Przyciąga wzrok z daleka, zdobi ogród kolorowymi kwiatami, a do tego jest prosta w uprawie. Szachownica cesarska to doskonały wybór, jeśli szukasz rośliny, która nada nieco egzotycznego wyrazu kwiatowym kompozycjom. Do jej zalet należy również to, że swoim zapachem odstrasza szkodniki takie jak myszy, nornice i krety. Co ważne, jest to roślina trująca, dlatego zaleca się, aby prace przy niej wykonywać w gumowych rękawicach.
Najpopularniejsze odmiany szachownicy cesarskiej
Szachownica cesarska to niezwykle ozdobna bylina cebulowa, która należy do rodziny liliowatych. Jej dzwonkowate kwiatostany przyciągają wzrok z daleka, a liście, które nad nimi wyrastają, tworzą charakterystyczną „czuprynę”. Przeważnie roślina kwitnie od kwietnia do maja. Czym charakteryzują się najpopularniejsze odmiany szachownicy cesarskiej?
Zobacz także:
- Szachownica cesarska Aurora - kwitnie na pomarańczowo i osiąga wysokość do 100 cm, doskonale sprawdzi się jako soliter.
- Szachownica cesarska Lutea - kwitnie przez długi czas, a proces ten zaczyna się już w marcu. Kwiaty przybierają żółtą barwę, a wysokość rośliny to maksymalnie 100 cm.
- Szachownica cesarska Rubra Maxima - również dorasta do 100 cm wysokości, a jej kwiaty są koloru czerwonego. Kwitnienie rozpoczyna się w marcu.
fot. Ralfik D/Adobe Stock
Szachownica cesarska w ogrodzie. Jak ją uprawiać?
Szachownica cesarska nie należy do roślin trudnych w uprawie. Ważne jest przede wszystkim miejsce, w którym ją umieścimy. Najlepiej odnajdzie się na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Warto posadzić ją tam, gdzie będzie osłonięta od wiatru, ponieważ silne porywy mogą połamać pędy z kwiatostanami. Ziemia powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna, a jej odczyn zbliżony do obojętnego. Szachownicę cesarską należy podlewać umiarkowanie.
Ważne jest również nawożenie, które przeprowadza się najpierw po rozpoczęciu wegetacji, następnie w fazie zawiązywania pąków kwiatowych, a potem we wrześniu. Aby ochronić roślinę przed mrozem, warto zastosować ściółkowanie, na przykład przy użyciu kory.
Kiedy i jak sadzić szachownicę cesarską?
Najlepszy termin na sadzenie szachownicy cesarskiej przypada na sierpień, ewentualnie pierwszy tydzień września. Roślina ta potrzebuje czasu, aby dobrze ukorzenić się przed nadejściem zimy. Im wcześniej umieścimy cebulki w ziemi, tym bardziej obfite kwitnienie uzyskamy. Zaleca się, aby sadzić je na głębokość trzy razy większą od wielkości cebuli.
Odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić od 15 do 20 cm ze względu na to, że w ciągu kilku lat wzrostu szachownica cesarska wykształci cebule przybyszowe. Warto zastosować również warstwę drenażową, na przykład z keramzytu, aby zapobiec zaleganiu wilgoci. Kwiaty mogą rosnąć w jednym miejscu przez pięć lat, później cebule można rozsadzać. Aby znów umieścić szachownicę cesarską w tym samym miejscu, trzeba uzupełnić je o świeże podłoże.