Jego kwiaty zaczynają cieszyć oko wiosną, a kiedy przekwitną, w ich miejsce pojawiają się owoce. Powietrze natomiast wypełnia intensywny, słodki zapach. Mowa o czarnym bzie w ogrodzie, który jest nie tylko ozdobnym krzewem, lecz także naturalną barierą przed gryzoniami. Jak go uprawiać i dlaczego działa odstraszająco na szkodniki?
Posadź w ogrodzie, a pozbędziesz się gryzoni
Jeśli zmagasz się z problemem gryzoni w ogrodzie albo chcesz działać prewencyjnie, warto postawić na naturalne bariery dla tych szkodników, czyli rośliny. Do krzewów, które działają odstraszająco na szczury i myszy, należy czarny bez. Wydzielany przez tę roślinę zapach nie jest szczególnie lubiany przez te gryzonie i sprawia, że omijają jej okolice szerokim łukiem. Co więcej, czarny bez jest źródłem tak zwanego kwasu pruskiego, który również działa na szkodniki odstraszająco. Liście, kwiaty i pędy tego krzewu możemy też wykorzystać w walce z kretami i nornicami. W tym celu warto przygotować roztwór z wody i wspomnianych części rośliny. Należy je zalać 10 litrami płynu i odstawić na 5 dni. Taką mieszankę wlewa się do korytarzy zamieszkałych przez krety i nornice.
Zobacz także:
fot. aga7ta/Adobe Stock
Kiedy i gdzie sadzić czarny bez?
Czarny bez nie należy do roślin trudnych w uprawie i poradzi sobie w różnych warunkach. Najlepiej sprawdzi się dla niego stanowisko nasłonecznione, ale urośnie również w miejscu półcienistym lub cienistym. Trzeba mieć tylko na uwadze, że wypuści wtedy mniej kwiatów. Podłoże dla czarnego bzu powinno być żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Najlepszy termin na posadzenie tego krzewu przypada na wczesną wiosnę lub jesień. Dzięki temu roślina będzie miała szansę na zaaklimatyzowanie się przed nadejściem skrajnych temperatur. Przed przystąpieniem do sadzenia warto na dnie dołka wysypać warstwę kompostu lub obornika, który sprawi, że roślina zyska dodatkowe składniki odżywcze, które pozytywnie wpłyną na jej rozwój.
Jak pielęgnować czarny bez?
Jeśli chodzi o podlewanie czarnego bzu, warto utrzymywać glebę w umiarkowanej wilgotności. Dorosłe krzewy poradzą sobie z krótkotrwałą suszą, ale w przypadku młodych sadzonek należy dbać o regularność. Dodatkowym wsparciem wzrostu i kwitnienia rośliny będzie nawożenie, którego przeprowadzenie zaleca się wiosną. Ważne jest także systematyczne przycinanie, które stymuluje wypuszczanie nowych pędów. Raz na kilka lat warto wyciąć stare gałązki, a wczesną wiosną usuwa się takie, które obumarły lub są uszkodzone. Uprawiając czarny bez, raczej nie trzeba się martwić o atak chorób i szkodników. Ten krzew jest na nie dość odporny, dobrą praktyką jest jednak regularne oglądanie rośliny pod kątem ewentualnych lokatorów, aby w razie konieczności zadziałać odpowiednio szybko.