latach działalności serwis mógł pochwalić się średnią liczbą 500 tys. użytkowników miesięcznie, które odwiedzały stronę. Szczyt popularności Goldenline datuje się na lata 2012-2014, kiedy to witryna była odwiedzana nawet przez 2 miliony osób miesięcznie. W 2014 roku właścicielem serwisu została firma Agora, która kupiła spółkę za niespełna 20 milionów złotych. Z powodu przejęcia przez Microsoft w 2016 roku międzynarodowej platformy LinkedIn, Goldenline z roku na rok traciło użytkowników. Do tego stopnia, że w 2024 roku podjęto ostateczną decyzję o likwidacji serwisu.

Zobacz także:

Z informacji przedstawionych przez Wirtualne Media wynika, że użytkownicy będą mogli korzystać z witryny do 30 listopada. Aktualnie nie jest już jednak możliwe zakładanie nowych kont. Goldenline umożliwia w dalszym ciągu publikowanie nowych ogłoszeń i postów.

Goldenline żegna się z użytkownikami

Serwis skierował specjalny komunikat do swoich użytkowników.

Drodzy Użytkownicy, z przykrością musimy Państwa poinformować, że serwis internetowy Goldenline zostanie zamknięty z dniem 30 listopada 2024 roku. Pomimo naszych starań, dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe doprowadziły do podjęcia decyzji o likwidacji serwisu - czytamy w wiadomości przesłanej do użytkowników.

W dalszej fazie wiadomości Goldenline zaznaczyło, że zamknięcie serwisu wiąże się z usunięciem wszystkich kont użytkowników, profilów pracodawców oraz wpisów na forum. Ponadto, wszyscy użytkownicy bezpowrotnie stracą dostęp do danych zgromadzonych w serwisie. Można je jednak skopiować do 30 listopada. Po tym terminie wszystkie dane zostaną usunięte z internetu.

Początki nie zapowiadały katastrofy. Koniec pewnej epoki w internecie

Jeszcze w 2016 roku serwis Goldenline notował przychody na poziomie 20,56 miliona złotych, co przekładało się na zysk szacowany na 1,47 mln zł netto. Dwa lata później, z uwagi na dynamiczny rozwój konkurencji w postaci LinkedIn, serwis zaczął notować straty. W 2020 roku podjęto decyzję o włączeniu Goldenline w struktury Hrlink, a rok później Agora sprzedała spółce zależnej Grupy Pracuj 80 proc. udziałów w firmie za kwotę 6,2 miliona złotych. Zmiana właściciela ostatecznie nie wpłynęła jednak na wzrost liczby użytkowników. Pod koniec kwietnia 2024 roku podjęto decyzję o postawienie spółki w stan likwidacji. Ostateczne zamknięcie serwisu zaplanowano natomiast na 30 listopada bieżącego roku.

Zamknięcie Goldenline to zakończenie pewnej ery na polskim rynku pracy. Serwis przez blisko dwie dekady tworzył przestrzeń dla profesjonalnych kontaktów i rozwijał kulturę networkingu w naszym kraju. Dla wielu osób Goldenline stanowiło kluczowe narzędzie wspierające rozwój kariery, dlatego koniec tej platformy można odbierać jako znaczące wydarzenie. To także przypomnienie o tym, jak dynamicznie zmieniający się rynek wymusza na firmach przystosowanie się do globalnych trendów i technologicznych zmian, które nierzadko wymuszają zakończenie działalności, nawet najsilniejszych, jeszcze kilka lat temu, graczy.