W Europie stosunkowo rzadko powstają nowe państwa. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w 2008 roku, kiedy niepodległość ogłosiło Kosowo. Nowy kraj ma powstać na terenie stolicy Albanii. Co wiadomo o nowym państwie? Jak będzie wyglądać życie jego mieszkańców?
Powstanie nowe państwo?
Premier Albanii Edi Rama zapowiedział, że w stolicy kraju, Tiranie, ma powstać państwo muzułmańskie – podaje amerykański dziennik „New York Times”. Jego powierzchnia wyniesie dokładnie 10 hektarów. Szef rządu Albanii nie ogłosił oficjalnie planu powstania państwa. Wiadomo jednak, że nowy kraj ma się nazywać Niepodległe Państwo Bractwa Bektaszijja. Głównym celem utworzenia tego minipaństwa ma być propagowanie tolerancyjnej wersji islamu. Dozwolone będzie w nim picie alkoholu oraz swoboda ubioru. Na czele nowego państwa miałby stanąć lider bektaszytów, 65-letni duchowny Edmond Brahimaj, znany jako Baba Mondi.
Zobacz także:
„Zasługujemy na państwo. Jesteśmy jedynymi na świecie, którzy mówią prawdę o islamie i nie mieszają tego z polityką" – stwierdził Baba Mondi.
Nowe państwo będzie miało własną administrację, paszporty i granicę. Nie będzie miało jednak sądów, armii ani straży granicznej.
Niepodległe Państwo Bractwa Bektaszijja
Nowe państwo ma obejmować obszar Zakonu Bektaszytów. Jest to bractwo religijne powstałe w XIII wieku na terenie Anatolii (dzisiejsza Turcja). Bektasze (lub bektaszyci) są członkami nurtu islamu łączącego w sobie różne tradycje religijne. Założycielem tego odłamu był mistyk i filozof Hadżi Bektasz Veli. Wywarł on duży wpływ na turkizację i islamizację Anatolii. Był bardzo tolerancyjny wobec ludzi o różnych poglądach, czym zyskał sobie autorytet wśród prostego ludu.
Członkowie bractwa odrzucają surowe zasady związane z życiem codziennym, takie jak zakaz spożywania alkoholu, mają też luźne podejście w kwestii ubioru. Z powodu liberalnych zasad byli prześladowani jako heretycy. Bractwo było dwukrotnie rozwiązywane. Po raz pierwszy zrobił to ottomański sułtan Mahmud II w XVII wieku. Z kolei w 1925 roku Bektaszytów wygnał Mustafa Kemal Atatürk, ojciec założyciel Republiki Tureckiej. Zakonnicy przenieśli się do innych krajów, m.in. do Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej. Mimo trudności Bektaszyci kontynuują tradycje mistycyzmu i duchowej otwartości. Ich Światowe Centrum mieści się właśnie w Albanii.
Jakie religie są w Albanii?
W Albanii mieszka około 2,8 mln osób. Albania nie jest krajem jednolitym jeśli chodzi o kwestię wiary. Wiodącą religią jest islam wyznawany przez 58,8 proc. mieszkańców. Większość albańskich muzułmanów jest sunnitami. Bektaszyci stanowią zaledwie 2,09 proc. społeczności muzułmańskiej. Na drugim miejscu są religie chrześcijańskie, które są ważne dla 16,8 proc. mieszkańców Albanii. Kraj ten jest tolerancyjny pod względem religii. Wolność sumienia i wyznania jest zagwarantowana przez konstytucję i nie obowiązuje wyłącznie na papierze. Śluby chrześcijan z muzułmanami czy wspólne obchodzenie świąt nie należą do rzadkości.
Jak tworzy się nowe państwo?
Stworzenie nowego państwa jest skomplikowanym i złożonym procesem. Przede wszystkim musi mieć wyraźnie określone granice i kontrolować określony obszar ziemi. Powinno też mieć stałą populację oraz system rządowy, który sprawuje kontrolę nad populacją. Istotne jest także uznanie jego niepodległości przez inne państwa, co znacząco ułatwia handel, dyplomację czy staranie się o członkostwo w ważnych instytucjach. Współczesnym przykładem procesu tworzenia nowego państwa może być Kosowo, które ogłosiło niepodległość w 2008 roku po rozpadzie Jugosławii. Zostało ono uznane przez wiele państw, w tym przez Polskę i Stany Zjednoczone. Nie uznają go jednak takie państwa jak Chiny czy Rosja.