Kiedy nornice zadomowią się w ogrodzie, potrafią wyrządzić w nim wiele szkód. Niszczą grządki i kwiaty, żywią się korzeniami. Mogą doprowadzić rabatki do prawdziwej ruiny. Na szczęście istnieje wiele prostych, naturalnych metod radzenia sobie z ich obecnością, a przede wszystkim zapobiegania jej. Walcząc z nimi, trzeba wykorzystać to, że te małe gryzonie nie tolerują niektórych zapachów. Należy do nich między innymi ten, który wydziela porzeczka, a ją można sadzić już w marcu.

Posadź w ogrodzie ten krzew, a odstraszysz nornice. Nie cierpią jej zapachu

Posadzenie krzewu porzeczki może okazać się prawdziwym remedium na inwazję nornic, a to wszystko dzięki wydzielanemu przez nią zapachowi, którego te gryzonie nie tolerują. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, ze sadzonki tej rośliny nie należą do drogich. Dodatkowo porzeczka nie ma wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych i jest prosta w uprawie. Sadzić można ją już od marca. Cechą tego krzewu jest to, że wraz z biegiem lat dość obszernie się rozrasta, dlatego podczas umieszczania sadzonek w ziemi należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów.

Zobacz także:

O porzeczkę dbać należy przede wszystkim poprzez regularne nawadnianie (zwłaszcza w czasie suszy) i przycinanie. Co do zasady ta roślina odnajdzie się w każdej glebie, jedynie porzeczka czarna preferuje podłoże bardziej żyzne. Należy pamiętać o nawożeniu porzeczki co dwa — trzy lata nawozami organicznymi, natomiast raz do roku warto użyć nawozu mineralnego. 

Porzeczka odstraszy nornice, ale to nie jedyny sposób. Naturalne metody

Porzeczka nie jest jedyną opcją, która może wspomóc nas w walce z nornicami. Posadź w ogrodzie również miętę, czosnek lub wilczomlecz, a problem z tymi szkodnikami przestanie cię dotyczyć. Czym charakteryzują się te rośliny?

  • Mięta — sadzimy ją w czasie, w którym nie występują przymrozki. Potrzebuje gleby o odczynie pH 6 i trochę cienia. Bardzo szybko rośnie, więc należy uważać, aby nie zdominowała ogrodu. W tym celu można rozważyć posadzenie jej razem z doniczką, aby korzenie nie rozrastały się bez końca.
  • Czosnek — wymaga żyznej, bogatej w próchnicę gleby. Jest prosty w uprawie, ale bardzo wrażliwy na zachwaszczanie. Nie wymaga częstego podlewania.
  • Wilczomlecz — najlepsze będzie dla niego słoneczne stanowisko. Preferuje podłoże przepuszczalne (na przykład ziemię uniwersalną z dodatkiem piasku). Dobrze znosi suszę i nie wymaga częstego podlewania.