Fronty atmosferyczne, które dotarły do Polski z zachodu, przyniosą szczególne zagrożenie dla południowej i południowo-wschodniej części kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Spodziewane są intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz. Sprawdź, których województw dotyczą ostrzeżenia IMGW.
Cztery województwa zagrożone. IMGW wydało komunikaty
W środę rano zostały wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia dla czterech województw. Obowiązują one na terenach:
Zobacz także:
- województwa śląskiego;
- województwa małopolskiego;
- południowej części województwa lubelskiego;
- powiatu żywieckiego na Podkarpaciu.
W wymienionych województwach mogą pojawić się burze oraz silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia. Co oznaczają?
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW mają za zadanie informować nas o możliwości wystąpienia wyjątkowo niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. O czym mówi nam wydanie ostrzeżenia pierwszego stopnia? Kiedy zostaje wydany taki komunikat, możemy spodziewać się wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, a nawet poniesienia strat materialnych. W niebezpieczeństwie może znaleźć się nasze zdrowie i życie. Utrudnienia mogą dotyczyć również prowadzenia działalności. Może dojść do opóźnień wynikających z utrudnień w ruchu drogowym oraz odwołania imprez plenerowych.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia. Czego możemy się spodziewać?
Wydanie przez IMGW ostrzeżenia drugiego stopnia ma służyć między innymi mobilizacji służb oraz centrów zarządzania kryzysowego do zwiększonej gotowości. W takiej sytuacji możemy przewidywać, że wystąpią niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, a poniesione straty materialne mogą być duże. Zagrożone może być także nasze zdrowie i życie. Są przewidywane poważne graniczenia w prowadzeniu działalności. Kiedy IMGW wydaje takie ostrzeżenie, powinniśmy dokładnie śledzić komunikaty i zwracać uwagę na rozwój sytuacji pogodowej. Jeśli w razie zagrożenia służby wydadzą ważne komunikaty, powinniśmy ich bezwzględnie przestrzegać.
Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne IMGW
W środę pojawiło się także ostrzeżenie hydrologiczne IMGW przed gwałtownym wzrostem stanów wody. Objęto nim zbiornik Soła w województwie śląskim oraz zlewnie górnej Skawy, Skawinki, Uszwicy, Raby, Dunajca, Ropy w województwie małopolskim. Według IMGW na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Natomiast w zlewniach kontrolowanych istnieje ryzyko przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia hydrologiczne również dzielone są na trzy stopnie. Najniższy - pierwszy stopień - oznacza możliwość wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody bez przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. Drugi stopień informuje o możliwym wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Natomiast ostrzeżenie trzeciego stopnia przekazuje nam, że mogą nastąpić wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych.
Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w razie wystąpienia burzy?
Przede wszystkim, jeśli to możliwe, należy unikać wychodzenia z domu. Pamiętajmy także o tym, aby nie podchodzić do okien. Dobrym pomysłem jest wyłączenie urządzeń gazowych i elektrycznych i niekorzystanie z telefonów komórkowych. W razie awarii będzie potrzebne nam oświetlenie - dlatego warto pamiętać o zaopatrzeniu się w latarki i świeczki. Abyśmy mogli mieć nieustanny dostęp do mediów i śledzić ewentualne komunikaty, dobrze jest kupić wcześniej przenośne radio i baterie.
Poza zadbaniem o swoje bezpieczeństwo w czasie burzy, należy pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia. Warto usunąć z balkonu wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Możliwe, że stworzą one dodatkowe zagrożenie dla przechodniów. Jeśli jednak podczas burzy znaleźliśmy się poza domem, pamiętajmy, aby nie szukać schronienia pod drzewami. Nie powinniśmy także przebywać w pobliżu słupów energetycznych. Najlepiej jest wtedy również wyłączyć telefon komórkowy.