Kiedy pogoda za oknem nie rozpieszcza, coraz chętniej zamykamy się w zaciszu własnego domu. Niestety, co za tym idzie, jesteśmy narażeni na suche powietrze, które zawdzięczamy naszym kaloryferom. Jak sobie z tym poradzić? Kupowanie drogich sprzętów nawilżających wcale nie jest koniecznością.

Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu?

Włączone kaloryfery sprzyjają wysuszaniu się powietrza w mieszkaniach. Powoduje ono nie tylko dyskomfort, ale ma także niekorzystny wpływ na zdrowie. Stajemy się bardziej podatni na przeziębienia, odczuwamy suchość śluzówki nosa i podrażnienie oczu, a nawet możemy mieć problemy z oddychaniem. Idealny wskaźnik wilgotności powietrza wynosi od 30 do 65 proc. Najczęstszą przyczyną suchego powietrza w pomieszczeniu w okresie grzewczym jest zbyt wysoka temperatura. Powoduje ją ogrzewanie, które stosujecie w swoim domu. Zamknięte okna i grzejniki odkręcone na najwyższe stopnie powodują, że poziom wilgotności spada. Z uwagi na negatywne konsekwencje dla zdrowia warto zastosować sprawdzone sposoby, które wpłyną na zwiększenie wilgotności w domu, a tym samym na poprawę naszego samopoczucia.

Zobacz także:

Najprostszym, a przede wszystkim najtańszym sposobem, który może wpłynąć na poprawę jakości powietrza, jest wywieszenie mokrego ręcznika na kaloryferze. Sposób ten nie tylko nie wymaga żadnego wysiłku, ale przy okazji pozwoli na wysuszenie ręcznika w szybszy sposób, niż na tradycyjnej suszarce. Ciepło płynące z grzejnika odprowadzi wodę, a co najważniejsze przeniesie ją do powietrza. Dzięki temu stanie się bardziej wilgotne. Realizacja tego pomysłu możliwa jest także bez prania. Wystarczy zmoczyć ręcznik w ciepłej wodzie i przed położeniem go na kaloryfer, lekko wykręcić. Efekt bardzo szybko przełoży się na samopoczucie domowników, a nie wymaga angażowania dodatkowych środków finansowych.

Naturalne sposoby na zwiększenie wilgotności powietrza

Najskuteczniejszym sposobem na nawilżenie powietrza jest zakup nawilżacza. Ogromny wybór urządzeń dostępnych na rynku pozwoli dopasować model do wielkości wnętrza, potrzeb domowników i budżetu, jakim dysponujemy. Ceny specjalistycznych sprzętów to koszt rzędu kilkuset złotych. Podstawową wersją nawilżacza jest ceramiczny pojemnik, który możesz zawiesić na grzejniku. Jeśli nie chcemy narażać się na dodatkowe wydatki, warto zapoznać się z domowymi sposobami na zwiększenie wilgoci. 

Prostym sposobem, który jesteś w stanie wprowadzić w życie bez dodatkowych nakładów finansowych, jest ustawienie suszarki z praniem w pobliżu kaloryfera. Mokre ubrania podczas suszenia naturalnie będą unosić wilgotne powietrze w pomieszczeniu. Skutecznie zniweluje to problem suchości jego odczuwania w pomieszczeniu. Wpłynie to nie tylko na szybkość suszenia, ale podniesie jakość powietrza i jego wpływ na drogi oddechowe człowieka. Innym trikiem jest zastosowanie mieszanki wody z olejkiem eterycznym. Wystarczy postawić miskę z cieczą w pobliżu kaloryfera, aby znacznie zwiększyć poziom wilgotności. Jeżeli dodatkowo dodamy olejek eteryczny o zapachu np. lawendy czy eukaliptusa, odświeżysz zapach w swoim mieszkaniu. Istnieją też rośliny, które naturalnie poprawiają kondycję powietrza. W tym celu szczególnie zalecana jest agawa, aloes i dracena. To najmilszy sposób na walkę z suchością powietrza, ponieważ kwiaty niewątpliwie zachwycają swoim wyglądem.

Jak skutecznie wyczyścić kaloryfer?

Rozpoczęcie sezonu grzewczego to dobry moment, aby zadbać o czystość swoich kaloryferów. Jest to jeden z obowiązków domowych, o których często zapominamy. Kaloryfery gromadzą wiele bakterii i kurzu. W ich wnętrzu mogą się skrywać zanieczyszczenia, które w szybki sposób przedostają się do powietrza, które wdychamy. W najgorszym wypadku mogą wywoływać alergie. Do najczęściej polecanych sposobów na szybkie wyczyszczenie kaloryferów zalicza się wydmuchanie z nich brudu za pomocą suszarki. Wystarczy uruchomić urządzenie i skierować nawiew bezpośrednio na górne części kaloryfera. 

Kolejnym sposobem, który poleca się na zanieczyszczenia, jest połączenie wody i łyżki płynu do naczyń. Kaloryfer będzie polany przygotowanym roztworem, dlatego należy zacząć od przygotowania podłogi, którą możesz zabezpieczyć starymi ręcznikami lub szmatkami. Pod kaloryferem należy postawić miskę, która zbierze nadmiar cieczy. Do całego procesu potrzebne będą 3 litry zagotowanej wody z dodanej do niej płynem. Tak przygotowaną miksturę należy przelać przez całą długość kaloryfera. Wszystkie zanieczyszczenia powinny bez problemu spłynąć na dół.