Odpowiednio zaplanowane prace ogrodowe to klucz do pięknych plonów. Spontaniczne sadzenie roślin ozdobnych czy warzyw i owoców może nieść za sobą przykre konsekwencje. Wielu ogrodników zapomina, że rośliny mogą nie tolerować swojego sąsiedztwa. Jak zatem wybrać idealnych kompanów dla borówki amerykańskiej?

Charakterystyka borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to stosunkowo kapryśna roślina uprawna, która wymaga odpowiedniego traktowania. Przede wszystkim należy posadzić ją na słonecznym lub półcienistym i zacisznym stanowisku w lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie o odczynie kwasowym (3,5-4,8 pH). Jeśli dodatkowo ta będzie piaszczysta i próchnicza, połowę sukcesu mamy już załatwione.

Zobacz także:

Niestety borówka amerykańska nie jest rośliną zbyt odporną na insekty. Przed posadzeniem jej wiosną w ogrodzie warto wykonać analizę gleby i w razie potrzeby ją zakwasić. Wiele osób używa do tego fusów z kawy, odpowiednio przygotowanego kwaśnego kompostu czy specjalistycznych nawozów. Gwarantować ma to nie tylko odpowiednie warunku pod uprawę, ale również lepszą ochronę przed szkodnikami. Z kolei w celu minimalizacji utraty wody, często stosuje się dodatkowe ściółkowanie borówki.

Chociaż powyższe działania są niezwykle ważne, jeszcze ważniejsze jest odpowiednie sąsiedztwo tych krzewów owocowych. Okazuje się, że najlepszym kompanem dla borówek są… rzodkiewki. Umieszczając je obok siebie, rośliny te odniosą obopólne korzyści.

Posiej je obok borówek, a zapomnisz o szkodnikach i nie tylko

Dlaczego warto siać rzodkiewki w sąsiedztwie borówek? Ponieważ rzodkiewki to rośliny charakteryzujące się płytkim system korzeniowym. Sprawia to, że rozluźniają one glebę, dzięki czemu korzenie borówki mają uproszczone przedzieranie się w głębsze partie gleby w celu znalezienia dostępu do wody. Ze względu na różny system korzeniowy rośliny te nie będą konkurować ze sobą o składniki odżywcze. Ponadto rzodkiewki rosną stosunkowo szybko, tworząc naturalną ściółkę wokół borówek amerykańskich. Ponadto ich płytki system korzeniowy przyczynia się do ograniczenia wzrostu chwastów. Dzięki temu gleba wokół borówek pozostaje czysta, co ułatwia pielęgnację krzewów.

Rzodkiewki stanowią także naturalną barierę ochronną dla borówek amerykańskich. Chociaż wydawać by się mogło, że to raczej większe osobniki chronią te mniejsze, w tym przypadku jest dokładnie odwrotnie. Rzodkiewki wprowadzają do gleby składniki organiczne, korzystnie wpływające na wzrost borówek amerykańskich, a przy tym związki te odstraszają szkodniki takie jak pchełki ziemne i mszyce. Co więcej, nawet jeśli szkodniki chciałby zaatakować krzew, wpadną w „rzodkiewkową pułapkę” i to właśnie nią pożywią się w pierwszej kolejności, dając nam dodatkowy czas na ratowanie borówek.

Aby jednak kooperacja rzodkiewek i borówek amerykańskich przyniosła najwięcej korzyści dla obu stron, należy wysiewać rzodkiewkę wokół krzewów borówki w rzędach w odległości około 20 cm od bryły korzeniowej krzewu. Ze względu na krótki okres wegetacji rzodkiewki, można ją sadzić obok borówki kilkukrotnie w ciągu sezonu. Zwykle robi się to wczesną wiosną, w marcu, następnie wczesnym latem, a ostatni raz jesienią.

Jakie rośliny sprzyjają borówce amerykańskiej? To najlepsze duety

Chociaż rzodkiewka doskonale wspiera wzrost borówki amerykańskiej, nie jest to jedyna roślina, która ma na krzew owocowy pozytywny wpływ. Borówki amerykańskie dobrze czują się także w towarzystwie:

  • kopru,
  • krwawnika,
  • bazylii,
  • żywokostu lekarskiego,
  • tymianku,
  • żurawiny,
  • borówki brusznicy.

Każda z wymienionych roślin będzie miała nieco inny wpływ na borówkę amerykańską, aczkolwiek pozytywnie wpłyną one na jej wzrost. Jak widzicie, mamy wiele możliwości łączenia borówki amerykańskiej z innymi roślinami w naszym ogrodzie. Dzięki umiejętnemu dobieraniu dla niej kompanów będziemy mogli w pełni efektywnie wykorzystać nasz ogród oraz zagwarantować sobie wspaniałe plony.