Prywatny dostawca usług medycznych z Berlina, Deutsche Medz, stworzył ranking najzdrowszych europejskich miast. Zestawienie powstało po przeanalizowaniu danych dotyczących warunków życia w 31 metropoliach. Równolegle do tej listy powstał wykaz miast, które należą do najmniej zdrowych. Wśród nich pojawia się polska miejscowość. Osiągnęła ona bardzo niski wynik nie tylko ze względu na jakość powietrza, lecz także odsetek osób docierających do pracy rowerem lub pieszo.
Ranking najzdrowszych miast w Europie. Co wzięto pod uwagę?
W celu stworzenia rankingu Deutsche Medz wziął pod uwagę warunki życia w 31 miastach. Aby wytypować najzdrowsze miasta w Europie, dostawca usług medycznych oparł się na ośmiu kryteriach. Należą do nich:
Zobacz także:
- jakość powietrza;
- odsetek osób docierających do pracy pieszo lub rowerem;
- lata życia w zdrowiu (według kraju);
- odsetek terenów zielonych;
- koszt karnetu na siłownię;
- liczba zdrowych restauracji;
- ocena systemu opieki zdrowotnej (maksymalnie 100 punktów);
- ocena jakości życia (maksymalnie 240 punktów).
Które miasto jest najzdrowsze w Europie?
Ranking najzdrowszych miast w Europie otwiera stolica Finlandii, Helsinki. Jakość życia w tym mieście oceniono na 200 punktów na 240 możliwych do zdobycia. Opiece zdrowotnej przyznano natomiast 80 punktów na 100. Dodatkowo niemal co druga osoba używa tam roweru, aby dostać się do pracy, lub chodzi do niej pieszo. Jednak mimo zdrowego stylu życia mieszkańców i wysokiego poziomu systemu opieki zdrowotnej, liczba lat życia w zdrowiu została określona na poziomie średnio 57,9 lat. Tuż za Helsinkami znalazła się francuska Nicea. Osiągnęła ona najwyższy wynik, jeśli chodzi o ocenę systemu opieki zdrowotnej, to jest 86 punktów na 100 możliwych. Miasto wyróżniono również za wysoki odsetek terenów zielonych, czyli aż 46 procent. Jak piszą twórcy rankingu, w Nicei dostaniemy również najtańsze bilety na siłownię, w cenie średnio 29 euro, czyli około 122 złote.
Na trzecim miejscu uplasował się Sztokholm. Miasto zawdzięcza tak wysoką pozycję między innymi dużemu odsetkowi terenów zielonych na poziomie 38 procent. Co więcej, szwedzka stolica może pochwalić się najwyższą oczekiwaną długością życia mieszkańców w zdrowiu, która wynosi średnio 66,4 lata. Sztokholm wyróżniono również ze względu na jakość powietrza. Pierwsza dziesiątka najzdrowszych miast w Europie przedstawia się następująco:
- Helsinki
- Nicea
- Sztokholm
- Oslo
- Salzburg
- Madryt
- Amsterdam
- Wiedeń
- Wilno
- Paryż
Które miasta są najmniej zdrowe? Na liście polska metropolia
W rankingu wymieniono również miasta, które określono mianem najmniej zdrowych. Podium otwierają greckie Ateny, w których jakość powietrza okazała się jedną z najniższych. Niski wynik osiągnął również system opieki zdrowotnej, oceniony na 58 punktów na 100. Dodatkowo jedynie 16 procent mieszkańców korzysta tam z roweru jako środka transportu w drodze do pracy. Pojawił się jednak jeden plus, a jest nim oczekiwana średnia długość życia w zdrowiu, wynosząca 67 lat.
Ateny znajdują się na szczycie listy z jednym z najniższych wyników jakości powietrza (16,7) i tylko 16% mieszkańców, którzy dojeżdżają do pracy rowerem lub pieszo. Opieka zdrowotna jest również oceniana stosunkowo nisko, na zaledwie 58 punktów. Niemniej jednak miasto ma jedną z najwyższych oczekiwanych długości życia w zdrowiu - 67 lat - czytamy w rankingu Deutsche Medz.
Na drugim miejscu znalazł się Budapeszt, a na trzecim Mediolan. Czwarta pozycja przypadła natomiast polskiej metropolii, a jest nią Warszawa. Jedynie 17 procent jej mieszkańców dociera do pracy rowerem lub pieszo. Dodatkowo średnia długość życia w zdrowiu wynosi 62,5 lat. Polska stolica wyprzedziła jedynie Zurych, w którym jak się okazuje, karnet na siłownię jest tak drogi, jak w żadnym innym mieście, a jego cena wynosi średnio 77 euro, czyli około 324 złote.