Chociaż mamy dopiero początek lutego, doświadczeni ogrodnicy dobrze wiedzą, że już powoli zaczyna się sezon na prace w ogrodzie. Właśnie teraz można już usunąć chore oraz suche pędy krzewów, przyciąć żywopłoty iglaste czy bielić pnie drzew owocowych wapnem. Warto zastanowić się też nad tym, co nowego posadzimy u siebie w ogrodzie. Jeżeli chodzi o rośliny ozdobne, niewątpliwie bardzo popularna jest w Polsce hortensja. Duże, wielokolorowe kule kwiatów wyglądają naprawdę imponująco. Ale hortensja to tylko jedna z możliwości. Poznajcie kilka innych, równie pięknych gatunków krzewów, które będą ozdobą każdego ogrodu.
Krzewy ozdobne do ogrodu. Te kwitną najpiękniej
Ogród powinien być dla nas oazą, miejscem, w którym możemy zażyć relaksu i się odprężyć. Aby wyglądał pięknie, najważniejsze jest, by był zadbany i warto posadzić w nim choć kilka kwitnących krzewów. Dzięki temu przez całą wiosnę wasz ogródek będzie zachwycał kwiatami we wszystkich kolorach. Wspomniane już wcześniej hortensje to bardzo dobry wybór, a my mamy dla was jeszcze kilka propozycji.
Zobacz także:
Forsycja
Może się wam kojarzyć z Wielkanocą nie bez przyczyny. Jest to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów. Forsycja ma drobne, żółte kwiaty, które świetnie sprawdzają się jako element stroików i innych wielkanocnych dekoracji. Krzew ten możemy posadzić już w marcu, a później dopiero w sierpniu i wrześniu. Jeżeli sadzimy forsycję na wiosnę, koniecznie należy to zrobić jeszcze zanim roślina rozwinie pierwsze kwiaty. Z kolei sadząc ten krzew późnym latem, zwróćmy uwagę na to, by pąki jeszcze nie były uformowane. Roślina ta lubi towarzystwo drzew iglastych i sprawdza się w roli żywopłotu (pamiętajmy o przycinaniu). Jeśli chcemy, by forsycja rosła samodzielnie, trzeba jej zrobić odpowiednio dużo miejsca, by mogła swobodnie się rozrastać - około metr z każdej strony.
Kalina koralowa
Charakteryzuje się dużymi kwiatostanami, podobnymi do hortensji. Można, podobnie jak forsycję, posadzić kalinę wiosną lub jesienią, w glebie żyznej, próchniczej i lekko wilgotnej. Stanowisko powinno być słoneczne albo półcieniste. Warto jeszcze przed sadzeniem dodatkowo użyźnić glebę obornikiem lub kompostownikiem. Na posadzenie kaliny koralowej wybierzcie pochmurny, ale nie deszczowy dzień. Później roślinę trzeba regularnie podlewać, szczególnie w upały, by nie doprowadzić do przesuszenia podłoża. Kalinę koralową możemy sadzić w grupach, w rzędzie (jako żywopłot) albo pojedynczo - w każdym przypadku będzie wyglądać pięknie.
Budleja Davida
Zwana jest też „motylim krzewem” nie bez powodu. Budleja kwitnie dość krótko, ale intensywnie. Wypuszcza podłużne kwiatostany, których słodki zapach wabi owady, szczególnie motyle. To świetna okazja do tego, by móc je obserwować - motyle będą na tyle zajęte spijaniem nektaru z kwiatów, że nie zwrócą na was większej uwagi. Budleje można sadzić przez cały sezon, choć najlepiej zrobić to wiosną, by roślina miała czas na ukorzenienie się. Krzew ten kwitnie od czerwca aż do października, ale wszystko to zależy od wybranej przez was odmiany. W suche i gorące dni budleję trzeba podlewać regularnie, a przycinanie wykonujemy raz w roku, w okolicach kwietnia. Przy srogich zimach konieczne może być okrycie budlei.
Luty i prace w ogrodzie. To trzeba zrobić
Jak już wspomnieliśmy, luty to rozpoczęcie sezonu ogrodniczego. Co trzeba zrobić w tym czasie?
- Sprzątanie - usuńcie resztki liści i posprzątajcie grządki w ogrodzie warzywnym.
- Planowanie grządek - w lutym trzeba już zaplanować, jakie warzywa posiejecie oraz w jakim miejscu. Rozplanujcie sobie układ grządek już teraz.
- Rozsady - możecie już powoli siać w pojemniczkach takie warzywa, jak papryka, pomidory czy sałata.
- Przycinanie drzew i krzewów owocowych - w lutym możecie przyciąć orzechy włoskie, grusze, jabłonie oraz śliwy późno dojrzewające. Z kolei drzewa owocowe pestkowe, takie jak czereśnie i wiśnie przycina się dopiero latem po zakończeniu owocowania. Należy też wykonać cięcie agrestu i porzeczki.